Έχουμε τρομερό πρωτάθλημα!

Μια αγωνιστική με πολλές ανατροπές και εντάσεις η 8η, η οποία ολοκληρώθηκε το Σάββατο, 9/12.

Το πρώτο παιχνίδι ήταν την Τετάρτη, με τον Υδραϊκό να υποδέχεται τυπικά ως οικοδεσπότης τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι επιβλήθηκαν άνετα με 5-13 και παραμένουν πρώτοι στη βαθμολογία με το αήττητο. Το παιχνίδι αυτό αποτέλεσε μια καλή προετοιμασία πριν το σημερινό ματς του Champions League με την Παρτιζάν στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν το μεγάλο φαβορί και κέρδισε τους Σέρβους χωρίς να φορτσάρει.

Έυκολη υπόθεση στο Φάληρο, η ομάδα του ΑΟΠΦ έκανε τη δεύτερη νίκη της για το πρωτάθλημα επί του ΟΦΗ φτάνοντας στην 9η θέση και τους 7 βαθμούς, ξεπερνώντας και τον ΠΑΟΚ. Το τελικό σκορ 12-3.

Στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, ο ΝΟ Χανίων ενώ απείλησε με επικράτηση, έφυγε με 7-7 με τον ΠΑΟΚ.  Αγωνιστική πρόοδο δείχνει η ομάδα της Κρήτης σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ ο οποίος έχει να δει πολύ καιρό το χρώμα της νίκης. Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “Στο 5.52 πριν από τη λήξη του γ’ οκταλέπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του ΠΑΟΚ Πετρίδης για έντονη διαμαρτυρία”.

Ένας αγώνας με πολλές ανατροπές και εντάσεις, με τη Χίο να έχει το προβάδισμα μέχρι και το τρίτο οκτάλεπτο, αλλά τα τρία συνεχόμενα γκολ του Μοσκόφ στην τελευταία περίοδο ο Απόλλων κατάφερε να φτάσει στη νίκη. 16-13 το τελικό σκορ και αποβολή για τον Μιμίδη χωρίς αντικατάσταση στο 2:31 της τελευταίας περιόδου για βιαιοπραγία κατά του Μοσκόφ, ενώ δεν έλειψαν τα επεισόδια στα αποδυτήρια των δύο ομάδων.

Το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ήταν αυτό του ΑΝΟ Γλυφάδας με το ΝΟ Βουλιαγμένης, το οποίο εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, με τη Βουλιαγμένη να κερδίζει με 8-6, ενώ είχε κάνει ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα με 1-4 στην πρώτη περίοδο. Το γκολ του Αφρουδάκη 15” πριν τη λήξη του αγώνα ήταν αυτό που σιγούρεψε τη νίκη του ΝΟΒ.

Τέλος με τον Άγγελο Φώσκολο να σκοράρει στα 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Εθνικός πήρε την πολύτιμη νίκη επί του αξιόμαχου Πανιωνίου και παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα ύστερα από δύο σερί ήττες.