Το πέναλτι που δεν δόθηκε και το ΦΟΒΕΡΟ Buzzer Beater από τον Βάμος!

Μια διαιτητική απόφαση που αναμένεται να ξεσηκώσει αντιδράσεις πάρθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης Αυστραλία – Ουγγαρία!

Ο Κάις, ο γιγαντόσωμος φουνταριστός των Αυστραλών, βρέθηκε με πρόσωπο προς το τέρμα και δέχθηκε μαρκάρισμα από πίσω, μέσα από τα 6μ., με τον Ούγγρο να μαρκάρει το σώμα του Αυστραλού παίκτη και όχι τη μπάλα. Με τους νέους κανονισμούς αυτό είναι πέναλτι  παρόλα αυτά δεν δόθηκε ποτέ. Ο παίκτης είναι σε προφανή θέση για να σκοράρει και παρεμποδίζεται.

Συνέπεια; Οι Ούγγροι να πάρουν τάιμ άουτ και με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Μάρτον Βάμος σκόραρε ένα φανταστικό γκολ στην εκπνοή για να στείλει τους Μαγυάρους στα ημιτελικά με σκορ 10-9!

Οι Ούγγροι επιστράτευσαν ακόμη και τον Ντένες Βάργκα στον αγώνα, όταν είδαν ότι οι Αυστραλοί του Φάτοβιτς είναι άκρως ανταγωνιστικοί. Ο αρχηγός των Ούγγρων με το σπασμένο δάχτυλο σημείωσε ένα γκολ και αγωνίστηκε παρά τις ενστάσεις της Φερεντσβάρος και του προέδρου της, Νόρμπερτ Μάνταρας, προς την ουγγρική ομοσπονδία ώστε να προφυλαχθεί ο σπουδαίος περιφερειακός.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο κρίθηκαν όλα, με τον Νάγκι να πραγματοποιεί σωρεία αποκρούσεων όταν οι Μαγυάροι ήταν μπροστά με σκορ 9-8, ωστόσο ο Κάις σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 9-9.

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό, ωστόσο οι Ούγγροι με όλα αυτά πήραν την πρόκριση και περιμένουν Ελλάδα ή Ιταλία.

Όσον αφορά τα Ολυμπιακά εισιτήρια, αυτά, μετά τον αποκλεισμό της Σερβίας θα τα δώσει μόνον ο τελικός της διοργάνωσης!