Το ντέρμπι τελείωσε… 5:28 πριν τη λήξη!

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 15-11

Γεμάτη ένταση ήταν η αναμέτρηση στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης ανάμεσα σε ΝΟΒ και Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 15-11. Η Βουλιαγμένη από την αρχή έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, ο Απόλλωνας παρ’ όλα αυτά προσπαθούσε συνέχεια να πλησιάσει στο σκορ, έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε σε κανένα σημείο να την πετύχει. Πολύ κρίσιμη στιγμή για την ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη το 5:28 της τέταρτης περιόδου, όταν και το σκορ ήταν 11-9 και ο Γκουσάροφ αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση, επειδή γρονθοκόπησε τον Λόζινα και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σχεδόν για μισή περίοδο με παίκτη λιγότερο.

Ο ΝΟΒ έκανε πολύ καλύτερο παιχνίδι από αυτό με τον Πανιώνιο, ενώ με τη σημερινή του νίκη έφτασε τους 42 βαθμούς στον όμιλο των κορυφαίων, ανεβαίνοντας μόνος του στη δεύτερη θέση. Επόμενος «σταθμός» για την ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν το Παπαστράτειο, αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό το Σάββατο 19 Μαρτίου.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Λόζινα με κίνηση στα 2μ έκανε το 1-0 στην πρώτη επίθεση του αγώνα, ενώ ο Αλέξανδρος Γούνας με φοβερό ψηλοκρεμαστό ισοφάρισε στο 4:39 σε 1-1. Το 2-1 έγινε από τον Σκουμπάκη με σουτ στην κλειστή γωνία από αριστερά, με το 3-1 να έρχεται από τον Γκιουβέτση από την ίδια ακριβώς θέση. Ο Βίσκοβιτς με ωραίο σουτ από έξω μείωσε σε 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου. Στην τελευταία επίθεση, μάλιστα, ο Καβουσανός έκανε μία πολύ ωραία επέμβαση στο ριμπάουντ της Βουλιαγμένης, διατηρώντας μικρή τη διαφορά των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Λόζινα να χρεώνεται επιθετικό και τον Γαρδίκα να ισοφαρίζει και πάλι για τον Απόλλωνα σε 3-3 σε κόντρα 1-0. Ο Λόζινα, παρ’ όλα αυτά, έδωσε το προβάδισμα 4-3 στον παραπάνω, ύστερα από ασίστ του Καλογερόπουλου στο δεύτερο δοκάρι. Ο Γκιουβέτσης στη συνέχεια «έγραψε» το 5-3 στον παραπάνω, στον οποίο η Βουλιαγμένη έως τώρα ήταν εξαιρετική. Ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει σε 5-4 με τελείωμα του Σολανάκη στο φουνταριστό, ενώ ο Λόζινα σε ριμπάουντ από σουτ του Γκιουβέτση αύξησε ξανά τη διαφορά σε δύο γκολ, μετατρέποντας το σκορ σε 6-4. Ο Καλογερόπουλος σε κόντρα 4-3 σημείωσε το 7-4, ενώ με τρομερό γύρισμα στον φουνταριστό ο Πάπαριτς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων γκολ και σκορ 8-4. Στην επόμενη επίθεση, ο Απόλλωνας κέρδισε αποβολή, με τον Αλαμάνο στο δεύτερο δοκάρι να μειώνει στο 8-5 του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Σολανάκης κέρδισε αποβολή και παραπάνω για τον Απόλλωνα, το οποίο ο Γκουσάροφ μετέτρεψε σε 8-6 με έναν «κεραυνό» από την περιφέρεια. Στο 4:52 της περιόδου, ο Μυλωνάκης με ένα από τα τρομερά διαγώνια σουτ του από δεξιά έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 9-6, ενώ ο Γούνας με δύο φοβερά γκολ μείωσε άμεσα σε 9-8, κάνοντας το παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι. Στη συνέχεια, ο Καλογερόπουλος κέρδισε αποβολή και ο Μυλωνάκης… μίλησε πάλι, με άλλο ένα «κλασσικό» σουτ να κάνει το 10-8. Ο Τζωρτζάτος, εξαιρετικός στο τέρμα, έστειλε ένα σουτ του Βίσκοβιτς σε κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι όμως κέρδισαν αποβολή και ο Αλαμάνος μείωσε σε 10-9 σε φάση τετ α τετ, με το οποίο και έληξε η Τρίτη περίοδος.

Ο ΝΟΒ έκανε το 4/4 στα κερδισμένα σπριντ και ο Γκιουβέτσης με γρήγορο σουτ από αριστερά σημείωσε το 11-9. Μετά από σουτ του Γκιουβέτση στο δοκάρι, ο Γκουσάροφ κέρδισε αποβολή στην άμυνα της ομάδας του πάνω στον Πάπαριτς. Ο Νίκος Δεληγιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, όμως ο Τζωρτζάτος έκανε μία φοβερή επέμβαση στην προσπάθεια του Αλαμάνου στο δεύτερο δοκάρι. Ακολούθησε ένταση μετέπειτα, με τον Γκουσάροφ να αποβάλλεται χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία και να δίνεται πέναλτι υπέρ της Βουλιαγμένης, στο οποίο ο Καλογερόπουλος ευστόχησε για το 12-9. Έχοντας μπει στα τελευταία τέσσερα λεπτά και με τον Απόλλων να παίζει συνεχώς με παίκτη λιγότερο, ο Σολανάκης κέρδισε πέναλτι και ο Γούνας ευστόχησε, μειώνοντας σε 12-10. Η Βουλιαγμένη, όμως, ήταν αποφασισμένη για την νίκη, και ο Καλογερόπουλος με άλλο ένα τρομερό σουτ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε 13-10. Ο Χαλυβόπουλος σε κόντρα 1-0 πέτυχε το 14-10, και κάπως έτσι «σφραγίστηκε» η νίκη της Βουλιαγμένης στο παιχνίδι. Τα εναπομείναντα τρία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με ένα σουτ του Αλαμάνου σε παίκτη παραπάνω στο τελευταίο λεπτό να μειώνει σε 14-11 και τον Κουρούβανη σε τρομερή τελική ενέργεια να διαμορφώνει το τελικό 15-11.

Κορυφαίοι σκόρερ για τον ΝΟΒ οι Γκιουβέτσης, Λόζινα και Καλογερόπουλος, που πέτυχαν από 3 γκολ, ενώ για τον Απόλλωνα, κορυφαίος ήταν ο Γούνας με 4.

Οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 2-4, 5-2.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 3, Τρούλος, Πάπαριτς 1, Λόζινα 3, Καλογερόπουλος 3, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καπότσης, Κουρούβανης Ν. 1, Σκουμπάκης 1, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 3, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 4, Τσολακούδης, Σαλανάκης 1, Καβουσανός, Τουρκομένης, Κότσκαρ.

Διαιτητές: Μπιράκης, Μοίραλης

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος