Το buzzer beater δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό…

Μας κόπηκε η ανάσα…

Λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο ήθελε ο Στραχίνια Ράσοβιτς για να στερήσει οριστικά από τον Ολυμπιακό την πρόκριση στο Φάιναλ 8 του Βελιγραδίου. Μέχρι τελευταία στιγμή, όλα έδειχναν πως μετά το 12-11 του Γενηδουνιά στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς θα πήγαινε στους «ερυθρόλευκους», όμως ο Σέρβος χρυσός ολυμπιονίκης αψήφησε το χρονόμετρο και με ένα απίστευτο διαγώνιο σουτ στην εκπνοή του χρόνου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με σκορ 12-12.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το 6-4 του ημιχρόνου όπου βρισκόταν πίσω και να προηγηθεί, ενώ ακολουθούσαν απανωτές ισοφαρίσεις και προβαδίσματα ενός γκολ καθόλη την διάρκεια του δεύτερου μισού. Οι Σέρβοι, από την άλλη, είχαν να συνυπολογίσουν εκτός από την απουσία του Άγγελου Βλαχόπουλου και αυτές των Ντούσαν Μάντιτς και Ντόρντε Βούτσινιτς, όμως εμφανίστηκαν με τον Γκόικο Πιέτλοβιτς να είναι πραγματικός «βράχος» στο τέρμα, και τους παίκτες να είναι αφηνιασμένοι στην άμυνα.

Μαθηματικά πλέον η πρόκριση δεν είναι εφικτή, εντούτοις η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και οφείλουμε να την συγχαρούμε για αυτό. Παρόλα αυτά, ατυχίες μπορούν να συμβούν, όπως είδαμε, και στις καλύτερες ομάδες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 12-12

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Μάρκο Μπίγιατς ξεκίνησε με μία τρομερή επέμβαση στο τελείωμα του Πιέτλοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε παραπάνω στις τρεις πρώτες επιθέσεις του, στις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Γκόικο Πιέτλοβιτς να αποκρούει δύο φορές. Το σκορ άνοιξε με το 0-1 ο Βίκτορ Ράσοβιτς στην κόντρα στο 4:48 της πρώτης περιόδου. Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός κέρδισε αποβολή και παρότι ο Πιέτλοβιτς έδιωξε ξανά σε κόρνερ το σουτ του Φιλίποβιτς, ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε στη συνέχεια σε 1-1. Το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό ήρθε με φοβερό διαγώνιο σουτ του Γκίλλα, ο οποίος σημείωσε το 2-1 στο 1:12 της περιόδου. Η Νόβι κέρδισε διπλή αποβολή στην επόμενη φάση και ο Ντούσκο Πιέτλοβιτς από το πρώτο δοκάρι σημείωσε το 2-2. Στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα, ο Νίκολα Γιάκσιτς κέρδισε πέναλτι στον φουνταριστό, στο οποίο ο Στραχίνια Ράσοβιτς ευστόχησε για το 2-3 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Στραχίνια Ράσοβιτς να κερδίζει ξανά το σπριντ και τον αδερφό του, Βίκτορ, να πετυχαίνει γρήγορα το 4-2. Αργότερα, ο Γκόγκοφ χρεώθηκε αποβολή και ο Φιλίποβιτς ευστόχησε για πρώτη φορά, μειώνοντας σε 4-3. Η Νόβι κέρδισε και εκείνη αποβολή και η συνεργασία των αδερφών Ράσοβιτς έφερε το 5-3 υπέρ της ομάδας τους, με τον Στραχίνια Ράσοβιτς να πετυχαίνει το γκολ από το δεύτερο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά παραπάνω, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Χρυσοσπάθης δέχθηκε την πρώτη του ποινή μετέπειτα και ο Σουσιασβίλι με δυνατό διαγώνιο σουτ σημείωσε το 6-3. Επίσης σε παίκτη παραπάνω, ο Γενηδουνιάς μείωσε άμεσα σε 6-4 από πολύ δύσκολη γωνία στα αριστερά. Στην τελευταία επίθεση, ο Ολυμπιακός είχε ξανά κερδισμένη ποινή αλλά ο Πιέτλοβιτς επενέβη στο σουτ του Φιλίποβιτς και το ημίχρονο έληξε 6-4.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το «δεξί» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αφού κέρδισε το σπριντ κατάφερε με τρομερό σουτ του Δερβίση να μειώσει σε 6-5. Στην επόμενη κι όλας επίθεση, ο Μουρίκης ισοφάρισε σε 6-6 με τελείωμα – αστραπή στα 2μ! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν εκεί, ο Φουντούλης σε κόντρα 1-0 κέρδισε πέναλτι και ο Γενηδουνιάς ευστόχησε, με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά από 6-4 υπέρ της Νόβι σε 7-6 υπέρ του με τρεις σερί επιτυχημένες επιθέσεις! Η Νόβι κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει σε 7-7 με έναν «κεραυνό» του Στραχίνια Ράσοβιτς από αριστερά, που χτύπησε στο κεφάλι του Μπίγιατς και στη συνέχεια στο τέρμα. Ο Φιλίποβιτς μίλησε άμεσα και με μπάσιμο «έγραψε» το 8-7, ενώ ο Γραμματικός χρεώθηκε ποινή στη συνέχεια και ο Μαρτίνοβιτς έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Στα τελευταία 32 δευτερόλεπτα της περιόδου, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά μπροστά, με τον Δερβίση να σημειώνει το 9-8 από το πρώτο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω. Ο Γραμματικός δέχθηκε την τρίτη του ποινή και ο Ντράσοβιτς 13 δευτερόλεπτα πριν την τελευταία διακοπή ισοφάρισε σε 9-9.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το σπριντ, έχοντας όμως χαμένη επίθεση και την Νόβι σε παραπάνω να σημειώνει το 9-10 με σουτ του Ντράσοβιτς από το κέντρο. Ο Γιάννης Φουντούλης δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Σέρβους και άμεσα σε ακόμη έναν παραπάνω ισοφάρισε σε 10-10. Με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Στραχίνια Ράσοβιτς έδωσε προβάδισμα 11-10 σε κερδισμένη αποβολή της Νόβι, ενώ ο Κολόμβος κέρδισε πέναλτι στην επόμενη επίθεση, στο οποίο ο αρχηγός της εθνικής μας ομάδας ευστόχησε ισοφαρίζοντας και πάλι σε 11-11. Μέχρι το τελευταίο λεπτό, δόθηκαν αρκετά επιθετικά και καμία ομάδα δεν είχε σκοράρει έως τότε, ωστόσο ο Γενηδουνιάς σημείωσε το 12-11 στον τελευταίο παραπάνω, με το Παπαστράτειο να ζητωκραυγάζει! Έχει απομείνει μόλις ένα δευτερόλεπτο, και ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς καλεί τάιμ άουτ. Η μπάλα πάει απευθείας στα χέρια του Στραχίνια Ράσοβιτς, ο οποίος με διαγώνιο σουτ ισοφαρίζει σε 12-12 σε απόλυτη σιγή του κολυμβητηρίου…

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Νόβι Μπέογκραντ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Πιέτλοβιτς Γκ., Ράσοβιτς Σ. 5, Τόμιτς, Σουσιασβίλι 1, Πιέτλοβιτς Ντ. 1, Γκόγκοφ, Γιάκσιτς, Πέρκοβιτς, Μαρτίνοβιτς 1, Ντράσοβιτς 2, Ράσοβιτς Β. 2, Κοΐμπρα