Α-Π-Ι-Θ-Α-Ν-Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ – ΠΕΤΑΞΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟΥ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ!

Κόντρα σε όλους και όλα, με βαθιά ελληνική ψυχή και πείσμα – η Εθνική Εφήβων βρίσκεται ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Κ17 της Μανίσα και βγήκε αλώβητη από τον ημιτελικό «θρίλερ» κόντρα στην Ισπανία με 14-13 αφού το ματς έφτασε στα πέναλτι μετά το «λυτρωτικό» 9-9 του Σπύρου Λυκούδη (συνολικά 5 τέρματα)! Ένα ακόμη εξασφαλισμένο μετάλλιο περνά στην συλλογή της ελληνικής υδατοσφαίρισης, η οποία ήδη χαμόγελα και καμαρώνει τα παιδιά της ΚΑΙ αυτόν τον Δεκαπενταύγουστο!

Με τρομερή εμφάνιση στην άμυνα, ασύγκριτη ενέργεια από το πρώτο κιόλας λεπτό και ένταση σε κάθε φάση, το σύνολο του Ηλία Μαχαίρα απέδειξα για ακόμη μια φορά ότι είναι… φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα και επάξια βρίσκεται στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ17! Μετά το ισορροπημένο 5-5 του ημιχρόνου, η Εθνική μας κατάφερε με ψυχή και επιμονή να ξεφύγει στο σκορ για το 6-5 του Σπύρου Λυκούδη και το 7-5 του Χρήστου Σιαμά στα τελευταία 6” του τρίτου οκταλέπτου (παίκτης παραπάνω), ενώ ο Ορέστης Ζερβουδάκης διεύρυνε το ελληνικό προβάδισμα στο +3, σκοράροντας για το 8-5 στα 06:42. Έκτοτε, οι Ισπανοί ανέβασαν ρυθμούς και μέσα σε 2μιση αγωνιστικά λεπτά ισοφάρισαν σε 8-8 και πέρασαν μπροστά για το 8-9, βάζοντας την Εθνική σε μειονεκτική θέση – ωστόσο ο Σπύρος Λυκούδης είχε τελικά τον τελευταίο λόγο σκοράροντας για το 9-9 της κανονικής διαρκείας 02:02 πριν την λήξη και στέλνοντας το ματς στα πέναλτι!

Το θρίλερ του ημιτελικού είχε αίσιο τέλος για την Ελλάδα, η οποία μπορεί με ανακούφιση και περηφάνεια να πανηγυρίσει ακόμη ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση το 4ο κατά σειρά αυτό το καλοκαίρι, καθώς η εκτέλεση του Γκομίλα που σταμάτησε ο Χρήστος Μαυριόπουλος (στην πρώτη ευκαιρία όπου διαδέχτηκε τον Δημήτρη Κρατημένο) σε συνδυασμό με το αλάνθαστο 5/5 για την Εθνική μας, στέλνει τους παίκτες του Ηλία Μαχαίρα στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος… ένας ακόμη «χρυσός» Δεκαπενταύγουστος ξεκινά να γράφεται σήμερα!

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 14-13 (9-9 κανονική διάρκεια, 5-4 πέναλτι)

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 0-1, 2-0, 2-4