Θρίαμβος Γλυφάδας και δεύτερη ελληνική εκπροσώπηση στους «8» του Champions League!

Απίστευτο φινάλε στην Βουδαπέστη με ματς «όλα ή τίποτα» και ελληνική κυριαρχία! Ο ΑΝΟ Γλυφάδας μπήκε με ξεκάθαρες προθέσεις στο τελευταίο ματς του Γ’ Ομίλου της Βουδαπέστης, απέναντι στην οικοδέσποινα Ουΐπεστ και το απέδειξε από το πρώτο κιόλας λεπτό. Το σύνολο του Θεόδωρου Ανδρεάκου έπαιξε με ψυχή και στοχοπροσήλωση για το εισιτήριο των προημιτελικών του Champions League και το κέρδισε – αφήνοντας εκτός την ομάδα του Μάρτον Μπεζούρ η οποία προκρινόταν μόνο με νίκη! Με συνολικό απολογισμό 2 νίκες και μία ήττα, ο ΑΝΟΓ επιστρέφει στην Ελλάδα ως ο δεύτερος ελληνικός σύλλογος που θα βρεθεί στο Top-8 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό του ταξίδι!

UVSE BUDAPEST – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-11

Ξεκίνημα με «γκάζι», μοναδική ενέργεια στο νερό και ψυχραιμία ήταν οι παράγοντες που οδήγησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, την ομάδα του Θεόδωρου Ανδρεάκου σε ένα απίστευτο σερί 4-0 επί της σκληροτράχυλης οικοδέσποινας – Ουΐπεστ! Φουντωτού, Ειρήνη Νίνου, Κοντογιάννη έβαλαν τα πρώτα θεμέλια της Γλυφάδας για την πολυπόθητη νίκη – πρόκριση στους 8 του Champions League, παίζοντας ταυτόχρονα πολύ καλή άμυνα – δεχόμενη μόνο ένα τέρμα στα 01:14 από την Μπάκσα.

Με συντηρητικότερο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και καλά ζυγισμένες επιλογές στην επίθεση, ΑΝΟΓ και Ουΐπεστ συνέχισαν με έμφαση στην αμυντική λειτουργία, ενώ είδαμε και μερικές εξαιρετικές αποκρούσεις από την διεθνή Μάγιαρι. Νίνου και Μπάκσα βρήκαν δίχτυα και πάλι για τις ομάδες τους, ολοκληρώνοντας το οκτάλεπτο με ισόπαλο επιμέρους σκορ 1-1, αλλά το προβάδισμα του ΑΝΟΓ παρέμεινε στο +3.

Παρακολουθώντας την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, θα πίστευε κανείς πως οι Μαγυάρες ξεκινούσαν σταδιακά την αντεπίθεση – αφού κατάφεραν να πλησιάσουν στο 5-4 την Γλυφάδα, ωστόσο ακολούθησε επιθετικό κρεσέντο για την ελληνική ομάδα, η οποία από το 5-4 βρέθηκε στο 9-4 με πανηγυρικά τέρματα των Φουντωτού – Κοντογιάννη – Κούλχας – Γουλβς, ούσα πλέον λίγα βήματα μακριά από τα προημιτελικά του Champions League!

Παρά το +5 της ομάδας του Θεόδωρου Ανδρεάκου, η Ουΐπεστ δεν αποσυντονίστηκε από την διαφορά, πάλεψε για κάθε τέρμα της, φτάνοντας στο 9-5 και 9-6 στα πρώτα λεπτά του 4ου οκταλέπτου, με την Γλυφάδα πλέον να κάνει διαχείριση δυνάμεων και σκορ. Η ένταση στο Άλφρεντ Χάγιος ήταν ιδιαίτερη υψηλή χάριν της τοπικής ομάδας,

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ – ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ (1-4, 1-1, 2-4, )

• 0-1 Κοντογιάννη (06:42)
  • 0-2 Νίνου Ειρ. (05:57)
  • 0-3 Φουντωτού (04:56)
  • 0-4 Κοντογιάννη (03:11)
  • 1-4 Μπάκσα (01:14)

• 1-5 Νίνου Ειρ. (07:11)
  • 2-5 Μπάκσα (03:00 – παραπάνω)