Τρομερό πρώτο ημίχρονο, «μαγικός» Καραμπέτσος και τέταρτη θέση για την ΑΕΚ!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α1 Ανδρών, η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Εθνικό Πειραιά στο κολυμβητήριο του Αλίμου, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν σε μία σπουδαία νίκη με 10-7, φτάνοντας του 15 βαθμούς και την τέταρτη θέση, αφήνοντας του «κυανόλευκους» στους 12.

Από πολύ νωρίς η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου πήρε προβάδισμα έχοντας πολύ καλή απόδοση, το οποίο και κατάφερε να επεκτείνει μέχρι και τα έξι διαφορά (8-2). Παρά την μεγάλη προσπάθεια των Πειραιωτών στο δεύτερο ημίχρονο, η ψαλίδα έκλεισε, άλλα όχι αρκετά ώστε να αποφευχθεί η ήττα. Εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της Ένωσης Φίλιππος Καραμπέτσος, ο οποίος πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση με πολλές και κρίσιμες αποκρούσεις.

Η διακύμανση του σκορ…

Με δύο πολύ γρήγορα τέρματα ξεκίνησε το παιχνίδι, ένα για κάθε ομάδα, με αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό το σκορ να είναι 1-1. Ο ρυθμός ήταν ανάλογος και στη συνέχεια με τον Λούις Αράγια να εκτελεί στη γωνία, σκοράροντας στον παραπάνω για το 2-1 στο 6:20, ενώ στο 5:06 ο Κώστας Κοκκινάκης με ένα συρτό σουτ από την περιφέρεια στο 5:06 έκανε το 3-1, με τον Μαρινάγη να σκοράρει για το 4-1 αυτή τη φορά έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό. Οι «Κυανόλευκοι» βρήκαν απάντηση μετά από ώρα, μετά από κερδισμένη αποβολή του Βιτέλα, ο Μπεριστιάνος εκτέλεσε άμεσα για το 4-2 στο 2:24. Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου σε μία φάση διαρκείας, βρήκε γκολ με τον Βούκσεβιτς στον παραπάνω και πάλι από τα δοκάρια για το 5-2, σε μία φάση που συμβαίνει συχνά φέτος στα παιχνίδια των «κιτρινόμαυρων».

Κατά την εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου ο Τεσάνοβιτς κέρδισε πέναλτι, όμως ο Καραμπέτσος απέκρουσε με εξαιρετικό πέταγμα την εκτέλεση του Μπέτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν το προβάδισμα στα τέσσερα γκολ (6-2), έπειτα από ακόμα μία εξαιρετική εκτέλεση του Κοκκινάκη. Μπορεί το σκορ να μην αυξανόταν με τον ρυθμό του πρώτου οκταλέπτου, αυξήθηκαν όμως οι μάχες σώμα με σώμα, ενώ στο 3:14 ο Νίκος Βενετόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ έπειτα από κερδισμένη αποβολή του Αράγια, ο οποίος μάλιστα εκτέλεσε κιόλας για το 7-2, ενώ ο ίδιος πέτυχε ακόμα ένα γκολ σε παίκτη παραπάνω, έπειτα από αποβολή που κέρδισε ο Ζαχόπουλος.

Οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού σκόραραν στην πρώτη τους επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαθιόπουλο στον παραπάνω να μειώνει σε 8-3, ενώ συνολικά ο Εθνικός ανέβασε συνολικά στροφές πιέζοντας την Ένωση. Η πίεση αυτή μετουσιώθηκε σε ένα ακόμη γκολ με τον Κατσαγούνο να περνάει μία καταπληκτική πάσα στον Βιτέλα ο οποίος σκόραρε από τα δύο μέτρα για το 8-4, όμως ο Λούις Αράγια στη λήξη της επίθεσης σούταρε με δύναμη σκοράροντας για το 9-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι με τον Μπέτο αρχικά και εν συνεχεία με τον Κατσαγούνο, κόβοντας ουσιαστικά τη διαφορά του ημιχρόνου στη μέση 9-6. Στα 44” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Μαρινάγης πέτυχε ένα πολύ σημαντικό γκολ στην οικονομία του παιχνιδιού στον παίκτη παραπάνω φέροντας την διαφορά και πάλι στα τέσσερα τέρμαρα (10-6).

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης είχε χαμηλό ρυθμό επιθετικά με την ΑΕΚ να προσπαθεί επιτυχώς να προστατεύσει το προβάδισμα της. Το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός στο τέλος ήταν να μειώσει με ένα ωραίο σουτ του Μπεριστιάνου σε 10-7.

ΑΕΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 10-7

Οκτάλεπτα: 5-2, 3-0, 2-4, 0-1.

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φωτεινάκης, Σταμέλος, Κοκκινάκης 3, Βούκσεβιτς 1, Γαλάνης, Αβαγιανός, Μαρινάγης 2, Παπάκος, Στελλάτος, Αράγια 4, Μαυρωτάς Άρ., Μπακαλούμης, Ζαχόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος 1, Ιωάννου, Τεσάνοβιτς 1, Μπέτο 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας 1, Πρωτοψάλτης, Μπεριστιάνος 2, Μαθιόπουλος 1, Λαδάς, Ζωγράφος, Βαλλιανάτος.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός