«Βρόντηξε» ο Εθνικός μέσα στη Νέα Σμύρνη και τώρα… Σαμπαντέλ!

Δεν εμποδίστηκε από τον Πανιώνιο ο Εθνικός, για τον οποίο ακολουθεί μία δύσκολη εβδομάδα προετοιμασίας ενόψει Σαμπαντέλ!

Με σωστές επιλογές, συνοχή στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση, ο Εθνικός έφυγε από το κολυμβητήριο της Νεάς Σμύρνης, επικρατώντας με 12-5 του Πανιωνίου στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Πλέον, τα βλέμματα των παικτριών του Μάρκο Μίτσιτς στρέφονται μόνο στο κορυφαίο ντέρμπι της ομάδας μέχρι τώρα, με αντίπαλο την Σαμπαντέλ των παγκόσμιων αστέρων για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου στον Πειραιά.

Οι «κυανόλευκες» έχτισαν από νωρίς προβάδισμα, κυρίως με γκολ στην κόντρα και την περιφέρεια, περιόρισαν τον Πανιώνιο στα 2 γκολ μέχρι το ημίχρονο, ενώ ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν από την αρχή χαμηλός και διατηρήθηκε έτσι, κάτι το οποίο διαφαίνεται από τα μόλις δύο γκολ που σημειώθηκαν στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες ανέβασαν περισσότερο στροφές, χωρίς βέβαια να μπορεί να ανατραπεί το 10-3 υπέρ του Εθνικού που είχε διαμορφωθεί έως τότε. Έχοντας πλέον 22 βαθμούς, ο Εθνικός παραμένει μόνος του στην 4η θέση της βαθμολογίας, με τον Πανιώνιο να έρχεται 5ος με 19.

Η διακύμανση του αγώνα:

Στις πρώτες επιθέσεις των δύο ομάδων δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με την Στεφανία Χαραλαμπίδη να ανοίγει το σκορ για το 1-0  του Εθνικού στο 5:44 και την αδερφή της, Ιωάννα, να κάνει το 2-0 του «Αυτοκράτορα» στην αμέσως επόμενη επίθεση. Ο Πανιώνιος μείωσε στο 3:50 με την Μπογκατσένκο από αριστερά για το 2-1, με την Καρολίνα Ιωάννου να γράφει από μακριά το 3-1 του Εθνικού στο 3:39. Με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο, η Στεφανία Χαραλαμπίδη διαμόρφωσε το 4-1 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ελληνιάδη να κάνει το 5-1 των φιλοξενούμενων από αριστερά στην πρώτη κι όλας επίθεση και την Κοντονή με ωραία ανάποδη τρίπλα να ανεβάζει την διαφορά σε 6-1 στο 6:02. Ξανά η Ελληνιάδη στο 5:31 σκόραρε σε κόντρα για το 7-1, ενώ το προβάδισμα των επτά γκολ με το 8-1 ήρθε από την Στεφανία Χαραλαμπίδη με 2:45 να απομένουν για το ημίχρονο. Η Πουστινίκοβα μείωσε σε 8-2 στον παραπάνω με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν, με τον Εθνικό να απαντά άμεσα για το 9-2 του ημιχρόνου με την Στεφανία Χαραλαμπίδη από δεξιά.

Το μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου πέρασε χωρίς γκολ, όταν στο 1:42 η Μπογκατσένκο στον παραπάνω του Πανιωνίου σκόραρε για το 9-3, κάτι που έκανε και η Κοντονή στον παραπάνω του Εθνικού αμέσως μετά, πετυχαίνοντας το 10-3. Στην τελευταία περίοδο και με την Ελένη Σωτηρέλη να περνά κάτω από τα δοκάρια του Εθνικού, η Μαυρωτά κέρδισε πέναλτι, με την διεθνή Ελληνίδα πορτιέρο να αποκρούει την εκτέλεση της Πουστινίκοβα! Με σχεδόν πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όμως, η Εύα Λούδη από δεξιά κατάφερε να μειώσει σε 10-4 και την Δήμητρα Παπαναστασίου να κάνει το 10-5 δύο λεπτά αργότερα. Στα τελευταία δύο λεπτά, η Χατζηκυριακάκη κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, με την Τζούρκα να κάνει μία επίσης εντυπωσιακή επέμβαση στην εκτέλεση της Κοντονή, αλλά την αρχηγό του Εθνικού να σημειώνει το 11-5 στην επόμενη επίθεση της ομάδας της. Στην τελευταία επίθεση του Πανιωνίου, η Τζούρκα κατέβηκε στην επίθεση, όμως η μπάλα έφυγε από τα χέρια της και με ένα τρομερό μακρινό σουτ, η Πάρκες διαμόρφωσε το τελικό 12-5.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 5-12

Οκτάλεπτα: 1-4, 1-5, 1-1, 2-2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Τουρλουμούση, Μαυρωτά Ιφιγ., Πουστινίκοβα 1, Κοτσάφτη, Ξανθοπούλου, Μπογκατσένκο 2, Λούδη 1, Βαζαίου, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δ.1, Παπαναστασίου Α., Μήτσου, Λενίτση, Κελαδίτη.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS (Μάρκο Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ι. 1,  Ελληνιάδη 2, Κοντονή 2, Πάρκες 1,  Χατζηκυριακάκη 1,  Μπενέκου Α., Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Σ. 4, Μπενέκου Ι., Μπερίκου, Τζόνσον, Γκότζια, Καραμπέτσου.