ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΙΣΟΠΑΛIΑ ΣΤΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Οι… διαδοχικές αναμετρήσεις μεταξύ ΝΟ Βουλιαγμένης και Ολυμπιακού συνεχίστηκαν την Τετάρτη για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Α1 ανδρών και όσον αφορά τον G1 Όμιλο του πρωταθλήματος, με τους δύο συλλόγους που εκπροσωπούν επάξια την Ελλάδα στο LEN Champions League να δίνουν ένα ακόμη ντέρμπι, με τα χαμόγελα να μοιράζονται, καθώς ΝΟΒ και Ολυμπιακός έφεραν ισοπαλία 10-10, με την ομάδα του Βουγιασίνοβιτς να είναι η πρώτη η οποία κόβει βαθμούς από τους «ερυθρόλευκους» στο φετινό πρωτάθλημα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-10

Πλέον, ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος με 52 βαθμούς, ενώ ο ΝΟ Βουλιαγμένης έφθασε τους 50 στον Όμιλο G1 του πρωταθλήματος.

Το ελληνικό «κλάσικο» ξεκίνησε με νευρικότητα για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, ενώ στο 5:51 ο Κολόμβος κέρδισε ποινή από τον Καλογερόπουλο, με τον Ολυμπιακό να παίζει με παραπάνω για πρώτη φορά και τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να σουτάρει δυνατά από την έξω γραμμή στην πρώτη γωνία για το 0-1! Η απάντηση για τη Βουλιαγμένη ήρθε στο 4:25, ύστερα από ψύχραιμη κυκλοφορία της μπάλας και άψογη εκτέλεση από τον Νίκο Κουρούβανη από την περιφέρεια για το 1-1. Εν συνεχεία, ο Τζωρτζάτος είπε όχι στο ωραίο γύρισμα του Κολόμβου και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ζαννής Αλαφραγκής έγραψε το 2-1 από αριστερά από ασίστ του Καπότση, σε μια μικρή αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια ο Φάρμερ κέρδισε αποβολή στα 2μ. όμως ο Μουρίκης έβγαλε ένα εντυπωσιακό μπλοκ στο ερυθρόλευκο λιγότερο. Εν τούτοις, ο Καλογερόπουλος στην επόμενη φάση κέρδισε πέναλτι στο 2:14, με τον Παπασηφάκη να σκοράρει για το 3-1, παρά την προσπάθεια του Ζερδεβά που διάλεξε σωστή γωνία. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε από τον Γιώργο Δερβίση από κοντά από ασίστ του Γκίλλα για το 3-2 στο 1:43! Στη συνέχεια, ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Ντίνος Γενηδουνιάς βγήκε από το μαρκάρισμα, πήρε το 6μ. και εκτέλεσε άψογα για το 3-3 στα 10 δευτερόλεπτα!

