by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Το 2021 πέρασε και μόνο εύκολο δεν ήταν για κανέναν, όμως για καλή μας τύχη η ζωή είναι στιγμές και ο ελληνικός αθλητισμός μας άφησε κληρονομιά πολλές και σπουδαίες το έτος που έφυγε. Στον υγρό στίβο της Ελλάδας υπάρχουν σπουδαίοι αθλητές οι οποίοι για ακόμα μία χρονιά μας έκαναν υπερήφανους με τις προσπάθειες και τα κατορθώματά τους. Για αυτό το λόγο επιλέξαμε μερικές στιγμές, μερικούς αθλητές, και μερικές ομάδες που ξεχωρίσαμε φτιάχνοντας το ΤΟΠ 10 του ελληνικού υγρού στίβου για το 2021. Η επιλογή φυσικά ήταν πολύ δύσκολη αφού οι διακρίσεις μόνο λίγες δεν ήταν, και φυσικά δεν είμαστε απόλυτοι στις επιλογές μας γιατί αναγνωρίζουμε και εκτιμάμε τις προσπάθειες των αθλητών εξίσου.

Σας παρουσιάζουμε το δικό μας ΤΟΠ-10 για τη χρονιά που πέρασε:

10) Εθνική ομάδα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης

Συγκινητικές στιγμές μας προσέφερε φέτος και η καλλιτεχνική κολύμβηση! Η Εθνική μας ομάδα έφυγε με.. γεμάτα χέρια από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, κατακτώντας 3 μετάλλια (Χάλκινο στο τεχνικό σόλο, Αργυρό σε ελεύθερο σόλο και κόμπο) και μαζί τις αντίστοιχες προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

9) Εθνική Ομάδα πόλο Νέων Γυναικών

Τον Οκτώβριο 2021 η Εθνική Ομάδα πόλο Νέων Γυναικών έφτασε μέχρι τη δεύτερη θέση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στη Νετάνια και κατέκτησε έτσι το ασημένιο μετάλλιο, συνεχίζοντας την… ελληνική παράδοση που θέλει την χώρα μας στην κορυφή της Ευρώπης και του κόσμου και στα ηλικιακά διεθνή Πρωταθλήματα!

8) Ανδρέας Βαζαίος

Ο σπουδαίος Έλληνας κολυμβητής στέφθηκε back-2-back Πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ μικτής ατομικής (25άρα), κατακτώντας το Χρυσό μετάλλιο στο δυνατό του αγώνισμα και φέτος στο Καζάν, ενώ φόρεσε και το Ασημένιο στα 100μ μικτής ατομικής, επίσης στο ίδιο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Νοέμβριος 2021).

7) Χρήστος Καλαϊτζόπουλος

Τεχνική κολύμβηση: Χρυσό ο Καλαϊτζόπουλος, ασημένιο η Μανιάτη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο 18χρονος Χρήστος Καλαϊτζόπουλος με καταπληκτική κούρσα στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα Ανδρών πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 1:36.05 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης, τον περασμένο Ιούλιο στο Τομσκ της Ρωσίας!

6) Εθνική ομάδα πόλο Εφήβων και Εθνική ομάδα πόλο Νεανίδων

Το 2021 ήταν γεμάτο συγκινήσεις και από τις ηλικιακές κατηγορίες του υγρού στίβου και συγκεκριμένα τις ομάδες υδατοσφαίρισης, όπου η χώρα μας διακρίθηκε αρκετές φορές μέσα στο καλοκαίρι! Συγκεκριμένα η Εθνική ομάδα πόλο των Εφήβων κατέκτησε το Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Μάλτα το Σεπτέμβριο ενώ και η Εθνική Νεανίδων επίσης στέφθηκε Ασημένια Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Σίμπενικ τον Αύγουστο!

5) Απόστολος Χρήστου

Ο καλύτερος Έλληνας κολυμβητής υπτίου έκανε άλλη μία καταπληκτική χρονιά κατακτώντας 2 χάλκινα μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης, τόσο στην Βουδαπέστη (50άρα πισίνα) όσο και στο Καζάν (25άρα πισίνα), και τα δύο στα 100μ ύπτιο!

4) Άλκης Κυνηγάκης

Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε στην 5η θέση των 10χλμ ανοικτής θάλασσας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο… ένα πλασάρισμα το οποίο μόνον ο Σπύρος Γιαννιώτης έχει ξεπεράσει (Ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο 2016)!

3) Άννα Ντουντουνάκη

Η 25χρονη κολυμβήτρια από την Κρήτη διένυσε την καλύτερη και σπουδαιότερη χρονιά στην καριέρα της. Σε μία γεμάτη σεζόν η Ντουντουνάκη κατέκτησε τo Χρυσό Μετάλλιο  στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στα 100 μέτρα πεταλούδας στη Βουδαπέστη το Μάιο, ενώ μέτρησε πολύ σημαντική συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά και πολλαπλά Πανελλήνια ρεκόρ. Η σπουδαία αυτή χρονιά για την Χανιώτισσα αθλήτρια, ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό 25άρας του Καζάν – ένα Ασημένιο στα 100μ πεταλούδα και ένα Χάλκινο στα 50μ του ίδιου αγωνίσματος!

2) Γυναικεία Ομάδα Πόλο Ολυμπιακού

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα μπορούσαν εύκολα να πιάσουν 4 θέσεις στη λίστα όσες και οι τίτλοι που κατέκτησαν το 2021! Ο Ολυμπιακός του Χάρη Παυλίδη κατέκτησε Πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος (2021), ενώ ταυτόχρονα αναδείχθηκε Πρωταθλητής και στη συνέχεια Υπερπρωταθλητής Ευρώπης, πραγματικό όνειρο!

1) Εθνική Πόλο Ανδρών

Εκεί που τα λόγια περισσεύουν, εκεί που το στήθος σφίγγεται από υπερηφάνεια και συγκίνηση, εκεί έφτασε η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, φτάνοντας στην υψηλότερη θέση που έχει βρεθεί ποτέ η Εθνική Πόλο Ανδρών!

Συνεπιμέλεια: Δέσποινα Μπαλαχτάρη