Α1 Γυναικών: Μεγάλος βαθμός για τον ΓΣ Περιστερίου σε ματς θρίλερ με τον ΑΝΟΓ!

Η Βάσω Λασκαρίδου κράτησε «όρθιο» το σύνολο του Θοδωρή Ανδρεάκου στα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του μεγάλου ντέρμπι!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που εξελίχθηκε στο κολυμβητήριο της Χωράφας για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών ο ΓΣ Περιστερίου πήρε έναν πολύτιμο βαθμό καθώς ήρθε ισόπαλο 13-13 κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας χάρη στο τέρμα της Βάσως Λασκαρίδου στα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Το σύνολο του Θοδωρή Ανδρεάκου ισοβαθμεί στην έβδομη θέση με τον ΠΑΟΚ έχοντας 16 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενες βρίσκονται στη πέμπτη θέση με 31 βαθμούς.

ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΝΟ Γλυφάδας προηγήθηκαν με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (4-3), ενώ στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμα στα τρία γκολ (7-4 και 8-5 στο τρίτο οκτάλεπτο αλλά η ομάδα των νοτίων προαστίων δε κατάφερε να κρατήσει την διαφορά. Το σύνολο του Θοδωρή Ανδρεάκου έκανε την αντεπίθεσή του καθώς ισοφάρισε σε 12-12, όμως ο ΑΝΟΓ ανέκτησε το προβάδισμα (13-12) χάρη σε τέρμα της Διονυσίας Κουρέτα στα 36 δευτερόλεπτα αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 13-13 με την Βάσω Λασκαρίδου παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό σε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Παράλληλα σύμφωνα με το φύλλο αγώνα αποβλήθηκε η Αναστασία Λούδη για εξύβριση των διαιτητών δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2 2-2, 4-5, 6-4

ΓΣ Περιστερίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μάμογλου 3, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 2, Κόλλια 2, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα 1, Λασκαρίδου 2, Κάσσαρη 3, Γκότζια, Μαρία Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι

ΑΝΟ Γλυφάδας (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου 1, Μουστακαρία 4, Αναστασία Λούδη, Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου, Αδάμη, Ο’Ράιλι 1, Ελευθερία Φουντωτού 2, Πιοβάν 1, Κουρέτα 4, Τσιάρα, Κεχαγιόγλου, Σαλταμανίκα