#WorldLeague: Ορεξάτοι, σοβαροί, κυρίαρχοι και τώρα Ισπανία!

Διάθεση να πραγματοποιήσουν μια πειστική εμφάνιση είχαν τα μέλη της Εθνικής ομάδας ανδρών και το έπραξαν σε υψηλό βαθμό απέναντι στη Γαλλία στο Ντέμπρετσεν, για τα ευρωπαϊκά προκριματικά του World League.

Γαλλία – Ελλάδα 3-12

Η «γαλανόλευκη» του Θοδωρή Βλάχου τηρώντας το πλάνο της επέδειξε σοβαρότητα, ομαδικό πνεύμα και φρεσκάδα, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για μια άνετη νίκη. Κανείς δεν υστέρησε και η Εθνική με αίσθημα αλληλοκάλυψης και αλτρουισμού έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, παίρνοντας άριστα, εάν αναλογιστεί κανείς πόσο καιρό είχαν να παίξουν όλοι μαζί σε επίσημο αγώνα.

Σημαντικός τομέας που καθόρισε το αποτέλεσμα ήταν η άμυνα (Η Εθνική με τον Γαλανίδη στο τέρμα δεν δέχθηκε γκολ στα 16 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ και ο Ζερδεβάς ήταν πολύ καλός), πολλώ δε μάλλον ο παίκτης λιγότερο, όπου η Ελλάδα ολοκλήρωσε με το ελπιδοφόρο στατιστικό: 10/11!

Πλέον, οι διεθνείς έχουν στο μυαλό τους το παιχνίδι του Σαββάτου με αντίπαλο την Ισπανία (σ.σ Κέρδισε στα πέναλτι τη Σερβία σε φιλικό νωρίτερα την Παρασκευή), όπου με νίκη η Ελλάδα προκρίνεται στο Super Final του World League! Φυσικά, η Εθνική έχει δύσκολο έργο κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα, φιναλίστ του περασμένου ευρωπαϊκού αλλά και παγκόσμιου πρωταθλήματος.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μουρίκης, με 3/3 σουτ, ενώ από τρία προσέθεσαν οι Αργυρόπουλος (3/3) και Φουντούλης (3/7). Από δύο (2/2) σημείωσε ο Κολόμβος και ένα σκόραρε ο Παπαναστασίου (1/3).

Δείτε βίντεο με γκολ της Εθνικής ομάδας στις σελίδες μας σε Instagram και Facebook!

Η Εθνική ξεκίνησε με καλή άμυνα και τον Σκουμπάκη να βγάζει εκτός θέσης τον Γάλλο φουνταριστό, ενώ η πίεση ήταν ψηλά στην αντίπαλη επίθεση στα πρώτα λεπτά.

Στο 6:17 ο Κολόμβος κέρδισε ποινή από πάσα του Φουντούλη και στο παραπάνω ο αρχηγός της Εθνικής άνοιξε το σκορ για το 1-0 με ωραίο σουτ ανάμεσα στα μπλοκ!

Εν συνεχεία, σε γαλλικό παραπάνω η Εθνική δεν δέχθηκε γκολ σε δύο ευκαιρίες του αντιπάλου, ενώ Ζερδεβάς και άμυνα έλεγχαν κάθε επίθεση των Γάλλων στα επόμενα λεπτά.

Σε παίκτη παραπάνω στο 3:26, ο Φουντούλης είδε στο πρώτο δοκάρι τον Μουρίκη που τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-0, έχοντας νωρίτερα κερδίσει την ποινή από τον Κρουσιγιέ!

Σε δύο διαδοχικά λιγότερο, η Εθνική κράτησε ανέπαφη την εστία της με εξαιρετικά μπλοκ και αποστάσεις, ενώ στο τελευταίο λεπτό του οκταλέπτου έβγαλε κόντρα 6/5 με τον Γενηδουνιά να τραβάει τον αντίπαλο αμυντικό και να δίνει από δεξιά στον Αργυρόπουλο που δεν λάθεψε, γράφοντας το 3-0 για τη «γαλανόλευκη» στα 39 δευτερόλεπτα.

Λίγο πριν την εκπνοή, οι Γάλλοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Πιέρ για το 3-1, από κοντινή απόσταση.

Στο 6:22 ο Καπότσης είδε έξυπνα το μπάσιμο του Δερβίση και ο δεύτερος κέρδισε πέναλτι, με τον Φουντούλη να πηγαίνει στην εκτέλεση ευστοχώντας για το 1-4 της Εθνικής ομάδας στο δεύτερο οκτάλεπτο.

Ο αντίπαλος έχανε χρόνο στο αρχικό πρες της Εθνικής και στη συνέχεια δεν δημιουργούσε καλές προϋποθέσεις για σουτ, όταν οι διεθνείς γυρνούσαν πίσω.

Έτσι, αμέσως μετά, ο Κολόμβος στο 5:30 πήρε πάσα από τον Γενηδουνιά και κυριάρχησε στα 2μ. σκοράροντας για το 5-1 με πολύ ωραία κίνηση!

Στο 4:51 ο Φουντούλης έδωσε στον Μουρίκη που κέρδισε την ποινή και στο παραπάνω, οι ίδιοι συνεργάστηκαν εκ νέου με τον Μουρίκη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ ως δεύτερο δοκάρι για το 6-1!

Εν συνεχεία η Εθνική κέρδισε παραπάνω, ο Βλάχος κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά στην επαναφορά έγινε αμέσως λανθασμένη πάσα και στην αμυντική κόντρα ο Βερνού κέρδισε πέναλτι από τον Φουντούλη με τον Μάρζουκι να ευστοχεί για το 6-2.

Στα 13 δευτερόλεπτα, ο Αργυρόπουλος έφυγε ολομόναχος στην κόντρα και ο Γκιουβέτσης που έκανε το κλέψιμο με καλό πρες του έδωσε τη μπάλα για να σκοράρει για το 7-2 της Ελλάδας.

Παρ’όλα αυτά, ο Βερνού, βρήκε τρόπο στα 2 δευτερόλεπτα να σκοράρει ως φουνταριστός με τον Δερβίση να τον μαρκάρει και έκανε το 7-3 στο ημίχρονο.

Με το παιχνίδι σε καλή τροχιά, ο Θοδωρής Βλάχος πέρασε τον Κώστα Γαλανίδη στο παιχνίδι στη θέση του εξαιρετικού Ζερδεβά, μοιράζοντας τον χρόνο στους πορτιέρε της ομάδας.

Στο 6:22 ο Παπαναστασίου όμορφα έδωσε στον Κολόμβο στα 2μ. και ο Πατρινός αθλητής έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο για το 8-3 της Ελλάδας στο 3ο οκτάλεπτο.

Νέα καλή άμυνα σε λιγότερο, από τον Γενηδουνιά, έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στην ομάδα και ο ίδιος σε ταχύτατη κόντρα παραλίγο να ευστοχήσει από κοντά με λόμπα που δεν πέρασε τη νοητή γραμμή.

Στο 2:48 ο Μουρίκης κέρδισε ποινή χωρίς τη μπάλα και πήρε την ασίστ από τον Γενηδουνιά για να γράψει το 9-3 για την Εθνική που είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι με σοβαρότητα και ομαδικότητα.

Αμέσως μετά, ο Σκουμπάκης πραγματοποίησε την 3η ποινή του και πέρασε εκτός αγώνα, με τους Γάλλους να καλούν τάιμ άουτ. Στο λιγότερο, ο Γαλανίδης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο πρώτο δοκάρι και τον Βερνού! Μάλιστα, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε νέα απόκρουση και πάλι σε λιγότερο, ενώ στην κόντρα ο Παπαναστασίου κέρδισε πέναλτι: Στην εκτέλεση, ο Φουντούλης έγραψε το 10-3!

Στο τέλος της τρίτης περιόδου η Ελλάδα είχε 8/9 στο λιγότερο, 3/5 στο παραπάνω και 10/24 σουτ.

Στο 5:14 του τέταρτου οκταλέπτου ο Βλαχόπουλος είδε τον Αργυρόπουλο και ο δεύτερο ευστόχησε ξανά για το 11-3 της Ελλάδας που έφτανε σε μια ευρεία νίκη.

Στο 2:42, σε ακόμη μια «κούρσα» του, ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου εξ επαφής σκόραρε για το 12-3 της Ελλάδας και πήρε τις απαραίτητες ανάσες, έχοντας προσφέρει πολύτιμη βοήθεια στην ομάδα.