Α2 Ανδρών: Πήρε το ντέρμπι η ΠΕΚΕ Βροντάδου κόντρα στον Άργη Καλαμάτας!

Μεγάλη νίκη για τους Χιώτες που είχαν πρώτο σκόρερ τον Κώστα με έξι τέρματα, δεν έφτασαν τα επτά του Γιαννόπουλου για τους Μεσσήνιους!

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΠΕΚΕ Βροντάδου καθώς επικράτησε με 16-15 του Άργη Καλαμάτας στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Γιώργου Μπελέγρη έφτασε τους εννέα βαθμούς και άνοιξε την ψαλίδα από τους Μεσσήνιους στους 5 βαθμούς λίγο πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά οι Χιώτες με αντεπίθεση στη τελευταία περίοδο πήραν την πολύτιμη νίκη αφού μετέτρεψαν το 12-10 στις αρχές της τελευταίας περιόδου σε 16-13 λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνος Κώστας που σημείωσε έξι τέρματα, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων δεν έφτασαν τα επτά γκολ που πέτυχε ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος.

ΠΕΚΕ Βροντάδου – Άργης Καλαμάτας 16-15

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άργης Καλαμάτας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο μετά το 1-0 του Σωτηριάνου που άνοιξε το σκορ για την ΠΕΚΕ Βροντάδου. Το σύνολο του Κώστα Πετρόπουλου είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης καθώς πήγε προηγούμενο στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (7-6) και διατήρησε το οριακό προβάδισμα στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου (11-10) παρά το γεγονός ότι είχαν προηγηθεί μέχρι και με τέσσερα γκολ διαφορά (10-6). Στη τελευταία περίοδο οι Μεσσήνιοι έκαναν το 12-10 χάρη σε τέρμα του Παπαπαστόλου στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όμως οι Χιώτες με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση αφού ανέκτησαν το προβάδισμα (13-12) με γκολ του Κώστα και το διευρύναν με τον ίδιο παίκτη στα τρία τέρματα (16-13) ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Το μόνο που κατάφερε ο Άργης Καλαμάτας ήταν να μειώσει σε 16-15 χάρη σε τέρματα των Μακαντάνη και Ψιρογιάννη.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-4, 4-4, 6-4

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Καραμεινάκης, Φρυδάς, Κοράκης 2, Ανανιάδης, Παππάς 3, Σωτηριάνος 3, Βορριάς 1, Κουτράκης, Μπελέγρης Δ., Σωτηράκης, Καλόγερας, Ντούλος 1, Μήλιος, Κώστας 6, Καλογεράς

Άργης Καλαμάτας (Κώστας Πετρόπουλος): Μπλαζάκης, Κλαψιανός, Κρανιδιώτης, Τσιότσιος Κων., Ψιρογιάννης 1, Μακαντάνης 3, Νέγκιζ 2, Γιαννόπουλος 7, Τσελέντης, Σμάτωβ, Τζιαβάς, Πετρόπουλος, Παπαποστόλου 1, Τσιότσιος Χρ. 1