«Παράσταση για ένα ρόλο» και στον τελικό η Ισπανία! – Με τους Κροάτες για το χάλκινο η Εθνική μας!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Απόλυτη κυρίαρχος, νίκη με 10-5 και στον Μεγάλο Τελικό η Ισπανία!

Σε μία παράσταση επίδειξης γρήγορου και σύγχρονου ισπανικού πόλο οι Φούριας Ρόχας επικράτησαν της Κροατίας στο δεύτερο ημιτελικό της ημέρας και προκρίθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάποια ομάδα να έχει τον έλεγχο και να επικρατεί απόλυτη ισορροπία. Ωστόσο το «σκηνικό» άλλαξε άρδην με την ομάδα του Νταβίντ Μάρτιν να σφίγγει την άμυνα της και να αφήνει το δεύτερο οκτάλεπτο τους Κροάτες χωρίς τέρμα. Με αυτό τον τρόπο η Ισπανία πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 5-3. Η συνέχεια ήταν παρόμοια αφού η Κροατία προσπάθησε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής χωρίς όμως να είναι αυτό εφικτό αφού οι Ισπανοί έβρισκαν τις λύσεις που χρειάζονταν μέχρις ότου έρθει η 4η περίοδος. Εκεί η ισπανική άμυνα ήταν για άλλη μία φορά «γρανιτένια», αφού κράτησαν ξανά τους αντιπάλους τους με 0 ενεργητικό. Φυσικά σε όλα αυτά καθοριστικότατος ήταν για άλλη μία φορά ο Ουνάι Αγκίρρε ο οποίος πραγματοποίησε 10 αποκρούσεις με πολλές από αυτές να είναι καθοριστικές, κρατώντας το τεράστιο μέγεθος που ονομάζεται Κροατία στα 5 γκολ. Στον επιθετικό τρίτο κορυφαίος ήταν ο Αλβάρο Γρανάδος με 4 τέρματα.

Η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Εθνική μας Ομάδα την Κυριακή στις 15:30.