Α1 γυναικών – πόλο: Ντέρμπι στην Πάτρα για ένα ημίχρονο και δεύτερο «διπλό» Πανιωνίου στο πρωτάθλημα!

Κεκλεισμένων των θυρών λόγω μη άδειας πυρασφάλειας του «Α. Πεπανός», διεξήχθη η αναμέτρηση της ΝΕ Πατρών με τον Πανιώνιο για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών, ένα παιχνίδι με έντονη κρισιμότητα για τις δύο ομάδες και με τον «Ιστορικό» να πρέπει να ανταπεξέλθει έχοντας την πολύ σημαντική απουσία της φουνταριστού του, Ιφιγένειας Μαυρωτά, η οποία έχει αποκομίσει τραυματισμό τις προηγούμενες ημέρες.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-12

Ύστερα από ένα κλειστό παιχνίδι, το οποίο πράγματι αποτέλεσε ντέρμπι, ο Πανιώνιος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πατρινών στο δεύτερο ημίχρονο και να φθάσει στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σε τέσσερις αγώνες και μάλιστα εκ νέου εκτός έδρας, ύστερα από το «διπλό» της 1ης αγωνιστικής κόντρα στα Χανιά. Από την άλλη, η ΝΕΠ παρέμεινε στον έναν βαθμό.

Οι Πατρινές του Κώστα Σακαλή άνοιξαν το σκορ με την Μπαλάτσα, με την Έλενα Πάτερου να ισοφαρίζει σε 1-1, όμως η Μαρία Μπαλάτσα εκ νέου με πέναλτι έβαλε μπροστά τη ΝΕΠ με 2-1 και η Χριστίνα Κώτσια ισοφάρισε σε 2-2 λίγο μετά.

Στη συνέχεια με πέναλτι η Κώτσια σημείωσε το 2-3 για τον «Ιστορικό», ενώ η Βασιλική Δούλη που έχει επιστρέφει φέτος στην ενεργό δράση σημείωσε το 2-4 για τις «κυανέρυθρες», όμως η Μαρία Μπαλάτσα σε παίκτη παραπάνω σκόραρε το τρίτο προσωπικό της γκολ για να μειώσει σε 3-4 για τις Πατρινές στο 2:53 του δεύτερου οκταλέπτου.

Λίγο αργότερα με εύστοχο πέναλτι η Εύα Λούδη έγραψε το 3-5 για τον Πανιώνιο, με τη Δούλη να ανεβάζει τη διαφορά στο 3-6 και την Όλγα Μοίραλη να μειώνει σε 4-6 για τη ΝΕΠ ακολούθως. Εν συνεχεία, η Ευφροσύνη Τσιμάρα ροκάνισε τη διαφορά στο ένα γκολ για τις Πατρινές (5-6), όμως ο Πανιώνιος με αντεπίθεση διαρκείας αύξησε τη διαφορά του στο 5-9 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη, με το σκορ να παραμένει στην ίδια τιμή για αρκετά λεπτά, έως ότου η Έλενα Πάτερου βρει ξανά δίχτυα για το 5-10 του Πανιωνίου. Προς το φινάλε του αγώνα, η Μοίραλη μείωσε σε 6-10 για τη ΝΕΠ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 6-12 υπέρ του «Ιστορικού».

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 2-4, 1-3

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Προδρομίτη, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ, Δήμητρα Κοντάκου, Ευφροσύνη Τσιμάρα 1, Μαρία Μπαλάτσα 3, Ζαφειράκη, Μπινιάρη, Μοίραλη 2, Λιαπάκη, Τούτσινα, Μαρία Κεπενού, Μπεκρή, Λαμπάτου, Αναστασίου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Ασκεβ, Υφαντή, Σταυρίδη, Πόλιακ, Κοτσάφτη-Απέργη, Μαστρόκαλλου, Κελαδίτη, Ευαγγελία Λούδη 1, Κώτσια 3, Ελένη Πάτερου 3, Δήμητρα Παπαναστασίου 2, Δούλη 3, Κάτσιου, Μουζή, Καραγιάννη 1.

Διαιτητές: Χρονόπουλος, Κόκκινος

Αλυτάρχης: Κίμωνας Τασιόπουλος