Τρομερός και κυρίαρχος ΑΝΟΓ κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Έπιασε κορυφή με σούπερ Γιαννόπουλο και πολλές αντικαταστάσεις η Γλυφάδα!

Έβρεξε… αντικαταστάσεις στη Γλυφάδα! Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, το οποίο παράλληλα θα καθόριζε και την κορυφή του G3 ομίλου, ο ΑΝΟΓ κατάφερε να επιβληθεί με 14-9 του ΠΑΟΚ σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, στο οποίο είδαμε πέντε παίκτες και έναν τερματοφύλακα να αποβάλλονται με αντικατάσταση από τον αγωνιστικό χώρο! Οι παίκτες του Γιάννη Κατρουζανάκη ήταν από την αρχή καλύτεροι, προηγήθηκαν με 2-0 στην πρώτη περίοδο και παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ στράφηκε σε αρκετά σκληρό παιχνίδι, οι Γλυφαδιώτες κατάφεραν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους και να διατηρήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμα.

Οι ξένοι των δύο ομάδων ήταν εξαιρετικοί, ειδικά οι Σέρβοι – Μαυροβούνιοι, με τους Μιλάρντοβιτς, Μιγιούσκοβιτς και Μπρκιτς να σημειώνουν συνολικά οκτώ γκολ στο παιχνίδι, ενώ αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής ήταν ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος, που σημείωσε πέντε γκολ για τους νικητές. Να σημειωθεί εδώ, ότι από τα μισά της δεύτερης περιόδου και έπειτα, ο ΑΝΟΓ αγωνιζόταν με τον 19χρονο Νεκτάριο Ηλιόπουλο κάτω από τα δίχτυα, ο οποίος ήταν επίσης «βράχος» στο τέρμα! Η Γλυφάδα πλέον «αγγίζει» την κορυφή του ομίλου της με 24 βαθμούς, ενώ οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου ισοβαθμούν με τα Χανιά στην δεύτερη θέση, έχοντας 21.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΟΚ 14-9

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Γλυφάδα με τρομερό εξάμετρο του Μιγιούσκοβιτς έκανε το 1-0 στο 6:41, με τον Χατζηκυριακάκη να σημειώνει το 2-0 με σουτ στον παραπάνω στο 3:49. Ο ίδιος κέρδισε πέναλτι σε 1-0 κόντρα, με τον Αϊβαλιώτη να αποκρούει την εκτέλεση του Μιγιούσκοβιτς, με την πρώτη περίοδο να λήγει τελικά 2-0.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Γλυφάδα να κερδίζει παραπάνω και τον Γιαννόπουλο να σκοράρει από αριστερά για το 3-0, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει άμεσα σε 3-1 με σουτ του Νίκου Προσινικλή. Λίγο αργότερα, ο Κεχαλάρης κέρδισε πέναλτι και ο Μιλάρντοβιτς ευστόχησε, μειώνοντας σε 3-2. Ο Μιγιούσκοβιτς σε ακόμη έναν παραπάνω έδωσε και πάλι διαφορά δύο γκολ, κάνοντας το 4-2 από αριστερά, και στη συνέχεια ο Κουρούβανης αποβλήθηκε από το τέρμα με αντικατάσταση (!) και χωρίς τερμτοφύλακα, ο Μαρινάγης μείωσε σε 4-3 για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαυροβούνιος της Γλυφάδας συνέχισε το εκπληκτικό σερί του, και σκόραρε άμεσα για το 5-3 των γηπεδούχων, ενώ το 6-3 ήρθε ξανά από τον ίδιο από αριστερά.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Τζελάτης με τρομερό διαγώνιο σουτ αύξησε τη διαφορά σε 7-3, ενώ στην επόμενη επίθεση του ΑΝΟΓ ο Δουρίδας κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Γιαννόπουλος ευστόχησε για το 8-3. Ο Πούρος με ωραίο σουτ στο 5:22 έδωσε προβάδισμα έξι γκολ στη Γλυφάδα, σημειώνοντας το 9-3, ενώ ο Γιαννόπουλος σημείωσε με δυνατό σουτ από αριστερά στον παραπάνω το 10-3. Μετά από αρκετή ώρα χωρίς γκολ για τον ΠΑΟΚ, ο Σγουρίδης μείωσε με ενέργεια στο πρώτο δοκάρι σε 10-4 και άμεσα ο Μιλάρντοβιτς σε 10-5 σε κόντρα 1-0. Ο ΠΑΟΚ μείωσε για άλλη μία φορά σε 10-6, ενώ η Τρίτη περίοδος έληξε 11-6 υπέρ του ΑΝΟΓ με εύστοχο πέναλτι του Γιαννόπουλου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μιλάρντοβιτς μείωσε σε 11-7 για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπρκιτς να αυξάνει ξανά τη διαφορά σε 12-7 αλλά τον Σέρβο του «Δικέφαλου» του Βορρά να μειώνει και πάλι στο 12-8. Ο Γιαννόπουλος, μετρώντας το πέμπτο του γκολ σήμερα, σκόραρε για το 13-8 και στη συνέχεια ο Μπρκιτς σημείωσε το 14-8, με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί. Ένα γκολ του Μπαγλατζή στο τέλος, μειώνοντας σε 14-9, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO 14-9

Οκτάλεπτα: 2-0, 4-3, 5-3, 3-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης 1, Μαυρωτάς Λ., Δήμου Π., Χατζηκυριθακάκης 1, Δουρίδας, Γιαννόπουλος 5, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος, Μπρίκιτς 2, Μιγιούσκοβιτς 4, Ηλιούπολος, Μπελέσης, Πούρος 1.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης 1, Κεχαλάρης, Μιλιάρντοβιτς 4, Σγουρίδης 1, Μπακλατζής 2, Προσινικλής Π., Κούπμαν, Τόττης, Κουγιούνης.

Διαιτητές: Μοίραλης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακελλαράκης