Τρομερό «Γκραν Γκινιόλ» ανάμεσα σε ΑΛΙΜΟ και ΝΕ Πατρών, με νικήτρια την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου!

Σε ένα παιχνίδι «γκραν γκινιόλ», εν μέσω συναρπαστικών μαχών εντός του νερού, ο ΆΛΙΜΟΣ κατάφερε και πήρε τη δεύτερη του νίκη στο ΣΕΔΥ, απέναντι στην ΝΕ Πατρών με 11-10.

Το τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας της διοργάνωσης, έμελλε να είναι το πιο καθηλωτικό, αφού μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κράτησε «ζωντανό» το ενδιαφέρον. Καμία από τις δύο ομάδες δεν υστέρησε σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας η κάθε ομάδα τις δικές της καλές στιγμές. Οι τρομερές μονομαχίες δεν ήταν το μοναδικό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού αφού σημειώθηκαν εντυπωσιακές αποκρούσεις και πολύ όμορφα γκολ. Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη πραγματοποίησε μία τρομερή εκκίνηση στο παιχνίδι με τον ΑΛΙΜΟ να ισορροπεί στη συνέχεια και να ανατρέπει την εις βάρος του κατάσταση. Η ισοπαλία ήρθε πολλές φορές στην αναμέτρηση όμως τελικά η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Ευδοκία Τσιμάρα με 5 τέρματα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Στο 7:04 σχεδόν με την εκκίνηση του αγώνα ο Βαγγέλης Πάτερος χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα, κατά τη διάρκεια της επίθεσης της ΝΕ Πατρών, η οποία σταμάτησε σε μπλοκ της Νεφέλης Χαλδαίου. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε από την Μαρία Μπαλάτσα στον παίκτη παραπάνω στο 5:46, όμως η απάντηση ήταν άμεση, με την Ευδοκία Τσιμάρα σημειώνει ένα τρομερό διαγώνιο σουτ για το 1-1 στο 5:28. Στο 4:48 η Πετάση σκόραρε για το 2-1 στον παίκτη παραπάνω από το δεύτερο δοκάρι, με την Ιωάννα Λυκοθανάση σκοράρει με πολύ όμορφο σκαστό σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 2-2 στο 2:48. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του 1ου οκταλέπτου απέκτησε έντονο επιθετικό ρυθμό, με την Ντένια Κουρέτα να σκοράρει με ωραίο γύρισμα από τα δύο μέτρα για το 3-2. Στο 4:42 η Μαρία Μπαλάτσα εκτέλεσε και σκόραρε άμεσα για το 4-2, με σκαστό σουτ ενώ στη συνέχεια η ίδια παίκτρια πέτυχε το τρίτο προσωπικό της γκολ με όμορφη λόμπα από τα έξι μέτρα στη λήξη του χρόνου.

Στην εκκίνηση του δεύτερου οκταλέπτου, η Μαρία Λάζαρη έκανε δύο συνεχόμενες εντυπωσιακές αποκρούσεις, ιδιαίτερη η δεύτερη που ήταν σχεδόν εξ επαφής, διατηρώντας το σκορ ίδιο. Στο 3:06 η Ευδοκία Τσιμάρα σημείωσε το πρώτο γκολ στο 2ο οκτάλεπτο, μειώνοντας για τον ΑΛΙΜΟ σε 5-3, ενώ στη συνέχεια η Λάζαρη προχώρησε μία ακόμη σημαντική απόκρουση. Αμέσως μετά, στο 2:27 η Σήλια Λογοθέτη πέτυχε με τρομερό σουτ από την περιφέρεια το 5-4. Στα 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ευδοκία Τσιμάρα έκανε μπάσιμο από τα δεξιά, υποδέχθηκε την πάσα της Μαργαρίτας Μπιτσάκου και σκόραρε για το 5-5.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον ΑΛΙΜΟ να πιέζει και να φτάνει τελικά στην ανατροπή του σκορ, με την αρχηγό του Αλεξάνδρα Ασημάκη να σκοράρει από τα δύο μέτρα για το 6-5, όμως η Μοίραλη απάντησε με πολύ καλό σουτ φέρνοντας και πάλι το ματς στην ισοπαλία. Στα 53 δεύτερα πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου η Αγγελική Γιαννακέα έκανε μία πάρα πολύ σημαντική απόκρουση, ενώ ακολούθως η Όλγα Μοίραλη σκόραρε από την περιφέρεια για το 7-6.

Στα 7:24 του τελευταίου μέρους του παιχνιδιού, η Ευδοκία Τσιμάρα έφυγε στην κόντρα πολύ γρήγορα και κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ η Μαργαρίτα Μπιτσάκου. Ακολούθως, η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου είχε προϋποθέσεις για καλή επίθεση, την οποία και μετέτρεψε σε γκολ με διαγώνιο σουτ η Νεφέλη Χαλδαίου για το 8-7, όμως η Ντάσιου απάντησε άμεσα για ακόμη μία ισοπαλία στο παιχνίδι. Ωστόσο, ένα εξαιρετικό σουτ της Ευδοκίας Τσιμάρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΆΛΙΜΟ με 9-8, ενώ η ίδια, 5 λεπτά πριν το τέλος, έκανε το 10-8 με σουτ από το 4. Με μία πολύ όμορφη λόμπα, η Λένα Μιχαϊλοβιτς έκανε το 11-8 στο 4:11, όμως η ΝΕΠ κατάφερε να μειώσει με ωραίο σουτ της Ντάσιου στον παραπάνω κάνοντας το 11-9, ενώ η ίδια παίκτρια κατάφερε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής 11-10 στο 1:45.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 0-3, 2-1, 2-4

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Παρασκευοπούλου, Κρινά, Ευφ. Τσιμάρα, Μπαλάτσα 3, Πετάση 1, Κουρέτα 1, Μοίραλη 2, Ντάσιου 2, Δ. Κοντάκου, Νιαρχάκου, Α. Κοντάκου, Μιχαλάτου, Κεπενού

ΑΛΙΜΟΣ( Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 1, Κοβάτσεβιτς, Α. Μπιτσάκου, Λυκοθανάση 1, Πάτερου, Ασημάκη 1, Λογοθέτη 1, Μιχαϊλοβιτς 1, Μ. Μπιτσάκου 1, Ευδ Τσιμάρα 5, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου