ΤΙ ΜΑΤΣΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ!

Ένα απίστευτο ντέρμπι υπό φανταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι «Πάνθηρες» έγινε στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα στον Πανιώνιο και το Περιστέρι για τη 2η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Το κατάμεστο κολυμβητήριο ώθησε τις δυο ομάδες να βγάλουν τον καλύτερο τους εαυτό και είδαμε έντονες μάχες μες το νερό, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα χέρια της ομάδας του Κώστα Δήμου με 9-6!

Στο 0,06 της τρίτης περιόδου ο Νίκος Κοπελιάδης πήρε κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία και το Περιστέρι κέρδισε πέναλτι και 4 λεπτά με παίκτη παραπάνω με το σκορ στο 7-5. Ο Γερακούδης ευστόχησε και έκανε το 7-6. Η αποβολή του Κοπελιάδη ήταν 100% σωστή.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Παπασηφάκης πήρε την 3η ποινή του στο 6ο λεπτό και το Περιστέρι μέτρησε μια σημαντική απώλεια, την ώρα που Λιμαράκης και Σαλτερής έκαναν σωρεία αποκρούσεων. Ειδικότερα ο πορτιέρε του Ιστορικού δεν δεχόταν γκολ παρότι η ομάδα του έπαιζε με λιγότερο. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος επανέφερε 7 παίκτες στη σύνθεση χωρίς να εχει δεχθεί γκολ στο 4λεπτο.

Στο 2:40 πριν το τέλος ο Μοσκόφ σκόραρε για το 8-6, με υποψίες οφσάιντ και τον Κώστα Λούδη να διαμαρτύρεται έντονα. Στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος άντεξε την πίεση και πήρε τη νίκη με 9-6 και τον Μοσκόφ να ξεσηκώνει το κολυμβητήριο με το γυριστό σουτ που έβαλε!

Το Περιστέρι δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς την αναμέτρηση καθώς βρέθηκε και τρίτο δείγμα θετικό στον κορονωϊό και η ομάδα του Κώστα Λούδη είχε επηρεαστεί ψυχολογικά. Για τον ΓΣΠ δεν αγωνίστηκαν οι Καραμπέτσος, Φάρκας και Αγκόρτσας.

Κατά τη γνώμη μας, από τη στιγμή που το κρούσμα του Περιστερίου βρέθηκε το πρωί του Σαββάτου, ο αγώνας δεν θα έπρεπε να γίνει, αλλά διεξήχθη. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε κίνδυνο τόσο η ομάδα του ΓΣΠ, καθώς ο εν λόγω παίκτης βρισκόταν στην προβολή βίντεο της Παρασκευής για 2 ώρες σε ένα κλειστό χώρο, ενώ κίνδυνος υπάρχει και για την ομάδα του Πανιωνίου. Ας ελπίσουμε να αποφευχθούν τα χειρότερα. Η ομάδα του ΓΣΠ έκανε ράπιντ τεστ πριν τον αγώνα, όλα αρνητικά φυσικά, ωστόσο δεν σημαίνει ότι δεν θα προκύψουν κρούσματα τις επόμενες μέρες…