Α1 Ανδρών: Μεγάλη ένταση στη Νέα Σμύρνη και διπλό Παναθηναϊκού!

Σημαντικό τρίποντο για τους «πράσινους» που πλησίασαν την πρώτη πεντάδα ρίχνοντας παράλληλα τον Πανιώνιο από την τρίτη θέση του Γκρουπ 1!

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από μεγάλη ένταση ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με 9-7 από την έδρα του Πανιωνίου για την 5η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Γκρουπ 1 της Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Μάζη μετά την νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον «Ιστορικό» διπλασίασε τις νίκες του και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι «πράσινοι» πλησίασαν την πρώτη πεντάδα καθώς έφτασαν τους 32 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Κώστα Δήμου που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Κώστα Μουρίκη, υποχώρησε στην τέταρτη θέση με 42 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Παπανικολάου που σημείωσε τρία τέρματα.

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 7-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός με όπλο την άμυνα του μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη σε τέρματα των Δημοσθένη Δερμιτζάκη και Νίκο Παπανικολάου. Στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση αφού ισοφάρισε σε 2-2 με εκφραστές τους Αλέξανδρο Γούνα και Νίκολα Μοσκόφ αλλά οι φιλοξενούμενοι με τέρματα των Νίκο Αλβέρτη και Νίκο Παπανικολάου έφερε την διαφορά εκ νέου στα δύο τέρματα (4-2), η οποία διατηρήθηκε ακέραια στο πρώτο ημίχρονο (5-3) με τα γκολ των Νίκολα Μοσκόφ και Νίκο Παπανικολάου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (8-7) ένα λεπτό πριν το φινάλε χάρη σε τέρμα του Αλέξανδρου Γούνα, ο Γιάννης Αγκόρτσας «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη των φιλοξενούμενων στα 31 δευτερόλεπτα.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 1:01 της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του Πανιωνίου κ. Μπουζαλάς Ηλίας λόγω έντονης διαμαρτυρίας σε απόφαση των διαιτητών. Στο ίδιο χρονικό σημείο ο αγώνας διακόπηκε για δύο λεπτά προκειμένου να απομακρυνθεί ο έφορος του Πανιωνίου, ο οποίος μπήκε εκ νέου στον αγωνιστικό χώρο μετά την αποβολή του.

Μετά το τέλος του αγώνα, φίλαθλοι του Πανιωνίου άρχισαν να χτυπούν με μανία το στέγαστρο της γραμματείας με κίνδυνο τον τραυματισμό των μελών της γραμματείας».

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-3, 2-3, 2-1

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης, Παπάκος 1, Γραμματικός, Καλαϊτζής, Μοσκόφ 2, Τσιάβος, Γούνας 2, Σοφός, Καπετανάκης, Λιμαράκης, Παυλοστάθης, Κατραούρας

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου Ν. 3, Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 2, Μπραΐμης, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης 1, Αγκόρτσας 1, Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης