Τουρνουά ΣΕΔΥ Γυναικών: Στον ΝΟΒ το 9ο τουρνουά, πήρε το ντέρμπι και την δεύτερη θέση ο Πανιώνιος!

Με δύο συναρπαστικές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το 9ο Τουρνουά ΣΕΔΥ Γυναικών που κατέκτησε ο ΝΟ Βουλιαγμένης που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Την δεύτερη θέση πήρε ο Πανιώνιος που λύγισε με 13-12 την αντίσταση του Εθνικού Πειραιά σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ενώ ο ΝΟ Χανίων επικράτησε με 11-8 της ΑΕΚ.

Στον αγώνα της δεύτερης θέσης το σύνολο του Τάσου Παπαναστασίου προηγήθηκε με 8-3 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Κυπελλούχες Ελλάδας επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης αφού ισοφάρισε σε 12-12 χάρη σε τέρμα της Ευδοκίας Τσιμάρα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Παρόλα αυτά ο «Ιστορικός» πήρε την αγχωτική νίκη με γκολ της Αρίμα που σημείωσε έξι τέρματα όσα πέτυχε η Άννα Μαμόγλου για τον Εθνικό.

Οι ομάδες προετοιμάζονται πυρετωδώς για την έναρξη του πρωταθλήματος αλλά και για τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στα αστέρια καθώς ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος και Εθνικός Πειραιά αγωνίζονται στον προκριματικό γύρο του LEN Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

9ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΕΚ 11-8

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 2-2, 3-1

ΝΟ Χανίων (Γιώργος Κατσουλάκης): Πασβαντή, Σκουμπάκη, Λιοδάκη, Γλυνιαδάκη 1, Παπασηφάκη, Ρουσάκη 1, Κουνδουράκη 2, Στρατιδάκη 1, Κώτσια 5, Πάτερου 1, Ιγνατίου, Βούλγαρη, Αλεξάκη

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Ακριτίδης): Πουλοπούλου, Κολιτσοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Πάτερου Α. 1, Ξανθοπούλου, Ρουμελιώτη, Λογοθέτη 4, Φέλλα 1, Γαλιατσάτου 2, Κωτσάκη

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 12-13

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 1-3, 5-2, 4-3

Εθνικός Πειραιά (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Βόγκα, Μούζη 2, Βελέτζα, Μαμόγλου 6, Τσιμάρα Ευδ. 1, Χατζηκυριακάκη 1, Μιλίσεβιτς 1, Θεοφανοπούλου, Κανετίδου 3, Μπενέκου Ι., Κάσσαρη, Μπεκρή, Ηλιακοπούλου

Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Γκανγκλ, Αρίμα 6, Νοροχλιάδου, Ρακιντζή 1, Λαμπροπούλου, Μαστροκάλου, Καραγιάννη Α., Λούδη Ευαγ. 1, Σταυρίδου, Δούλη 1, Παπαναστασίου Δ., Μπιτσάκου Μαργ. 2, Κάτσιου, Καραγιάννη Γ., Άλεν 2

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 0-5 α.α.

Ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ της ομάδας του ΝΟ Βουλιαγμένης λόγω μη κατάθεσης δελτίων σε ισχύ και καρτών υγείας από την ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας.