«Βούλιαξε» τους Μαυροβούνιους η Σετεμπέλο!

Ντέρμπι για «γερά νεύρα» που έβγαλε νικητές τους Ιταλούς και τους «έδωσε» το εισιτήριο για τον τελικό!

ΜΑΥΡΟΒΟΎΝΙΟ – ΙΤΑΛΙΑ 7-9

Ιταλία και Μαυροβούνιο έδωσαν μία πραγματικά σκληρή «μάχη» μεταξύ του, σε ένα παιχνίδι με σκληρά μαρκαρίσματα, πολλές αποβολές αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν την πολύ καλή άμυνα τους, και όταν βρήκαν λύσεις στην επίθεση πήραν τα ηνία του ματς και έχτισαν μία μικρή διαφορά την οποία προσπαθούν για ενάμιση περίπου οκτάλεπτο να υπερασπιστούν, όπως δηλαδή και έκαναν, έστω και δύσκολα και πήραν την πρόκριση για τον τελικό!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Καμπάνα ήταν ο Φοντέλι με 3 τέρματα, ενώ άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίσε ο Ντε Λούνγκο. Τρομερός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και MVP ο Τεσάνοβιτς. Στους Μαυροβούνιους κόστισε ότι έχασαν τον Πέτκοβιτς με 3 ποινές και έτσι έπαιξαν και αρκετοί νεαροί ταλαντούχοι αλλά άπειροι αθλητές. Το τελευταίο γκολ των Ιταλών δεν έκρινε κάτι ουσιαστικά, ούτε υπήρχε ουσιαστικός λόγος επίτευξης του αφού σημειώθηκε στη λήξη του χρόνου με το σκορ ήδη υπέρ τους και σε κενό τέρμα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ντε Λούνγκο να αποκρούει πέναλτι σε εκτέλεση του Μάτσκοβιτς στο 7:02 ενώ το παιχνίδι παρέμεινε χωρίς σκορ για τα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα με τις 2 ομάδες να βγάζουν τις άμυνες και να κάνουν λάθη στον παίκτη παραπάνω. Το παιχνίδι παρέμεινε πολύ κλειστό με τα μπλοκ των ομάδων να λειτουργούν άψογα και τις άμυνες να είναι πολύ πιεστικές.
Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης τελικά σημειώθηκε από τους Μαυροβούνιους στο 3:12 στον παίκτη παραπάνω με τον Πόπαντιτς να σκοράρει στον παραπάνω. Στην ακριβώς επόμενη επίθεση οι Ιταλοί «πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα» τους αντιπάλους τους και σκόραραν στον παραπάνω με τον Νταμόντε στο 2:40. Οι Μαυροβούνιοι βρήκαν και πάλι σκορ με τον Πέτκοβιτς στα 43 δεύτερα για τη λήξη του οκταλέπτου κάνοντας το 2-1.

Το 2ο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τους Ιταλούς να διπλασιάζουν τις νίκες τους στα σπριντ και να τη μετουσιώνουν σε γκολ με τον Φοντέλι στο 7:29 ισοφαρίζοντας σε 2-2 από τα 6 μέτρα. Στη συνέχεια και ενώ οι άμυνες του πρώτου οκταλέπτου φάνταζαν ήδη πολύ καλές, στο δεύτερο είδαμε ρεσιτάλ! Οι Ιταλοί αγωνίστηκαν με 2 φουνταριστούς προσπαθώντας να ασκήσουν πίεση στους Μαροβούνιους ενώ αμύνονταν ανάμεσα. Τελικά η λύση στην επίθεση ήρθε από τον Φραντσέσκο Ντι Φούλβιο που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του εκπληκτικό 6μετρο σουτ στο 1:46 κάνοντας το 3-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βλάντο Πόπαντιτς να κάνει στην κόντρα το 3-3 στο 7:23 και να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες σε συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν κακές επιλογές στον παίκτη παραπάνω και έχασαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Οι Ιταλοί βρήκαν όμως ξανά το δρόμο προς την εστία των αντιπάλων τους με φοβερό σκαστό σουτ του Αντρέα Φοντέλι από τα 6 μέτρα στο 5:55 παίρνοντας «βραχεία κεφαλή» στο παιχνίδι με 4-3.

Στη συνέχεια μετά από ώρα η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια εκμεταλλεύτηκε το παραπάνω και διεύρυνε το προβάδισμα της σε 5-3 με τον Γκράτα στο 4:56. Έπειτα από δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ, οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τον παίκτη παραπάνω και έφτασαν τη διαφορά στα 3 τέρματα στο 1:57 με τον Μαρτσιάλι στον παραπάνω έπειτα από ασίστ του Ντι Φούλβιο. Οι Μαυροβούνιοι είχαν απάντηση και εν μέσω πραγματικά σκληρών μονομαχιών και αλλεπάλληλων σφυριγμάτων από τους διαιτητές για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ο Μρσιτς σκόραρε στον παίκτη παραπάνω κάνοντας το 6-4. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές άφησαν το σκληρό παιχνίδι, ενώ σε ενός παίκτη το κεφάλι έτρεξαν αίματα.  Όμως οι Ιταλοί ξαναπήγαν τη διαφορα στα τρία γκολ  μετά το 6μετρο του Ετσενίκε κάνοντας το 7-4. Ο Μάρκο Μρσιτς όμως ήταν ζεστός και ξανασκόραρε από το σημείο του πέναλτι αυτή τη φορά, μειώνοντας σε 7-5.

Στα 3:56 ο Ντι Φούλβιο πήγε τη διαφορά στα 3 γκολ ξανά με ωραίο εξάμετρο, ωστόσο ο Μάτκοβιτς με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 6-8 ενώ ο Πέρκοβιτς «ροκάνισε τη διαφορά στο 1 γκολ 2μιση λεπτά πριν τη λήξη.

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος την σκληρής αυτής «μάχης» ξεκίνησε με τους Μαυροβούνιους να σπαταλούν σπουδαία ευκαιρία να μειώσουν σε διπλό παραπάνω. Στη συνέχεια οι Μαυροβούνιοι πίεσαν μέχρι και το τέλος, και ο Φοντέλι στο 1′ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 9-7 σε κενή εστία.

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-2, 3-4, 2-2

Μαυροβούνιο: Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς: Λάζοβιτς, Μρσιτς 2, Μάσιτς , Ράντοβιτς, Τσούτσκοβιτς , Πόπαντιτς 2, Ουκρόπινα , Ντούρντιτς, Πέρκοβιτς 1, Σπάιτς , Μάτκοβιτς 1, Πέτκοβιτς 1, Τεσάνοβιτς

Ιταλία: Σάντρο Καμπάνια: Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Νταμόντε 1, Μπρούνι, Φοντέλι 3, Καννέλλα, Μαρτσιάλι 1, Ετσενίκε, 1 Πρεσούτι, Ντι Σόμα, Γκράτα 1, Ντόλτσε, Πελεγκρίνι