Τρομερό ντέρμπι στο «Σεράφειο» ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ολυμπιακό!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός «απέδρασε» από το Σεράφειο κολυμβητήριο καθώς επικράτησε με 9-8 του Απόλλωνα Σμύρνης για την εξ’ αναβολής 1η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 3/3 στο πρωτάθλημα, ενώ για την «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν η πρώτη ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις.

Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 8-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλωνας με «όπλο» την έδρα του μπήκε δυνατά καθώς με προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ολοκληρώσουν ισόπαλες 3-3 το πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χέρβο Κόλιανιν με ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 πήρε μια σημαντική διαφορά αφού προηγήθηκε με 7-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Απόλλωνας Σμύρνης έκανε την δική του αντεπίθεση και κατάφερε με σερί 4-1 να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (8-7) αλλά ο Ολυμπιακός με βραχεία κεφαλή διατήρησε το προβάδισμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν καλή στο αμυντικό κομμάτι, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Στέφανος Γαλανόπουλος.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός  διατήρησε το προβάδισμα και με τέρμα του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά που έκανε το 9-7 έφυγε νικητής από την έδρα του Απόλλωνα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στη συνέχεια για πέναλτι που δεν τους δόθηκε και εν τέλει μείωσαν σε 9-8 με τον Αλέξανδρο Αλαμάνο, 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα..

Σύμφωνα με το Φύλλο Αγώνα: «Στο 4:00 πριν από τη λήξη της 4ης περιόδου ο αγώνας διεκόπη προσωρινά διότι φίλαθλοι του Απόλλωνα Σμύρνης από την κερκίδα έφτυναν τον διαιτητή (κ. Σπύρο Αχλαδιώτη) και τον ακολουθούσαν στη κάγκελο σε όλη τη διαδρομή του αγωνιστικού χώρου. Με την παρέμβαση της αστυνομίας ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από 3 λεπτά. Μετά το τέλος του αγώνα ο τιμωρημένος προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης Δεληγιάννης Νικόλαος προσήλθε στη γραμματεία από την κερκίδα και διαμαρτυρήθηκε στον παρατηρητή του αγώνα».

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 0-4, 4-1, 1-1

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τσαχιλίδης 1, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης.

Ολυμπιακός (Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιατζίρης.