«Βύθισε» την Όρβοσι με εξάσφαιρο Αργυρόπουλο η Γιουγκ!

Οι τρομεροί Έλληνες τρόμαξαν την Βουδαπέστη!

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Μπρέσια αποτέλεσε το μόνο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου που διεξήχθη την Τρίτη (08/02), καθώς τα παιχνίδια Γιαντράν Σπλιτ – Φερεντσβάρος, Ραντνίτσκι – Μπαρτσελονέτα και Νόβι Μπέογκραντ – Ντιναμό Τιφλίδας, θα διεξαχθούν σήμερα (09/02). Θυμίζουμε ότι οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την πρωταθλήτρια Ιταλίας με 8-5 στον Πειραιά, ύστερα από ένα σκληρό παιχνίδι, το οποίο δεν ευνοήθηκε τόσο από τους διαιτητές, όσο και από τα κακά ποσοστά στην επίθεση.

Στον Β’ όμιλο, προκλήθηκαν… αναταράξεις. Η τρομερή «ελληνική» Γιουγκ κατάφερε και επιβλήθηκε της Όρβοσι με 15-10 στην Βουδαπέστη, παίρνοντας και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα με 12-11 μέσα στην Κροατία. Το ξεκίνημα της ομάδας του Κόμπεστσακ ήταν πολύ καλύτερο, προηγήθηκαν με 3-2 στην πρώτη περίοδο και με 7-5 στο ημίχρονο, η Όρβοσι κατάφερε να ισοφαρίσει μόνο στο 2-2 της πρώτης περιόδου και έπειτα βρισκόταν με τουλάχιστον ένα γκολ πίσω συνεχώς, με τη διαφορά να γίνεται 11-6 στο τέλος της τρίτης περιόδου και τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να έχουν σημειώσει τρία γκολ έκαστος μέχρι εκείνη τη στιγμή και τον Κώστα Κάκαρη να προσθέτει ένα! Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικής σημασίας, με ένα ακόμα γκολ του Αργυρόπουλου το σκορ έγινε 12-6, ο Βίγκβαρι μείωσε σε 12-7 αλλά ο κορυφαίος Έλληνας διεθνής «έγραψε» και το 13-7, ο Βίγκβαρι μείωσε και πάλι σε 13-8, μια ενέργεια του Κρζιτς όμως στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το μη ανατρέψιμο 14-8 σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι Ούγγροι σκόραραν άλλα δύο γκολ αλλά ο Αργυρόπουλος, με το έκτο του στο παιχνίδι, ολοκλήρωσε πανηγυρικά την νίκη της Γιουγκ με 15-10. Εξαιρετικός ήταν και ο Βινς Βίγκβαρι με τέσσερα γκολ από πλευράς της Όρβοσι. Η νίκη αυτή φέρνει τη Γιουγκ πέντε βαθμούς μακριά από τη χθεσινή της αντίπαλο και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση με 18 βαθμούς, ενώ οι Ούγγροι ακολουθούν τέταρτοι με 13. Για την Γιουγκ απουσίαζε ο Λόρεν Φάτοβιτς από το παιχνίδι.

ΟΡΒΟΣΙ – ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ 10-15

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λιβάι, Ζίλαντι 1, Μάνχερτζ, Βάρναι, Σάλαμον 1, Τσατσόβσκι, Ντάλλα, Τοθ, Βίγκβαρι Βιν. 4, Μπιούριαν 2, Μπούντσουχ, Χάραι 2, Ντιβάι

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Μπουρντιέλεζ, Ζβόνο, Στάχορ, Γιόκοβιτς, Παπαναστασίου 3, Τομάσοβιτς 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 6, Κρζιτς 1, Κάκαρης 1, Μπένιτς 2, Ζούβελα 1, Γιούρισιτς

Την τρομερή πορεία της συνεχίζει και η Μαρσέιγ στον Β’ όμιλο, η οποία επικράτησε της Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη με 13-7 στο Βερολίνο. Με την απουσία του «φονιά» Άντε Βουκίτσεβιτς να μην πτοεί τους Γάλλους, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5-1 στην πρώτη περίοδο, με την Σπαντάου να καταφέρνει θεαματικά να ισοφαρίσει σε 5-5 και τον Νικολαΐδη να σημειώνει ένα γκολ σχεδόν τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, ένα διαγώνιο σουτ του Άντριγια Πρλαΐνοβιτς έβαλε την Μαρσέιγ μπροστά με 6-5 πριν λήξει το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Στην τρίτη περίοδο η Σπαντάου δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ και τρέχοντας ένα σερί 5-0, η Μαρσέιγ βρέθηκε μπροστά με 11-5 στη λήξη της. Στο 6:12 ο Κόλοντ μείωσε σε 11-6 για τους Γερμανούς, όμως μέχρι 3:35 πριν το τέλος δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, όταν ο Μπουέ πέτυχε το 12-6 της Μαρσέιγ και το σκορ ήταν πλέον μη ανατρέψιμο. Ένα γκολ ήρθε για την Σπαντάου με τον Ντέντοβιτς και το τελικό 13-7 διαμόρφωσε ο Κρουσιγιά στον παραπάνω. Η κορυφή του ομίλου και όπως όλα δείχνουν η πρόκριση στο Φάιναλ 8 ανήκει στην Μαρσέιγ, την οποία μοιράζεται με την πρωταθλήτρια Προ Ρέκο, με τις δύο ομάδες να έχουν 24 βαθμούς, ενώ η Σπαντάου αρχίζει να βγαίνει… εκτός πορείας Φάιναλ 8, έχοντας 7 βαθμούς στην έκτη θέση.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΜΑΡΣΕΙΓ 7-13

Σπαντάου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 1, Μπόζιτς, Τσουκ, Χάβερκαμπφ, Σέκουλιτς, Κίρου, Ντέντοβιτς 2, Σταμ 1, Κόλοντ 3, Ρέστοβιτς, Πέριτσας, Βέρνετ

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Κρουσιγιά 3, Σπάιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 1, Βερνό Τ. 2, Ολιβόν 1, Μπουέ 3, Βερνό Μ. , Κοβάτσεβιτς , Βανπεπερστράτε 1, Μποντέγκας 1, Χοφχάνισιαν

Κυρίαρχος στην έδρα της παρέμεινε η Προ Ρέκο, η οποία συνέτριψε το Αννόβερο με 18-3. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με 10-1, ενώ διατήρησαν το τέλειο σερί των γκολ και στο δεύτερο μισό, με τους Γερμανούς να μην μπορούν να κάνουν τίποτα για να αποφύγουν τα γκολ και να σκοράρουν μόλις μία φορά στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο. Η Ρέκο διατηρεί την κορυφή του ομίλου μαζί με την Μαρσέιγ στους 24 βαθμούς, ενώ το Αννόβερο παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 11. Δεν αγωνίστηκε για το Αννόβερο ο βασικός τερματοφύλακας Μόριτζ Σένκελ και για την Ρέκο ο Φιλιόλι και ο Ντι Φούλβιο.

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 18-3

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ζαλάνκι 3, Νούτσο 1, Γιάνγκερ 1, Κανέλλα 3, Πρεσιούτι Ν. 1, Ετσενίκε 2, Ίβοβιτς 1, Βελόττο 2, Χάλλοκ 3, Λόντσαρ 1, Νέγκρι

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Μπένκε, Κόρουσιτς, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ., Ράντοβιτς, Μούσλιμ 2, Ναγκάεβ, Κούμπις, Μπργκούλιαν Μ., Σούτζε, Βίνκελχορστ, Γκετζ

Μεγάλο ντέρμπι σημειώθηκε στο Βελιγράδι ανάμεσα στους ουραγούς του ομίλου Στεάουα και Ερυθρού Αστέρα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό και το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 10-10. Από την πρώτη περίοδο η αναμέτρηση βρισκόταν στα ίσα, ο Ερυθρός Αστέρας προηγούταν 3-1 αλλά οι Ρουμάνοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 3-3 στη λήξη της, ενώ στην δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι μπήκαν και πάλι μπροστά με 4-3 αλλά η Στεάουα ισοφάρισε ξανά σε 4-4, με την ίδια φάση να επαναλαμβάνεται στο 5-4 και το 5-5, με το ημίχρονο να λήγει με τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά με 6-5. Στην τρίτη περίοδο τα γκολ των Βουκίτσεβιτς και Μιλόγιεβιτς έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 8-5, ενώ ο Φούλεα με τον Νεάμτου μείωσαν σε 8-7 και η περίοδος έληξε με τον Τρτοβιτς να κάνει το 9-7 των Σέρβων. Ο Νεάμτου με τον Γκεοργκέσκου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με το σκορ να είναι 9-9 σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για πρώτη φορά μπροστά με γκολ του Γκεόργκε στα τελευταία τρία λεπτά, και τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε 24 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα από τον Βουκίτσεβιτς. Οι δύο ομάδες προχωρούν χέρι- χέρι στον όμιλο, και βρίσκονται στην έβδομη θέση με τέσσερις βαθμούς. Για την ομάδα του Μίρκο Βίτσεβιτς απουσίαζε ο Νίκολα Ράτζεν.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 10-10

Ερυθρός Αστέρας (Μίρκο Βίτσεβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοσιτς, Ντούρνιτς 1, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 2, Μιλόγιεβιτς 2, Πιέσιβατς, Μπασάρα 1, Τρτοβιτς 1, Βουκίτσεβιτς 2, Γκαρντάσεβιτς, Σμίλιεβιτς 1, Ιβάνοβιτς

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ. 2, Νέγκρεαν, Φούλεα 1, Βάντσικ, Νεάμτου 2, Μουντράζιτζα, Γκεοργκέσκου 2, Γκεόργκε Α. 2, Οάντα, Γκίμπαν, Ιούντεαν 1, Ντράγκουσιν