Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑ! – «Σκόρπισε στους πέντε ανέμους» τη Σερβία!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Απίθανοι Ούγγροι βύθισαν τους Σέρβους με 16-7 στην δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου κάνοντας… επίδειξη δύναμης παρά τα νέα πρόσωπα!

Σε ένα παιχνίδι παραδοσιακών δυνάμεων, η εκκίνηση του παιχνιδιού όλα έδειχναν ότι θα πάνε κατά τον πατροπαράδοτο τρόπο αφού στο πρώτο οκτάλετπο οι Ούγγροι διέθεταν μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Αλλά όχι, η ομάδα του Ζολτ Βάργκα έκανε για τρεις περιόδους ό,τι απολύτως μέσα στο νερό σκορπίζοντας στους πέντε ανέμους την Σερβία. Το μεγάλο του Ούγγρων σερί… άρχισε από τον Κρίστιαν Μάνχερτζ ο οποίο σκόραρε δύο σερί τέρματα και τρία από τα τέσσερα συνολικά (πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης) στο οκτάλεπτο, ενώ το 4-0 επιμέρους μας έδωσε ισχυρή γεύση του τι θα ακολουθήσει. Πολλά λάθη στην σερβική επίθεση άφησαν τους αντιπάλους τους να… διαμορφώσουν ουσιαστικά το τελικό σκορ με δική τους απόφαση. Μεγάλη νίκη δήλωση προς πάσα κατεύθυνση για όσους σκέφτηκαν ότι η ανανέωση θα τους αποδυνάμωνε….

Το επικό ντέρμπι του 4ου γκρουπ της φάσης των ομίλων ανάμεσα σε Σερβία και Ουγγαρία ήταν όπως ακριβώς το περιμέναμε. Ο Κόναρικ άνοιξε το χορό των γκολ από τα έξι μέτρα με άμεση εκτέλεση μετά την υποδοχή της μπάλας και σκαστό σουτ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια όμως ο Στραχίνια Ράσοβιτς ισοφάρισε από τα αριστερά με έναν κεραυνό φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στο 2:58 παρά την πιεστική άμυνα των Σέρβων ο Μόλναρ υποδέχτηκε την μπάλα στα δύο μέτρα και γύρισε κάνοντας επίδειξη δύναμης στους αντιπάλους κάνοντας το 2-1. Ο Στραχίνια Ράσοβιτς… σιγά μην αστοχούσε από το πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 2:34. Μία κόντρα όμως ένα λεπτό αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Μπούριαν να φέρει ξανά την ομάδα του Ζολτ Βάργκα σε θέση οδηγού.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν όμως παράσταση για έναν και μόνο ρόλο… Οι Ούγγροι μπήκαν «αγριεμένοι» κάνοντας ότι θέλουν μέσα στο νερό. Ο Κρίστιαν Μάνχερτζ με τρία τέρματα σε μία περίοδο και ένα από τον Άνταμ Νάγκυ ήταν οι πρωτεργάτες του 4-0 επιμέρους σκορ μαζί με την απίστευτη άμυνα που κλείδωσε τα επιθετικά κλειδιά της ομάδας του Ντέγιαν Σάβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όμως οι Σέρβοι μετά από τάιμ άουτ βρήκαν κάποια ισορροπία και απάντησαν στο ουγγρικό συνολικό 6-0 με ένα δικό τους 2-0 βρίσκοντας τέρμα έπειτα από 12 αγωνιστικά λεπτά με τον Ράντομιρ Ντράσοβιτς. Το 4-9 όμως δεν ήταν αρκετό να σταματήσει το ρυθμό των ασταμάτητων Ούγγρων, αφού ο Κόναρικ στον παραπάνω έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας του Ριστίτσεβιτς για το 10-4. Η διαφορά όμως έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της από τον Ντάνιελ Άνγιαλ στα 7′ πριν την λήξη του τρίτου οκταλέπτου….

Βέβαια όπως έληξε το τρίτο, έτσι άρχισε το τέταρτο με τον ίδιο δράστη, να κάνει το 12-4. Οι Σέρβοι προσπάθησαν ξανά να μειώσουν το εύρος του σκορ χωρίς ωστόσο να φαίνεται εφικτό… Μάνχερτζ ξανά και ξανά, Φέκετε, Μπούριαν, όλοι στο χορό των γκολ. Στην κόντρα, στον παραπάνω, από την περιφέρεια… Μυθικοί και χωρίς διάθεση να σταματήσουν! Ο Άνγιαλ 1:30 πριν το τέλος έφτασε τη διαφορά στα 9 τέρματα! (16-7)

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-4, 2-4, 3-5