Τρίτη στον κόσμο η Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση!

Τεράστια νίκη για την Εθνική Ολλανδίας του Ευάγγελου Δουδέση επί της Ιταλίας με 7-5 και Χάλκινο Μετάλλιο!

Σχεδόν δύο δεκαετίες μετά την τελευταία συμμετοχή της Εθνική Ολλανδίας σε ημιτελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αυτή τη φορά έχοντας Έλληνα «μαέστρο» επέστρεψε και πήρε την τρίτη θέση στον κόσμο και το Χάλκινο Μετάλλιο. Ο μικρός τελικός είχε μέσα μάλιστα διπλό ελληνικό στοιχείο αφού ο Ευάγγελος Δουδέσης βρισκόταν στον πάγκο φυσικά της Ολλανδίας και ο Γιώργος Σταυρίδης διαιτήτευσε τον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αντίστροφο τρόπο από αυτόν που τελείωσε καθώς η Ιταλία μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι καταφέρνοντας στις λεπτομέρειες να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 4-2. Η συνέχεια όμως φανέρωσε πως οι Οράνιε είναι μία ομάδα που αφενός έχει μενταλιτέ και αφετέρου είναι πολύ κολυμπημένη κάτι το οποίο αποδείχτηκε περίτρανα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι δυνάμεις της ομάδα του Κάρλο Σίλιπο δεν ήταν ίδιες με αυτές των κοριτσιών από τη Χώρα της Τουλίπας, αφού χάρη σε ένα επιμέρους 5-1 δευτέρου ημιχρόνου αλλά και σε ένα 2-0 της τρίτης, ήρθε το τελικό 7-5. Η Λάουρα Ααρτς έδωσε άλλη μία παράσταση κάτω από τα δοκάρια και με 10 αποκρούσεις αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης. Πολύτιμη επίσης στη νίκη της ομάδας της ήταν και η αμυντικός της Γλυφάδας Ίλσεε Κούλχας η οποία σημείωσε και ένα τέρμα. Στα αξιοσημείωτα επίσης το γεγονός ότι η Ολλανδία κέρδισε το παιχνίδι χωρίς να έχει κάποια παίκτρια της πάνω από ένα γκολ δείγμα της πληθωρικότητας των επιλογών στο επιθετικό της τρίτο.