Βρήκε ρυθμό η Γιουγκ – Πρώτη νίκη για Σπαντάου

«Σάρωσαν» οι Έλληνες του εξωτερικού στην 5η αγωνιστική!

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών, με τα παιχνίδια του Β’ ομίλου να διεξάγονται την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου και τα φαβορί να επικρατούν χωρίς ιδιαίτερες ανατροπές. Εξαιρετική εμφάνιση σε αυτή την αγωνιστική έκαναν και οι τέσσερις Έλληνες που αγωνίζονται στο εξωτερικό, όπου όλοι σκόραραν σε αυτή την αγωνιστική!

Την μοναξιά της κορυφής του ομίλου απολαμβάνει η Προ Ρέκο, η οποία επιβλήθηκε της Όρβοσι με 14-8 στην Ουγγαρία. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν την υπόθεση – νίκη ξεκάθαρη από την πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκαν με 5-2 και στη συνέχεια με 6-3 στο ημίχρονο. Παρά την προσπάθειά της για ένα καλό αποτέλεσμα, η Όρβοσι δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει την Ρέκο στο σκορ, με τη διαφορά να κρατιέται στα τρία γκολ και πάνω μετά το ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Αλεκσάνταρ Ίβοβιτς με τρία γκολ. Η Ρέκο βρίσκεται σταθερά στην κορυφή του ομίλου, κατέχοντας το αήττητο με δεκαπέντε βαθμούς, έχοντας εξασφαλίσει εκτός απροόπτου την πρόκρισή της στο Φάιναλ 8, ενώ η Όρβοσι αρχίζει να έχει…ανάσα πρόκρισης, με την ουγγρική ομάδα να βρίσκεται τέταρτη με επτά βαθμούς.

ΟΡΒΟΣΙ – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 8-14

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λιβάι, Ζίλαντι, Μάνχερτζ 1, Βάρναι, Σάλαμον, Τσατσόβσκι 2, Ντάλλα, Τοθ, Βίγκβαρι Βιν. 1, Μπιούριαν 1, Μπούντσουχ 1, Χάραι 2, Ντεβάι

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 2, Φιλιόλι 2, Γιάνγκερ 1, Μπερτόλι, Κανέλλα 2, Ετσενίκε, Ίβοβιτς 3, Βελόττο, Χάλλοκ 1, Λόντσαρ 2, Νέγκρι

Θρίαμβος ήταν το πέρασμα της «ελληνικής» Γιουγκ στην Σερβία, η οποία επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 19-13, με τους Κώστα Κάκαρη, Στέλιο Αργυρόπουλο και Αλέξανδρο Παπαναστασίου να είναι, όπως σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα εξαιρετικοί, σημειώνοντας τρία, δύο και ένα γκολ αντίστοιχα. Το γκολ του Παπαναστασίου, μάλιστα, ήταν εντυπωσιακό, όπου σημειώθηκε με ένα φοβερό γυριστό μετά από ασίστ του Αργυρόπουλου! Η πρώτη περίοδος μπορεί να έληξε 4-4, όμως οι Κροάτες, με ένα σερί 5-0 στην δεύτερη περίοδο πήραν προβάδισμα 9-4, με το ημίχρονο τελικά να λήγει 11-6 υπέρ τους! Το προβάδισμα διατηρήθηκε σε όλο το δεύτερο μισό και η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι τα οκτώ τέρματα, όταν το τρομερό γκολ του Παπανατασίου «έγραψε» το 19-11! Πρώτος σκόρερ των νικητών οι Λόρεν Φάτοβιτς και Μάρο Γιόκοβιτς με πέντε γκολ ο καθένας, ενώ σε εξαιρετική μέρα για τους Σέρβους ήταν ο Ιβάν Μπασάρα, προσθέτοντας έξι. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η Γιουγκ βρίσκεται, λόγω της ήττας από την Μαρσέιγ, στην τρίτη θέση του ομίλου, έχοντας δώδεκα βαθμούς, όσους και οι Γάλλοι που βρίσκονται δεύτεροι, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας πέφτει προτελευταίος παραμένοντας στους τρεις βαθμούς.

Δείτε παρακάτω το απίθανο γκολ του Παπαναστασίου στο παιχνίδι:

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ 13-19

Ερυθρός Αστέρας (Αλεκσάνταρ Φιλίποβιτς): Μίσοβιτς, Σμίλιεβιτς, Ντούρντιτς, Μάρκοβιτς 1, Σούμποτιτς, Μιλόγιεβιτς 2, Πιέσιβατς 4, Μπασάρα 6, Ράτζεν, Τρτοβιτς, Γκαρντάτσεβιτς, Ράντοβιτς, Ιβάνοβιτς

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι. 1, Φάτοβιτς 5, Μπουρντιέλεζ, Γιόκοβιτς 5, Παπαναστασίου 1, Τομάσοβιτς, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Κρζιτς 2, Κάκαρης 2, Μπένιτς, Ζούβελα, Γιούρισιτς

Την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη στη σεζόν πέτυχε η Σπαντάου στο Βερολίνο, κάμπτοντας την αντίσταση της Στεάουα με 10-8, με τον Δημήτρη Νικολαΐδη να σημειώνει δύο γκολ στην αναμέτρηση. Το προβάδισμα των Γερμανών με 5-2 στο ημίχρονο σχεδόν ανατράπηκε, με την Στεάουα να καταφέρνει να φτάσει το παιχνίδι στο γκολ λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Ντέντοβιτς να σημειώνει το 8-6 στο 1:17 της. Η Σπαντάου δεν έδωσε περαιτέρω περιθώρια στην τελευταία περίοδο για να την πλησιάσουν οι Ρουμάνοι στο σκορ και ανέκτησε και πάλι προβάδισμα τριών γκολ, στην αρχή με τον Τκατς, κάνοντας το 9-6 και παρ’ ότι ο Φούλεα μείωσε σε 9-7, ο Κόλοντ «κλείδωσε» την νίκη με ένα τρομερό σουτ από αριστερά. Το μόνο που κατάφερε η Στεάουα ήταν να μειώσει σε 10-8 στο 1:35 πριν τη λήξη με τον Γκεόργκε. Το πρώτο τρίποντο της γερμανικής ομάδας την φέρνει στην έκτη θέση με τέσσερις βαθμούς, ενώ η Στεάουα παραμένει τελευταία χωρίς βαθμό. Τρία γκολ, όντας πρώτος σκόρερ των νικητών, σημείωσε ο Ντένις Στρελέτζκι, και τρία πρόσθεσε ο Άντρεϊ Φούλεα για τη Στεάουα.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 10-8

Σπαντάου Βερολίνου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 2, Μπόζιτς, Τσουκ, Τκατς 1, Γιούνγκλινγκ, Στρελέτζκι 3, Ντέντοβιτς 2, Κίρου, Κόλοντ 2, Ρέστοβιτς, Σέκουλιτς, Βέρνετ

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ., Νέγκρεαν 1, Φούλεα 3, Βάντσικ, Νεάμτου 1, Μουντράζιτσα, Γκεοργκέσκου 1, Γκεόργκε Α. 2, Οάντα, Ιούντεαν, Γκοάντα, Ντράγκουσιν

Ακόμα μία μεγάλη νίκη πέτυχε η Μαρσέιγ στην Γαλλία, επικρατώντας του μαχητικού Αννόβερο με 13-10. Με το ημίχρονο να λήγει 8-6 υπέρ των Γάλλων, στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στα τέσσερα γκολ, με τον Κρουσιγιά να διαμορφώνει το 9-6 στο 4:10 με σουτ στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα στον παραπάνω και τον Βουκίτσεβιτς το 10-6 στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα με έναν φοβερό σουτ στην διαγώνιο. Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα της Μαρσέιγ διατηρήθηκε, με τον Ράντοβιτς και τον Μούσλιμ να μειώνουν στο τέλος σε 13-9 και 13-10. Έχοντας δώδεκα βαθμούς, η Μαρσέιγ βρίσκεται στην δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την Ρέκο και ισοβαθμεί με την Γιουγκ, με τις δύο ομάδες να έχουν θεωρητικά «κλειδώσει», επίσης εκτός απροόπτου, την παρουσία τους στο Φάιναλ 8 της διοργάνωσης. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Άντριγια Πρλαΐνοβιτς και Ούγκο Κρουσιγιά με τρία γκολ έκαστος και για το Αννόβερο ο Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς με επίσης τρία γκολ.

ΜΑΡΣΕΙΓ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 13-10

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Ολιβόν, Σπάιτς 2, Πρλαΐνοβιτς 3, Βερνό 2, Κρουσιγιά 3,Βανπεπεστράτε, Μάριον – Βερνό 1, Κοβάτσεβιτς, Βουκίτσεβιτς 2, Μποντέγκας, Ζουμπέρ

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μάτσαν 1, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ. 2, Ράντοβιτς 3, Μούσλιμ 2, Ναγκάεβ, Ρότερμουντ, Μπργκούλιαν Μ., Σούτζε, Βίνκελχορστ 2, Γκετζ

Η βαθμολογία στους δύο ομίλους, όπως προκύπτει μετά την 5η αγωνιστική, έχει ως εξής: