Χορταστικό ματς στην Πάτρα, προελαύνει η ΝΕΠ, πάλεψε ο Άργης!

Δώδεκα γκολ ο Λυκούδης - Έξι ο Μακαντάνης!

Την αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 ανδρών συνεχίζει η ΝΕ Πατρών, καθώς η ομάδα του Μάκη Λυκούδη υπερασπίστηκε εκ νέου την έδρα της και έφθασε τους 18 βαθμούς σε έξι αγώνες, ύστερα από ένα χορταστικό παιχνίδι κόντρα στον πολύ ανταγωνιστικό Άργη Καλαμάτας (3 βαθμοί).

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 22-14

Ανοιχτό παιχνίδι από το ξεκίνημα στην Πάτρα, με τη ΝΕΠ να παίρνει το προβάδισμα με 10-7 στο ημίχρονο, μετά το 7-7 του Άργη νωρίτερα, ενώ να σημειωθεί ότι ο Χρήστος Παπαποστόλου είχε αποβληθεί στην πρώτη περίοδο για τους Καλαματιανούς. Στη συνέχεια, ο Μακαντάνης με δύο σερί γκολ μείωσε για τον Άργη σε 10-9, όμως ο Σπύρος Λυκούδης με δύο διαδοχικά γκολ ανέβασε τη διαφορά στο 12-9 πριν μειώσει στην κόντρα ο Σμάτωφ για το 12-10. Ο Τρασάι ήταν αυτός που έγραψε το 13-10, με τον Άργη να μειώνει και πάλι σε 13-11, όμως Λυκούδης και Βαλουξής έδωσαν… αέρα στη ΝΕΠ για το 15-11 και οι δύο ομάδες πήγαν στο 3ο οκτάλεπτο με σκορ 15-12.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η νεανική ΝΕΠ κράτησε υψηλό ρυθμό και ο Αβαγιανός με δύο γκολ έγραψε το 18-12, ενώ ο Λυκούδης το 19-12 λίγο μετά.  Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, ο Τρασάι ευστόχησε σε πέναλτι για το 20-12. Το τελικό σκορ διαμόρφωθηκε στο 22-14.

Ακόμη μια απίστευτη εμφάνιση από τον Σπύρο Λυκούδη, ο οποίος σημείωσε δώδεκα (!) γκολ, ενώ τρία για τη ΝΕΠ είχε ο Αβαγιανός. Έξι γκολ για τον Άργη Καλαμάτας από τον Μακαντάνη!

Οκτάλεπτα: 4-3, 6-4, 5-5, 7-2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Λυκούδης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 12, Χάρισον 2, Γιαννακόπουλος, Τσίπης, Καραΐσκος, Τρασάι 2, Κωνσταντακόπουλος, Παπαγεωργίου 1, Καρράς 1, Αντίοχος, Δελαπόρτας, Δραγώνας, Αβαγιανός 3, Βαλουξής.

Άργης Καλαμάτας (Κώστας Πετρόπουλος): Μπλαζάκης, Κλαψιανός 1, Κρανιδιώτης, Τσιότσιος Κ. 2, Τζιάβας, Μακαντάνης 6, Σαμαράς 1, Νεγκίζ 1, Φιρφιλιώνης, Τσελέντης 1, Σμάτωβ 2, Ζωγράφος, Παπαποστόλου, Τσιότσιος Χρ.