Τρίτη ήττα και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό

by Γιώργος Χρήστου

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις υπέστη ο Παναθηναϊκός για τα προκριματικά του LEN Euro Cup που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 18-12 από την Τεράσα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Ευρώπης στην επιστροφή του σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μάζη έδειξε καλά στοιχεία και αποκόμισε σπουδαίες εμπειρίες για ένα νεανικό σύνολο που έχει μέλλον. Οι «πράσινοι» έμειναν στον έναν βαθμό και ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις του απέναντι στο Αννόβερο (24/9, 10:00).

Τεράσα – Παναθηναϊκός 18-12

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση αλλά η Τεράσα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Τσίκο σε παίκτη παραπάνω. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση με τον Στίβενσον να ισοφαρίζει σε 1-1 σε κόντρα 1vs0 στο 4:56 του πρώτου οκταλέπτου. Εν συνεχεία οι Ισπανοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρμα του Περίκα για να ακολουθήσουν άλλα τρία τέρματα από τους Λόπεζ και Αλακρόν και Μπαργκάλο για το 5-1 της Τεράσα. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να έχει επιθετικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να σκοράρει με τον Γιώργο Νικολαΐδη από τη θέση 3 στο 2:52 της περιόδου για το 8-2, ενώ ο Στίβενσον με το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο παραπάνω έκανε το 10-3 στο 0:18 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην επίθεση και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα στα πρώτα λεπτά της περιόδου με τον Γιάννη Αγκόρτσα να σκοράρει από τη θέση 3 αλλά και από τα δύο μέτρα, ενώ ο Στίβενσον σε παίκτη παραπάνω. Το «τριφύλλι» βρήκε άλλα δύο τέρματα με τους Δημοσθένη Δερμιτζάκη και Μάριο Χατζηγούλα σε παίκτη παραπάνω και πέναλτι αντίστοιχα για το 15-8. Στη τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-11 χάρη σε τέρματα του Δημήτρη Σγουρίδη με πέναλτι αλλά και των Στίβενσον και Νίκο Αλβέρτη σε παίκτη παραπάνω.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Στίβενσον με τέσσερα τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Γιάννης Αγκόρτσας και Νίκος Αλβέρτης και από ένα οι Γιώργος Νικολαΐδης, Δημήτρης Σγουρίδης, Μάριος Χατζηγούλας και Δημοσθένης Δερμιτζάκης.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 5-2, 5-5, 3-4

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Χωματάς, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης 1, Στίβενσον 4, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 2, Κρατημένος