«Θρύλος» από ατσάλι στη Βαρκελώνη!

Το μέταλλο που διαθέτει σαν ομάδα έδειξε αρκετά νωρίς μέσα στη σεζόν ο Ολυμπιακός, ο οποίος απέδρασε από την έδρα της Μπαρτσελονέτα με έναν βαθμό, παρότι θα μπορούσε να έχει πάρει το διπλό.

Ένα πέναλτι και ένας παίκτης παραπάνω στο τελευταίο λεπτό έδωσαν πνοή στους Ισπανούς, οι οποίο γλίτωσαν τα χειρότερα από τον πρωταθλητή Ελλάδας, με τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 5-7 λίγο πριν επέλθει η ισοφάριση στο τελικό 7-7.

Μάλιστα, το έσχατο καταλανικό γκολ ήρθε ναι μεν στο παραπάνω, αλλά από ριμπάουντ, την ώρα που το αρχικό λιγότερο των «ερυθρόλευκων» είχε βγει, ενώ η τελευταία επίθεση δεν ήταν λυτρωτική για τον Ολυμπιακό που πάλεψε έως την κόρνα της γραμματείας.

Άμυνα από ατσάλι

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στη Βαρκελώνη με εκπληκτική ενέργεια του Κώστα Μουρίκη από τη θέση του Φουνταριστού κρατώντας την ίδια ώρα τους γηπεδούχους χωρίς γκολ για περισσότερο από πέντε λεπτά. Το τέλος του πρώτου οκταλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Ισπανοί προηγήθηκαν για να έρθει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με σουτ βολίδα του Δερβίση από την περιφέρεια. Η Μπαρτσελονέτα πήρε εκ νέου το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στην μοναδική κόντρα που μπόρεσε να βγάλει μέχρι εκείνο το σημείο (3-2).

Ο Αλέξανδρος Γούνας ισοφάρισε για τους “ερυθρόλευκους” στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου με τους δυο τερματοφύλακες να κρατάνε στις επόμενες φάσεις στα ίσα τις δυο ομάδες. Η Μπαρτσελονέτα εκμεταλλευόμενη τον παίκτη παραπάνω ανέκτησε το προβάδισμα με 4-3 ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Η τελευταία περίοδος άνηκε στον Ολυμπιακό που αρχικά με τον Γενηδουνιά ισοφάρισε σε 4-4 για να προηγηθεί εκ νέου, για πρώτη φορά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, με 5-4  με τον Δερβίση στην κόντρα. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την ψυχωμένη εμφάνιση και απέκτησαν προβάδισμα δυο τερμάτων με το γκολ του Κώστα Μουρίκη από το φουνταριστό και το εκπληκτικό γυριστό του Πάουλο Ομπράντοβιτς ο οποίος σημείωσε το 7-5 υπέρ του Θρύλου, 2:41 πριν το τέλος. Στη συνέχεια η Μπαρτσελονέτα μείωσε με το πέναλτι του Περόνε (2:23) και ισοφάρισε με τον Λαρούμπ στον παίκτη παραπάνω σε 7-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 1-1, 3-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μουρίκης (3:43, φουνταριστός), 1-1 Περόνε (2:42, περιφέρεια).

2ο οκτάλεπτο:  2-1 Μαραλάχ (7:41, περιφέρεια), 2-2 Δερβίσης (5:40, περιφέρεια), 3-2 Φερνάντεζ (2:02, κόντρα).

3ο οκτάλεπτο: 3-3 Γούνας (4:40, περιφέρεια), 4-3 Μαραλάχ (1:07, π/π)

4ο οκτάλεπτο: 4-4 Γενηδουνιάς (5:53, π/π), 4-5 Δερβίσης (5:14, κόντρα), 5-5 Μαραλάχ (4:28, π/π), 5-6 Μουρίκης (3:47, φουνταριστός), 5-7 Ομπράντοβιτς (2:41, φουνταριστός), 6-7 Περόνε (2:23 πέναλτι), 7-7 Λαρούμπ (00:57, π/π)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Δερβίσης 2, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς Σ.

Μπαρτσελονέτα: (Μάρτιν) Λόπεζ, Φαμέρα, Γρανάδος, Μουναρίζ, Βρλιτς, Λαρούμπ 1, Πολ, Φερνάντεζ 1, Ταχούλ, Περόνε 2, Μαλαράχ 3, Μπούστος, Λιναρές.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Θοδωρής Βλάχος δήλωσε στο osfp.gr:

«Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε, δύσκολο στην πρεμιέρα. Στις πρώτες δυο-τρεις περιόδους δυσκολευτήκαμε πολύ να βρούμε ρυθμό και να πετύχουμε ένα εύκολο γκολ. Το καταφέραμε στο τέλος. Εκεί που έδειχνε ότι δυομιση λεπτά πριν το τέλος με δυο γκολ διαφορά θα μπορούσαμε να κρατήσουμε αυτή τη νίκη νομίζω ότι δεχτήκαμε ένα φτηνό γκολ. Βγάλαμε τον παίκτη λιγότερο και από ένα ριμπάουντ ισοφαριστήκαμε και μάλιστα δεν πετύχαμε το νικητήριο γκολ στην ευκαιρία που είχαμε στο τέλος. Νομίζω ότι σήμερα αξίζαμε τη νίκη όπως τελείωσε το παιχνίδι αλλά τουλάχιστον φεύγουμε από δω με κάτι γιατί είναι σημαντικό σε αυτά τα παιχνίδια να φεύγουμε με βαθμό ή βαθμούς και να προσπαθούμε στην έδρα μας να τα κερδίζουμε. Το επόμενο παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό στην έδρα μας ώστε να πετύχουμε την πρώτη μας νίκη» .

Από την πλευρά του ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς δήλωσε:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το περιμέναμε δύσκολο και κλειστό. Ξεκινήσαμε λίγο νωθρά αλλά καταφέραμε και βρήκαμε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Πήραμε το προβάδισμα που θέλαμε αλλά δυστυχώς δεχτήκαμε δυο πολύ φτηνά γκολ στο τέλος με ένα πέναλτι από αμυντικό λάθος και ένα ριμπάουντ και χάθηκε μια νίκη. Η ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα, δεν τελειώνει τίποτα εδώ, η συνέχεια είναι μεγάλη για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο Final-8».