Till next time…

Η Εθνική μας Ομάδα νίκησε με 16-7 την Γαλλία και πήρε την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Ο επίλογος της Εθνικής μας Ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης έκλεισε με νικηφόρο τρόπο απέναντι στη Γαλλία. Η Ελλάδα κυριάρχησε πλήρως σε όλο το παιχνίδι αφού η ποιοτική διαφορά είναι μεγάλη και οι διεθνείς μας το απέδειξαν από νωρίς στον αγώνα παίρνοντας τη νίκη αλλά και την 7η θέση. Η χώρα μας η οποία είχε ένα από τα πιο νεανικά ρόστερ στη διοργάνωση, 21,6 μ.ο, δίνει τώρα ραντεβού με το Ευρωπαϊκό του Σπλιτ, ενώ ο μεγάλος στόχος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισίου το 2024. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως και σε αυτή τη διοργάνωση η Ελλάδα είχε μόνο μία ήττα ουσιαστικά, αφού και το παιχνίδι με την Αυστραλία κρίθηκε στα πέναλτι, οπότε αθροιστικά ο απολογισμός της ομάδας είναι θετικός και η ομάδα μας έχει όλο το μέλλον μπροστά της.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Γαλλία να ανοίγει το σκορ με τη Φιγέ όμως η Εθνική μας βρήκε άμεσα με την Ξενάκη στον παραπάνω, ενώ στο 4:30 ήρθε και το 2-1 για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου με την Μαρία Πάτρα. Η Γαλλία ισοφάρισε με ένα σουτ από την περιφέρεια το οποίο κόντραρε σε μπλοκ και έγινε το 2-2. Η Εθνική μας όμως με ένα πολύ ωραίο γκολ στην κόντρα έπειτα από κλέψιμο της Ελευθερίας Πλευρίτου και τελείωμα της Μυριωκεφαλιτάκη έκανε το 3-2 ενώ στην ακριβώς επόμενη επίθεση η Ελευθερία Πλευρίτου αυτή τη φορά σε ρόλο εκτελεστή έκανε το 4-2. Το τελευταίο τέρμα του οκταλέπτου σημείωσε η Μυριοκεφαλιτάκη με σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 5-2.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Γιαννοπούλου στα 5 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 6-2 ενώ ένα λεπτό αργότερα η Μιγιό μείωσε σε 6-3 από το φουνταριστό. Η Αλεξία Καμμένου δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε ένα σημείο όπου επικράτησε και πάλι διαιτητική ασυνεννοησία με αποτέλεσμα να προκαλείται σύγχηση εντός νερού. Στο 3:24 έπειτα από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας η Μαργαρίτα Πλευρίτου ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Ειρήνη Νίνου να σκοράρει από την περιφέρεια.
Κάτω από τα δοκάρια με την εκκίνηση του 2ου μέρους πέρασε η Ελένη Σωτηρέλη. Το πρώτο τέρμα του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε με άψογη εκτέλεση του συστήματος της Αλεξίας Καμμένου, με τη Μυριοκεφαλιτάκη να σκοράρει από το φουνταριστό. Στο 6:56 η Ελληνιάδη με πολύ ωραίο σουτ από το 3 έφτασε τη διαφορά στα 7 τέρματα κάνοντας το 10-3. Στο 5:28 η Κογιάς απέκρουσε το πέναλτι της Βάσω Πλευρίτου όμως ένα λεπτό αργότερα δεν τα κατάφερε απέναντι στην εκτέλεση της Μυριωκεφαλιτάκη που έκανε το 11-3. Η πρώτη σκόρερ της ομάδας στη διοργάνωση έβαλε μία πολύ όμορφη λόμπα από τα δεξιά κάνοντας το 12-3.  Η Γαλλία βρήκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση δύο συνεχόμενα γκολ με την Βερνού και την Μπουλουκμπατσί. Το τρίτο οκτάλεπτο όμως έκλεισε με την Χριστίνα Σιούτη να σκοράρει από την περιφέρεια κάνοντας το 13-5.
Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα της Σιούτη η οποία με ένα tap in κάνοντας το 14-5. Σε εκείνο το σημείο στο 6:25 η Αλεξία Καμμένου παραπονέθηκε στους διαιτητές για το γεγονός ότι δε δόθηκε το τάιμ άουτ που ζήτησε όταν έπρεπε. Η Βάσω Πλευρίτου στο 5:40 έβαλε ένα πολύ ωραίο γκολ από την κορυφή της επίθεση γράφοντας το 15-5. Η Γαλλία μείωσε σε 15-6. Έπειτα από τη χρήση VAR χρεώθηκε γκολ υπέρ της Γαλλίας σε μία φάση που δεν φαινόταν καθαρά ενώ λίγο αργότερα έγινε 7-15. Το παιχνίδι έκλεισε με την Μυριοκεφαλιτάκη να βάζει το 5ο της γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 16-7. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Χριστίνα Σιούτη!
ΓΑΛΛΙΑ (Ειμλιέν Μπουγκέντ)  Βιντάλ, Μιγιό 2, Φιτέ, Μπουλουκμπατσί 1, Ζιλιέ, Μπενλεκμπίγ, Νταγουίν, Μπατό, Βερνού 1, Μπαγιά 1, Ραντοσάβγιεβιτς, Νταουλέ, Κογάς
ΕΛΛΑΔΑ:(Αλεξία Καμμένου) Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε 1, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 1, Πλευρίτου Μ 1, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα 1,Σιούτη 2, Πλευρίτου Β 1, Γιαννόπουλου, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Σωτηρέλη