Βουλιαγμένη… «παρούσα» στα ημιτελικά της Α1 Ανδρών!

Αντιστάθηκε σθεναρά για περίπου 3 οκτάλεπτα ο Εθνικός – Κυρίαρχος και καταιγιστικός στο τελευταίο μέρος ο ΝΟΒ!

Ευρεία νίκη και πρόκριση στην 4άδα του φετινού Πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών περιλάμβανε το απόγευμα του Σαββάτου 07/05 για τον Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης, με την ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν να επικρατεί 14-7 του Εθνικού Πειραιά στον δεύτερο αγώνα των πλέι-οφ, όντας καταιγιστική στο 4ο οκτάλεπτο.

Ο «Αυτοκράτορας» πήγε να βάλει… δύσκολα στην κυριαρχία του ΝΟΒ στο «Π. Καπαγέρωφ» και ακολουθούσε στενά στο σκορ για 3 ολόκληρα οκτάλεπτα, μαχόμενος για την ισοφάριση η οποία δεν επετεύχθη τελικά σε κάποιο σημείο του αγώνα, με την Βουλιαγμένη να αρπάζει κάθε ευκαιρία για κόντρα στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας εύκολα το εισιτήριο για τα φετινά ημιτελικά.

Η ομάδα του Εθνικού Πειραιά συνεχίζει στο πρωτάθλημα, διεκδικώντας τις θέσεις 5-8 με πρώτο αγώνα αυτόν κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού Πανιώνιος – ΠΑΟΚ.

Η διακύμανση:

Μπορεί οι παίκτες του Χέρβο Κόλιανιν να έφτασαν να προηγούνται με 3-0 στην αρχή της αναμέτρησης, ωστόσο ο «Αυτοκράτορας» αφυπνίστηκε στην συνέχεια και μείωσε σε 4-2 και 5-3 αντίστοιχα, δείχνοντας σθεναρή αντίσταση στην κυρίαρχη Βουλιαγμένη, η οποία διαχρονικά δίνει το «παρών» στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος. Ο Ναυτικός Όμιλος φαίνεται να βρήκε περισσότερα εμπόδια στον Πειραιά και τον δεύτερο αγώνα τον πλέι-οφ, με τις άμυνες να είναι ιδιαίτερα σκληρές και τους Παπαδόγκωνα – Χαλυβόπουλο να αποβάλλονται με αντικατάσταση στο 2ο οκτάλεπτο, ενώ στο 3ο μέρος με αντικατάσταση βγήκε εκτός αγώνα και ο Λούκα Λόζινα.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες βρήκαν περισσότερες λύσεις και κατάφεραν να μειώσουν σε 5-4, όμως η Βουλιαγμένη έφτασε στο κομβικό 8-5 στα τέλη του 3ου μέρους, ξεφεύγοντας και πάλι με 3 τέρματα, ενώ ο Εθνικός βρισκόταν στο… κατόπι του σκορ μειώνοντας συνεχώς (8-6 – 3η περίοδος). Με το επιμέρους σκορ της 2ης και 3ης περιόδου να είναι «κλειστό» (2-2 και 3-3 αντίστοιχα), το 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Ναυτικό Όμιλο να σκοράρει για το 9-6 και τον «Αυτοκράτορα» να μειώνει σε 9-7, όμως ακολούθησε πληθώρα αιφνιδιασμών και γκολ στην κόντρα για τον ΝΟΒ, με 5 πολύ γρήγορα τέρματα να διευρύνουν την νίκη των φιλοξενούμενων και μαζί να… «κλειδώνουν» την θέση τους στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-14

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 3-3, 1-6.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 2, Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος, Σάβελιτς 1, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Ιωάννου.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ., Καπότσης 4, Κουρούβανης Ν. 2, Σκουμπάκης 1, Ανδρεάδης, Καστρινάκης 1, Γιαννάτος.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Πολυχρονόπουλος