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγαλύτερο ρίσκο στην άμυνα, με τον Κολόμβο να κερδίζει ποινή από τον Γούντχεντ, όμως ο Δερβίσης υπό πίεση δεν μπόρεσε εξ επαφής να σκοράρει, με τους ερυθρόλευκους να μη σκοράρουν για πρώτη φορά στο παραπάνω στο παιχνίδι. Μάλιστα, λίγο αργότερα αρχικά ο Ζερδεβάς απέκρουσε και στο transition o Γιάννης Φουντούλης με ένα εξαιρετικά τεχνικό σουτ έγραψε το 3-4 για τον Ολυμπιακό στο 6:07. Παρ’όλα αυτά, με επιμονή ο Ζαννής Αλαφραγκής τρύπωσε στην άμυνα του Ολυμπιακού και πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα για την ισοφάριση σε 4-4 στο 5:03. Στο 4:25, ο Φάρμερ, κέρδισε αποβολή με τον Φάρμερ χωρίς τη μπάλα και ο ίδιος από ασίστ του Κουρούβανη ευστόχησε για το 5-4 του ΝΟΒ. Η απάντηση ήρθε από τον πολύπειρο, Φίλιπ Φιλίποβιτς, ο οποίος είχε ελάχιστο χώρο αλλά τον αξιοποίησε από την περιφέρεια, για να γράψει το 5-5 στο 4:05. Αμέσως μετά, ο Δημήτρης Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι από τον Ζερδεβά, με τον Καλογερόπουλο να εκτελεί και να σκοράρει για το 6-5. Στη συνέχεια, ο Γκίλλας σε παραπάνω είδε εξαιρετικά τον Αχιλλέα Γραμματικό, ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 6-6 στο 3:14! Στην επόμενη φάση, ο Γραμματικός κέρδισε αποβολή με μπάσιμο και ο Ίγκορ Μιλάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ: Στο παραπάνω, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και ένα λεπτό αργότερα, ο Μάριος Καπότσης, με ένα μεγάλο σουτ έβαλε μπροστά τη Βουλιαγμένη με 7-6 στο 1:07. Στη συνέχεια, ο Μουρίκης κέρδισε αποβολή στα 2μ. για τον Ολυμπιακό με το δοκάρι να σταματά τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, o Ολυμπιακός κέρδισε ποινή στο πρώτο λεπτό και στο παραπάνω ο Φουντούλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζωρτζάτο. Λίγα λεπτά αργότερα, με διαδοχικές καλές άμυνες των δύο ομάδων, ο  Κολόμβος κέρδισε αποβολή στα 2μ., όμως ο Ολυμπιακός δεν εκδήλωσε σουτ, με το ποσοστό των ερυθρόλευκων να έχει πέσει αρκετά στον παίκτη παραπάνω. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Φάρμερ κέρδισε ποινή και ο Μπάμπης Τρούλος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 8-6 στο 3:31. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κέρδισε παραπάνω, αλλά ο Τζωρτζάτος απέκρουσε την προσπάθεια του Τάκη Δήμου από το πρώτο δοκάρι με το 8-6 να παραμένει. Στα 26 δευτερόλεπτα, ωστόσο, ο Δερβίσης έγινε κάτοχος της μπάλας και από αριστερά μείωσε σε 8-7 για τον Ολυμπιακό στα 26 δευτερόλεπτα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με γκολ, αφού ο Φουντούλης ύστερα από ωραία κίνησε έμεινε ολομόναχος μπροστά από το τέρμα, πήρε την ασίστ από τον Μπούσλιε και ισοφάρισε σε 8-8. Εν τούτοις, ο Μπάμπης Τρούλος με αρκετή αυτοπεποίθηση σκόραρε την επόμενη φάση για το 9-8 του ΝΟ Βουλιαγμένης. Στην επόμενη φάση ο Γενηδουνιάς στάθηκε άτυχος στη λόμπα που επιχείρησε, ενώ δοκάρι είχε και Τρούλος αμέσως μετά. Έτσι, ο Ντίνος Γενηδουνάς με ηρεμία έκανε προσποιήσεις και σκόραρε για το 9-9 του Ολυμπιακού στο 6:05. Το ντέρμπι συνεχιζόταν, με τον Μάριο Καπότση να σκοράρει με έναν πανέξυπνο τρόπο, με λόμπα από την περιφέρεια με τον αρχηγό του ΝΟΒ να σημειώνει το 10-9! Στην επόμενη φάση, ο Κολόμβος κέρδισε ποινή στα 2μ. όμως το σουτ του Γκίλλα δεν μπήκε στα δίχτυα. Στο 2:42 ο Νικολαΐδης κέρδισε την αποβολή και ο Βουγιασίνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για τη Βουλιαγμένη: Στο παραπάνω, η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Ολυμπιακός κέρδισε αποβολή στην κόντρα, με τον Ίγκορ Μιλάνοβιτς να καλεί εκείνος τάιμ άουτ. Στο παραπάνω, ο Ντίνος Γενηδουνιάς ισοφάρισε σε 10-10 στο 2:05 με ακόμη ένα προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι! Στα εναπομείναντα δύο λεπτά, ο Ζερδεβάς έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Καπότση και μετά την επαναφορά δόθηκε επιθετικό στα 2μ. με τον Ολυμπιακό να παίρνει την κατοχή, όμως οι παίκτες της Βουλιαγμένης έκλεψαν τη μπάλα στην συνέχεια, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται.

Οκτάλεπτα: 3-3, 4-3, 1-1, 2-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 2, Νικολαΐδης, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 2, Καπότσης 2, Κουρούβανης Ν., Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Σπηλιόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου, Γραμματικός 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Φιλίποβιτς 1, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Θέμης Χατζής