Βιάστηκαν να ξεγράψουν τον «Αυτοκράτορα»! (VIDs)

Το μεγαλύτερο τεστ δυνάμεων της 4ης αγωνιστικής ήταν αυτό στον Πειραιά ανάμεσα στον Εθνικό και τον Πανιώνιο.

Πολλοί βιάστηκαν να ξεγράψουν τον φετινό Εθνικό Πειραιώς μετά το 0/3 στο πρωτάθλημα, ωστόσο η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού απέδειξε ξανά ότι έχει έδρα, βαριά ευθύνη λόγω ιστορίας και ότι τώρα αρχίζει το πρωτάθλημα για τον «Αυτοκράτορα» που πήρε μια νίκη ψυχολογίας, αλλά και βαθμολογική ανάσα στον Πειραιά με σκορ 8-6 επί του Πανιωνίου.

Η αμφίρροπη, όπως άφησαν να εννοηθεί έξυπνα, συμμετοχή του Φίλιππου Καραμπέτσου δυσκόλεψε αναμφίβολα την πνευματική προετοιμασία του «Ιστορικού» και ο έμπειρος πορτιέρε έπεσε στο νερό για να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση, κρατώντας τους παίκτες του Κώστα Δήμου σε χαμηλό παραγωγικό επίπεδο, ειδικότερα στα πρώτα τρία οκτάλεπτα.

Για τον Εθνικό αυτή η νίκη είναι σημαντική επίσης διότι έως τώρα ο Πανιώνιος έχει δείξει σημαντικά δείγματα γραφής στην επιστροφή του στην Α1, γνωρίζοντας ήττες στις λεπτομέρειες από ΝΟ Βουλιαγμένης και Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ μετρά μια νίκη στην πρεμιέρα επί του ΑΟΠΦ.

Στο τελευταίο συναρπαστικό οκτάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με σκορ 6-2, ωστόσο οι παίκτες του Δήμου με δύο γρήγορα γκολ έδειξαν ότι επιστρέφουν στον αγώνα. Εν τούτοις, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος ο Εθνικός με τον Τεσάνοβιτς βρήκε ξανά δίχτυα (7-4), ωστόσο ο MVP και πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου Μιχάλης Βέκκος με το 3ο προσωπικό του γκολ έγραψε το 7-5, 2:21 πριν το φινάλε σε παίκτη παραπάνω από δύσκολη γωνία. Κι όμως, ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας το πήρε πάνω του σε παραπάνω αμέσως μετά και έκανε το 8-5, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Εθνικού.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Μιχάλης Καζάζης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (8-6), με τον Φάνη Κουντουδιό να δέχεται κίτρινη κάρτα, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα παρά την προώθηση του Κώστα Φλέγκα στην επίθεση τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ.

Για τις δύο ομάδες ακολουθούν ντέρμπι. Αφενός ο Εθνικός φιλοξενείται από τον ΑΝΟΓ και στη θεωρία αυτή η αναμέτρηση αναμένεται να «σπάσει» καρδιές, ενώ ο Πανιώνιος υποδέχεται τον Υδραϊκό που έως τώρα εντυπωσιάζει.

Πριν καλά-καλά ξεκινήσει η αναμέτρηση ο Εθνικός Πειραιώς, με τον Φίλιππο Καραμπέτσο να επιστρέφει στο τέρμα μετά τον τραυματισμό του στο πόδι, προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ των Χονδροκούκη και Τεσάνοβιτς στην κόντρα. Για τον Πανιώνιο μείωσε ο αρχηγός του, Μιχάλης Βέκκος, που έως τώρα αποτελεί σημείο αναφοράς για τον «Ιστορικό» στο πρωτάθλημα, ωστόσο ο Λιαπάκης με σκαστό από το «2» και ο Χονδροκούκης εκ νέου έδωσαν προβάδισμα 4-1 στον «Αυτοκράτορα» μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο έγινε ότι… δεν έγινε στο πρώτο. Οι δύο ομάδες πήγαν σε πιο κλειστό παιχνίδι, με τον Καραμπέτσο να συνεχίζει τις αποκρούσεις, ενώ ο Κωνσταντίνος Φλέγκας ανέβασε τη δική του. Το πρώτο γκολ στη δεύτερη περίοδο έφθανε για… πολλά, καθώς ο Πέτρος Πρωτοψάλτης με πανέμορφη λόμπα έγραψε το 5-1 για την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού.

Με ακόμη χαμηλότερο ρυθμό συνεχίστηκε το τρίτο οκτάλεπτο, με τον Μάνο Λιαπάκη να σκοράρει το δεύτερο τέρμα του για το 6-1 του Εθνικού στον αγώνα, ενώ το μοναδικό γκολ του Πανιωνίου πέτυχε με πέναλτι ο Μιχάλης Βέκκος.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Κίμωνας Αλεξίου μείωσε σε 6-3 για τον Πανιώνιο, ενώ λίγο αργότερα ο Μιχάλης Καζάζης με φανταστικό σουτ από το «3» μείωσε σε 6-4 για τον «Ιστορικό»! Εν τούτοις, ο Τεσάνοβιτς με λόμπα έγραψε το 7-4 περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε και έδειξε το δρόμο στους γηπεδούχους.

Στο 2:20 ο Βέκκος, ξανά, με εξαιρετικό σουτ από δύσκολη γωνία σε παραπάνω μείωσε σε 7-5 για τον Πανιώνιο, ωστόσο ο Παπαδόγκωνας σε παραπάνω έκανε το 8-5 στη συνέχεια.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Μιχάλης Καζάζης στο τελευταίο λεπτό (8-6).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 8-6

Οκτάλεπτα: 4-1, 1-0, 1-1, 2-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλούκας, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Κουτσιαλής, Τοράκης, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 2, Πρωτοψάλτης 1, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Βαλλιανάτος, Κατσαγούνος, Μπελέσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 2, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος, Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σ., Βέκκος 3, Δήμου Δ., Σταθάς, Παττακός, Μπουζαλάς.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης