Το ήθελε… περισσότερο και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ο ΝΟ Βουλιαγμένης!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-13

Για το δεύτερο παιχνίδι της ημέρας (03/02) και πρώτο για Φάιναλ Φορ των Γυναικών που φιλοξενείται στο κολυμβητήριο «Α.Πεπανός» στην Πάτρα, Εθνικός Πειραιά και ΝΟ Βουλιαγμένης τέθηκαν αντιμέτωποι για… ένα «εισιτήριο» στον τελικο της διοργάνωσης, με την ομάδα της Κικής Λιόση να επικρατεί με 13-5 και να περιμένει τον αντίπαλο της από την αναμέτρηση ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON – Ολυμπιακός.

Από την εκκίνηση κιόλας του παιχνιδιού ο ΝΟΒ επέβαλε το ρυθμό του, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα, χάρη στον πλουραλισμό του την επίθεση, παίζοντας παράλληλα καταπληκτική άμυνα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το πρώτο μέρος, αφού οι αμυντικές επιδόσεις της ομάδας της Κικής Λιόση δεν επέτρεψαν στις «κυανόλευκες» να πλησιάσουν στο σκορ σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 9-2, ενώ στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός επιθετικά ήταν χαμηλότερος. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Έιμι Ριτζ η οποία σημείωσε 4 γκολ.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο δεύτερος ημιτελικός από τους τέσσερις στο σύνολο, ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό γκολ, με την Κική Στρατιδάκη να παίρνει τη μπάλα με το ένα χέρι «τσιμπώντας» την έξω από νερό εκτελώντας με γυριστό για το 0-1, ενώ ο Εθνικός απάντησε άμεσα με δυνατό εξάμετρο της Μαρία Μπορίσοβα. Στη συνέχεια οι παίκτριες της Κικής Λιόσή βρήκαν δύο συνεχόμενα τέρματα το ένα με την Έίμι Ριτζ στον παραπάνω και με την Φοίβη Αγγελίδη από την περιφέρεια για το 3-1 στο 5:40, ενώ στο 4:11 η Έλενα Ελληνιάδη εκτέλεσε γρήγορα για το 4-1. Στο 1:59 η Αθηνά Γιαννοπούλου σκόραρε με σκαστό από την περιφέρεια μετά από γρήγορη κυκλοφορία της ομάδας της για το 5-1, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου η Κική Στρατιδάκη κέρδισε αποβολή στα δύο μέτρα, άλλαξε πολύ γρήγορα την μπάλα με τη Ράιτ, η οποία της την επέστρεψε για να σκοράρει εκ νέου η φουνταριστός του ΝΟΒ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η Έιμι Ριτζ έκανε πολύ δυνατό σκαστό σουτ από τα αριστερά της περιφέρειας για το 7-1, με την Σταματίνα Καϊάφα να κάνει το 8-1 στην λήξη της επίθεσης, γκολ το οποίο μάλιστα κατοχυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Στο 1:39 η Έλενα Ελληνιάδη έφυγε στην κόντρα ταχύτατα με την Μαρίνα Κοτσιώνη να την σημαδεύει σωστά στο χώρο και την διεθνή περιφερειακό να εκτελεί από κοντά για το 9-2. Η Αριάδνη Καραμπέτσου να μείωσε με λόμπα σε 9-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Λιγότερο από ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Έιμι Ριτζ σκόραρε στον παραπάνω από κοντά το τρίτο τέρμα της στο παιχνίδι μετά από πάσα της Έμα Ράιτ για το 10-2, με την ίδια σκοράρει από τα δύο μέτρα σε προϋποθέσεις κόντρας για το 11-2, ενώ στο 2:36 η Άλκηστη Μπενέκου μείωσε με ωραίο γυριστό σε 11-3. Το πρώτο γκολ του τελευταίου μέρους ήρθε από την Αθηνά Γιαννοπούλου στον παίκτη παραπάνω για το 12-3 με το 13-3 να γίνεται από την Κική Στρατιδάκη. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη η Μαρία Μπορίσοβα έκανε το 4-13, ενώ η Έφη Κατσιμπρή μείωσε ακόμη περισσότερο στον παραπάνω σε 13-5 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 1-4, 1-2, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Στέφανο Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 2, Λασκαρίδου, Κοτνονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Α 1, Ρακιντζή, Κανετίδου, Μπενέκου Ι, Άντριους, Μπεκρή, Κατσιμπρή 1, Κλαψιανού

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 2, Ριτζ 4, Βιδάλη, Ράιτ, Στρατιδάκη 3, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Πάτρα Ε, Μαρκατσέλη, Κρασσά