«Θρίλερ» στην Βουδαπέστη που κρίθηκε στο 1” – Παλικαρίσια εμφάνιση από την Γλυφάδα!

Λίγη ώρα πριν καταφθάσει και η ομάδα του #Aquafeed24 στην Βουδαπέστη – το βράδυ της Παρασκευής 9 Δεκεμβρίου (βλέπετε, καθυστερήσαμε ελέω ανταπόκρισης) – ο ΑΝΟ Γλυφάδας άνοιξε την αυλαία του Ομίλου Γ’ για τον Β’ Προκριματικό Γύρο του Champions League στην Ουγγαρία, αντιμετωπίζοντας την Μεντιτερανί σε ένα απίστευτο παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ανέδειξε νικήτρια την ισπανική ομάδα με 10-9.

Η Γλυφάδα του Θεόδωρου Ανδρεακού, που πριν μερικές εβδομάδες πανηγύρισε στο κολυμβητήριο της Σχολής Ευελπίδων την πρόκριση στην φάση των «16» της διοργάνωσης με πρωτιά, ενώ πολλοί ήταν εκείνοι που την θεωρούσαν «αουτσάιντερ» τότε, έδειξε στο πρώτο της ματς στην Βουδαπέστη, ένα πολύ καλό και αξιοπρεπές πρόσωπο απέναντι στην πρόσφατα ενισχυμένη Μεντιτερανί των Εσπάρ, Κρέσπι, Λιζότε, Κρεβιέρ και Μπάκοτς. Υπενθυμίζουμε ότι στην πλειοψηφία του το ελληνικό σύνολο παρέμεινε ίδιο με την περσινή σεζόν, εντάσσοντας στο δυναμικό του λίγες και συγκεκριμένες αθλήτριες, με τις οποίες και πορεύεται στο ευρωπαϊκό του ταξίδι έως τώρα.

Το φινάλε ήταν πραγματικά δραματικό, για έναν ΑΝΟΓ που μπορούσε και άξιζε τη νίκη, με την Αμερικανίδα Λιζότε να σκοράρει σε νεκρό χρόνο και να στερεί έναν βαθμό από την ομάδα του Θοδωρή Ανδρεάκου.

Συγκεκριμένα, με έντεκα δευτερόλεπτα να απομένουν η μπάλα καταλήγει στη Μεντιτερανί και η Λιζότε, ύστερα από ποινή της Φουντωτού, σούταρε λίγο μπροστά από τη σέντρα, η Εύα Καρύτσα απέκρουσε αρχικά και η μπάλα πήρε μια τρελή πορεία, χτυπώντας στο σώμα της νεαρής τερματοφύλακα και πέρασε τη νοητή γραμμή. Ένα απίστευτα τυχερό φινάλε για την ισπανική ομάδα και μια στιγμή ατυχίας για τη Γλυφάδα που έπρεπε να πάρει κάτι από το εν λόγω παιχνίδι…

Η διακύμανση…

Χωρίς εμφανές άγχος και με καλή ενέργεια στο νερό, η Γλυφάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος εστιάζοντας στην αποτελεσματική αμυντική λειτουργία, η οποία και απέδωσε για αρκετά λεπτά, έως το 1-0 της Κλάρα Εσπάρ στα 02:53. Ο ΑΝΟΓ δεν έδειξε να αιφνιδιάζεται και ισοφάρισε περίπου ένα λεπτό αργότερα, με την Κοντογιάννη να γράφει το 1-1 δίνοντας μια πρώτη ώθηση στην ελληνική ομάδα. Το σύνολο του Θεόδωρου Ανδρεάκου κατάφερε στο πρώτο αυτό οκτάλεπτο να σκιαγραφήσει ιδιαίτερα καλά την Μεντιτερανί παρά το επιμέρους 2-1 από την Κρέσπι στα 34″, ωστόσο βασικά «εργαλεία» της ομάδας του ξεκίνησαν από νωρίς να μετρούν ποινές (2 Γρηγοροπούλου, 1 Νίνου Ειρήνη, 1 Ελευθερία Φουντωτού).

Με τον ίδιο υψηλό και αποδοτικό ρυθμό στην άμυνα, αλλά και ένα χαμένο παραπάνω στις αρχές του δεύτερου μέρους, βρήκε ακριβώς τις λύσεις που ήθελε για το 2-2 με γκολ της Ειρήνης Νίνου και το προβάδισμα (για πρώτη φορά στο ματς) με το 3-2 της Ίρις Γουλβς σε παίκτρια παραπάνω από το δοκάρι! Στα 02:41 η Κρεβιέρ ισοφάρισε σε 3-3, με την Κλάρα Εσπάρ να «επανέρχεται» για το +1 της Μεντιτερανί (4-3). Το ισπανικό σύνολο πίεζε αρκετά την Γλυφάδα στην επίθεσή της, γι’ αυτό και στο πρώτο μισό είδαμε ένα «κλειστό» σκορ, με τις παίκτριες του Θεόδωρου Ανδρεάκου να έχουν βρει το αντίστοιχο κλειδί στην άμυνα τους, με εναλλαγή ζώνης στην πρώτη γραμμή της Μεντιτερανί, προστατεύοντας αρκετά τα 2μ.

Το τρίτο οκτάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες να συνεχίζουν να παλεύουν για το προβάδισμα, όμως η Γλυφάδα ήταν εκείνη που με δυο κρίσιμα γκολ της Ελευθερίας Φουντωτού, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά με 5-4 (03:47). Μεταγενέστερα, η Μεντιτερανί πήρε την «σκυτάλη» και δεν έχασε ευκαιρία για το 5-5 και 6-5 των Πρατς και Λιζότε ενώ στο τελευταίο παραπάνω του τρίτου μέρους ο ΑΝΟΓ δεν κατάφερε να διαμορφώσει το 6-6…

Η πολυπόθητη ισοφάριση για τον ΑΝΟΓ ήρθε με… συνοπτικές διαδικασίες, στα 06:29 του τέταρτου οκτάλεπτο από την Ίρις Γουλβς, ενώ ακολούθησε το 7-6 και πάλι από την Κρέβιερ. Παλεύοντας μέχρι το τελευταίο λεπτό και δίνοντας σπουδαία μάχη, ο ΑΝΟΓ έφερε ξανά στα ίσα το ματς με την Ελευθερία Φουντωτού, πανηγυρίζοντας το 7-7 αν και στα 05:11 η Έλενα Γρηγορόπουλου συμπλήρωσε τις τρεις διαθέσιμες ποινές της. Στα 04:56 η Πρατς έβαλε την Μεντιτερανί μπροστά με το 8-7, όμως στην αμεσως επόμενη επίθεση η Γουλβς έγραψε το 8-8 δίνοντας το έναυσμα στην Ειρήνη Νίνου λίγα λεπτά αργότερα να σκοράρει για το συγκλονιστικό 9-8 της Γλυφάδας! Το ταιμ αουτ του Θεόδωρου Ανδρεάκου μετά το 9-9 της Λιζότε ήταν μονόδρομος, προκειμένου η Γλυφάδα να διεκδικήσει την νίκη με μια ολόκληρη επίθεση 30” διαθέσιμη, ωστόσο το 10-9 για την ελληνική ομάδα δεν ήρθε, με τις Ισπανίδες να «καίγονται» στα 8” κερδίζοντας αποβολή και σκοράροντας σχεδόν σε νεκρό χρόνο παίρνοντας την νίκη με 10-9.

CE MEDITERRANI – ANO ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR 10-9

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-2, 4-4