«Ξέσπασε» στην Κόζιτσε ο Απόλλων, που θα συνεχίσει στο Challenger Cup

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Απολύτως σοβαρά από την αρχή μέχρι και το φινάλε αντιμετώπισε το τελευταίο του ματς για φέτος στο Euro Cup ο Απόλλων Σμύρνης, επικρατώντας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Βαρκελώνης με 34-6 της  Κόζιτσε.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε 18-2 στο ημίχρονο της σλοβάκικης ομάδας, με τον Νίκο Δεληγιάννη να δοκιμάζει διάφορα σχήματα μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Οι 10 από τους 13 βρήκαν δίχτυα, με τους Μπογκντάνοβιτς με 8 γκολ και Βίτσκοβιτς με 6 να είναι οι πρώτοι σκόρερ.

Ο Απόλλων Σμύρνης κατέλαβε την 5η θέση του πολύ απαιτητικού (είναι η πραγματικότητα) 4ου ομίλου στον 1ο προκριματικό γύρο του Euro Cup με απολογισμό μίας νίκης και τεσσάρων ηττών και θα συνεχίσει στην Ευρώπη αγωνιζόμενος στο Challenger Cup (11-13 Νοεμβρίου).

Δεδομένα μπορούσε να πετύχει κάτι παραπάνω στη Βαρκελώνη, ήτοι το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα, με το ματς ενάντια στην οικοδέσποινα Μεντιτεράνι να αποδεικνύεται το πιο κρίσιμο. Εκεί η ήττα (10-9) ήρθε με γκολ των Ισπανών στα 50’’ πριν το τέλος και αν είχε υπάρξει μεγαλύτερη προσοχή στις λεπτομέρειες (κάτι που ισχύει για όλα τα ματς) η… ιστορία θα είχε γραφτεί διαφορετικά.

Πλέον οι «κυανόλευκοι» κοιτούν μπροστά και, έχοντας βρει και περισσότερο αγωνιστικό ρυθμό, στρέφουν ξανά το ενδιαφέρον τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, εκεί όπου την Τετάρτη (19/10) υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στο Σεράφειο κολυμβητήριο με στόχο το 2 στα 2.

Απόλλων Σμύρνης – Κόζιτσε  34-6 (10-1, 8-1, 9-3, 7-1)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 8, Μόκκας, Γωνιωτάκης 3, Τουρκομένης 3, Μπραΐμης 1, Χονδροκούκης 4, Βίτσκοβιτς 6, Γαρδίκας 4, Μυρίλος 2, Σολανάκης 2, Καβουσανός

Κόζιτσε: Γιούνλιν, Μούγιουτσουκ 1, Χιργιάκ, Γκριβάλσκι, Μοτούλ 2, Αφανάσεφ 1, Ντίλυ, Ορέμ, Γιουχάζ 1, Μπόντναρ 1, Χαλούσκα, Χόρβαθ, Κόβαρικ

Πηγή: apollonwaterpolo.gr