A1 Ανδρών – Πόλο: #PLAYIN: ΤΟ «ΜΠΑΜ» ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ! Προβάδισμα Πλέι Οφ για τους Πειραιώτες!

Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιού βρίσκεται μια «ανάσα» από τα πλέι οφ της Α1 Ανδρών!

Μεγάλο βήμα για τα πλέι οφ της Α1 Ανδρών έκανε ο Εθνικός Πειραιά καθώς επικράτησε με 5-4 του ΓΣ Περιστερίου στο κολυμβητήριο της Χωράφας για τον πρώτο αγώνα της σειράς στη διαδικασία των play in του πρωταθλήματος. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μεσκί στο 5:46 πριν τη λήξη του αγώνα.

Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιού απέχει μια νίκη από την συμμετοχή της στα πλέι οφ αλλά και στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος που θα πραγματοποιηθεί στο Λαιμό. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Κυριακή (21/4) στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά.

ΓΣ Περιστερίου – Εθνικός Πειραιά 4-5

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Εθνικός Πειραιά μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Τάσο Μυρίλο και Παναγιώτη Λαδά, αλλά το σύνολο του Κώστα Λούδη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2) με εκφραστές τους Άγγελο Φώσκολο και Γιάννη Μπεριστιάνο. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2) με γκολ του Θανάση Χρυσοσπάθη, όμως ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Κωνσταντίνο Παπάκο. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Εθνικός Πειραιά ανέκτησε το προβάδισμα (4-3) με τον Μιχάλη Θαλασσινό αλλά ο ΓΣ Περιστερίου είχε την απάντηση με τον Θανάση Χρυσοσπάθη για το 4-4 που έστειλε τις δύο ομάδες στη κρίσιμη και τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού απέδρασαν με τη πολύτιμη νίκη με τέρμα του Μεσκί στο 5:46 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 1-1, 0-1

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Σεννής, Μπιτσάκος Χρ., Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 2, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ., Χόλαντ, Μπιτσάκος Κων., Αλευρίδης

Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μυρίλος 1, Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς, Γερακούδης 1, Ιωάννου, Πρωτοψάλτης, Καραβιώτης, Παπάκος Κ. 1, Λαδάς Π. 1, Μεσκί 1, Λαδάς Σίμος, Πανάρετος, Μανδαλιός, Κώνστας