Α2 Ανδρών – #PlayOut: ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ και ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή στο τέλος για τον Άρη Νίκαιας!

Ώρα Play Out, ώρα ζωής ή… θανάτου στην Α2 ανδρών για Άρη Νίκαιας και ΠΑΣ Φοίβο, με την ομάδα του Δημήτρη Δασκαλόπουλου να έχει το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά και υποδέχθηκε τους Θεσσαλονικείς το μεσημέρι της Πέμπτης στον «Πλάτωνα».

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 10-9

Ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι έλαβε χώρα στη Νίκαια, με Άρη και Φοίβο να τα δίνουν όλα για το προβάδισμα παραμονής, σε μια μάχη που εν τέλει κρίθηκε στο φινάλε, καθώς οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά στα τελευταία λεπτά, ενώ στα έσχατα δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Άρης έφερε το παιχνίδι… ανάποδα, πετυχαίνοντας το 10-9 με τον Ρονζίνο!

Αποφασισμένος να μη λογαριάσει από έδρα, ο ΠΑΣ Φοίβος μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 1-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 4-6 στο ημίχρονο, μεταφέροντας το άγχος στην ομάδα του Δημήτρη Δασκαλόπουλου. Με το ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, ο Άρης μείωσε σε 5-6, όμως ο Φοίβος έκανε το 5-7, όμως ακολούθησε ξέσπασμα του Άρη Νίκαιας, ο οποίος ισοφάρισε σε 7-7. Εντούτοις, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τρόπο να πάρουν το προβάδισμα το επόμενο λεπτό με 7-8, ενώ προς το φινάλε της περιόδου έβγαλαν παίκτη λιγότερο, ύστερα από τάιμ άουτ των γηπεδούχων.

Τέταρτο οκτάλεπτο, όλα για όλα, με τους παίκτες του Στέλιου Τούμπα να σκοράρουν για το 7-9, ύστερα από τάιμ άουτ, με τον Άρη Νίκαιας να μειώνει σε 8-9 αμέσως μετά. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Άρης Νίκαιας πέτυχε τη μεγάλη ισοφάριση σε 9-9, με τον Τσαβαρή να σκοράρει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άρης πέτυχε ένα τεράστιο γκολ για το 10-9 με τον Ρονζίνο!

Ο κρίσιμος επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή, 7/4, στη Θεσσαλονίκη (15:30).

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-2, 3-1

Άρης Νίκαιας (Δημήτρης Δασκαλόπουλος): Δροσόπουλος, Στραβάκος, Γαβαλάς Σπ. 2, Γούρας 1, Τετζαλίδης, Τσαβαρής 2, Μίχας, Τσιστράκης 2, Ρόνζινο 2, Σοφός 1, Λαγουδάκος, Θηραίος, Βουνισέας, Καλαφάτης

ΠΑΣ Φοίβος (Στέλιος Τούμπας): Βαλάσης, Φραγκαντώνης, Παγωνίδης Π. 2, Μαραγκός 1, Ξημιτούδης, Ζαφειρίου, Παγωνίδης Στ. 1, Τσερκεζής Β., Ταβακόπουλος 4, Αρώνης Γ. 1, Στάθης