«Τιτανομαχίες» στην πρεμιέρα του World League – Στη Βουδαπέστη το F8!

Η Ουγγαρία, η Σερβία και η Κροατία ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον νέο Ολυμπιακό κύκλο, με νίκες στον πρώτο γύρο των Ευρωπαϊκών Προκριματικών για το World League 2022!

Η Ουγγαρία κέρδισε πειστικά το Μαυροβούνιο στον αγώνα του Α’ ομίλου στο Γκιόρ με 14-9. Τα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν πρόσφεραν περισσότερο ενθουσιασμό. Η Ολυμπιονίκης Σερβία νίκησε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία με 12-9 στο Sabac (Β’ Όμιλος)

Η Κροατία ήταν η μόνη ομάδα που σημείωσε εκτός έδρας νίκη. Οι Κροάτες ξεπέρασαν την Ελλάδα, τη κάτοχο του Ασημένιου μεταλλίου των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, στον  αγώνα στον Πειραιά με 12-11. Ο τέταρτος αγώνας που ήταν προγραμματισμένος για σήμερα (Γερμανία – Γαλλία) αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Υπάρχουν μόνο τρεις γύροι στη φάση των ομίλων των ευρωπαϊκών προκριματικών και θα περάσουν 8 από τις 12 ομάδες. Έτσι, Ουγγαρία, Κροατία και Σερβία εξασφάλισαν ουσιαστικά μια θέση στο Final Eight των ευρωπαϊκών προκριματικών μετά τη νίκη στον πρώτο γύρο. Επιπλέον, αν δεν υπάρξουν εκπλήξεις στους επόμενους δύο γύρους, η Σερβία, η Κροατία και η Ουγγαρία θα τερματίσουν στην κορυφή των ομίλων τους.

Σήμερα, η Ουγγρική Ομοσπονδία Υδατοσφαίρισης επιβεβαίωσε ότι το F8 θα διεξαχθεί στη Βουδαπέστη μεταξύ 14 και 16 Απριλίου.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών 2021/22, Ευρωπαϊκά Προκριματικά, Ημέρα 1

Ουγγαρία – Μαυροβούνιο 14:9 (4:1, 4:3, 3:2, 3:3)

Ουγγαρία: Βίγκβαρι 4, Μάνερτζ 3, Γιάνσικ 2, Ζάλανκι1, Έλντερλι1, Μέζεϊ1, Βάντοβιτς1, Μπέντο1.
Μαυροβούνιο: Mrsic Μρσιτς 2, Ουκρόπινα2, Σπάιτς 2, Πέτκοβιτς1, Πόπαντιτς1, Πέρκοβιτς1.

Ρουμανία ρεπό

Από τις δύο ομάδες έλειπαν σήμερα κάποιοι από τους βασικούς παίκτες. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν μια πιο έμπειρη ομάδα στο σημερινό παιχνίδι και ήταν φαβορί. Μετά από ένα αργό ξεκίνημα (το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο πέμπτο λεπτό), η Ουγγαρία κέρδισε προβάδισμα 3 τερμάτων στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου (4:1). Ο Σζίλαρντ Γιάνσικ συνείσφερε από νωρίς στο δεύτερο οκτάλεπτο στο να αυξηθεί η διαφορά στα τέσσερια τέρματα (5:1). Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν στο μισό τη διαφορά (4:6), αλλά η Ουγγαρία έχτισε ξανά  προβάδισμα 4 τερμάτων με δύο γκολ στο τέλος αυτού του οκταλέπτου (8:4).

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον αγώνα. Με επικεφαλείς τους Κρίαστιαν Μάνερτζ και  Βέντελ Βίγκβαρι, η Ουγγαρία έφτασε στο 14-7 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Aleksa Ukropina σκόραρε δύο γκολ στον υπόλοιπο χρόνο για να μειώσει τη διαφορά.

Όμιλος Β
Αναβλήθηκε Γερμανία – Γαλλία

Ισπανία ρεπό

Όμιλος Γ
Σερβία – Ιταλία 12:9 (3:1, 3:3, 3:2, 3:3)

Σερβία: Μάντιτς 3, Σ. Ράσοβιτς 3, Ντράσοβιτς 2, Ράντζελοβιτς 2, Λούκιτς 1, Β. Ράσοβιτς 1.
Ιταλία: Μαρτζιάλι 3, Ιότσι Γκράτα 2, Φόντελι 2, Ν.Πρεσιούτι1, Ντι Φούλβιο 1.

Σλοβακία ρεπό

Το περασμένο καλοκαίρι, η Σερβία επικράτησε της Ιταλίας στα προημιτελικά του τουρνουά του Τόκιο στον δρόμο της για το 2ο συνεχόμενο χρυσό των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι ίδιοι αντίπαλοι συναντήθηκαν στο Sabac σήμερα το απόγευμα, αλλά η σημερινή αναμέτρηση δεν μπορεί να ονομαστεί επανάληψη των προημιτελικών του Ολυμπιακού. Η Ιταλία πήγε στην αναμέτρηση μόνο με τρεις Ολυμπιονίκες (Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, , Ν.Πρεσκιούτι). Η Σερβία από την άλλη είχε πέντε Ολυμπιονίκες στο ρόστερ της (Μ.Μίτροβιτς, Μάντιτς, Ράντζελοβιτς, Λάζιτς, Σ.Ράσοβιτς).

Η Σερβία, που είχε μεγάλη υποστήριξη από την κερκίδα, άνοιξε το ματς με προβάδισμα 2:0. Ο Φοντέλι έβαλε τους φιλοξενούμενους στον βαθμολογικό πίνακα. Λίγο μετά το γκολ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από πέναλτι. Όμως το σουτ του πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η Σερβία πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ πριν την πρώτη ανάπαυλα (3:1). Μετά από μόλις 20 δευτερόλεπτα αγώνα στη δεύτερη περίοδο, ο Ντούσαν Μάντιτς εκτόξευσε την μπάλα από απόσταση για το 4:1. Η Ιταλία έφτασε πολύ κοντά στους γηπεδούχους τρεις φορές (3:4, 4:5, 5:6) στα επόμενα λεπτά. Μετά το πέμπτο γκολ της Ιταλίας, οι Σέρβοι σκόραραν δύο με πλεονέκτημα στο power-play (Μάντιτς και Ντράσοβιτς) και πήγαν στο 8:5. Από εκείνο το σημείο και μετά, η απόσταση μεταξύ των ομάδων δεν ήταν ποτέ μικρότερη από δύο γκολ.

Στο 26ο λεπτό, ο Nicholas Presciutti σκόραρεγια να μειώσει τη διαφορά (7:9). Στα μέσα του οκταλέπτου, οι Σέρβοι πέτυχαν άλλα δύο συνεχόμενα γκολ παίζοντας με παίκτη παραπάνω . Κέρδισαν για πρώτη φορά προβάδισμα 4 τερμάτων (11:7), που ήταν και το τέλος του αγώνα.

Όμιλος Δ
Ελλάδα – Κροατία 11:12 (4:3, 2:2, 1:3, 4:4)

Ελλάδα: Φουντούλης 4, Βλαχόπουλος 2, Καπότσης 1, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος 1, Σολανάκης 1, Κάκαρης 1.
Κροατία: Φάτοβιτς 2, Βούκισεβιτς 2, Μπένιτς 2, Μπάσιτς 2, Ζόβιτς 1, Μπούκιτς 1, Μπούριτς 1, Βρλiτς 1.

Ρωσία ρεπό

Η αναμέτρηση μεταξύ Ελλάδας και Κροατίας ήταν κλειστή, παρόλο που οι Έλληνες χρειάστηκαν μόλις 75 δευτερόλεπτα για να κερδίσουν το προβάδισμα 2:0. Οι γηπεδούχοι είχαν πλεονέκτημα 3:1 και 4:2.

Οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν τους γηπεδούχους στο 10ο λεπτό, αφού ο Λόρεν Φάτοβιτς σκόραρε από το 6 στα 5 (4:4). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι Έλληνες έχτισαν ξανά προβάδισμα 2 τερμάτων – ο Φουντούλης σκόραρε για το 7:5. Όμως, λίγο μετά, η Κροατία πήρε τον έλεγχο. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Κροάτες σημείωσαν σερί 3:0 (και τα τρία γκολ ήταν με αντεπίθεση) και βγήκαν μπροστά για πρώτη φορά (8:7).
Η Ελλάδα έγινε η ομάδα που έπρεπε να κυνηγήσει τον αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 8:8 και 9:9 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, η Κροατία έκανε νέο σερί τριών σερί γκολ (Βούκισεβιτς, Ζόβιτς, Μπούκιτς). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλεονέκτημα 12:9 με 01:58 να απομένει στο ρολόι. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να επιστρέψει. Το 11ο γκολ τους για το τελικό σκορ (11:12) ήρθε πολύ αργά – επτά δευτερόλεπτα πριν από το τελικό buzzer. Το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι της FINA στο Youtube, σε παραγωγή του ΚΟΕ TV και σχολιασμό από Ορέστη Κανελλόπουλο και Μάρκο Μίτσιτς.