Θρίαμβος Απόλλωνα στην έδρα του ΠΑΟΚ!

Σταθερά ανοδική η πορεία του Απόλλωνα Σμύρνης στην επανεκκίνηση της Α1 ανδρών, καθώς η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη πέρασε από την έδρα του ΠΑΟΚ για τη 10η αγωνιστική με εντυπωσιακή εμφάνιση.

ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 6-16

Η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν σαφώς ανώτερη της ομάδας του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου και με εξαιρετική άμυνα, πήρε ώθηση επιθετικά, παρά την απουσία του τιμωρημένου με κόκκινη κάρτα Νίκολα Μοσκόφ, για να φθάσει στην επικράτηση με σκορ 16-6.

Ο Απόλλωνας παραμένει σταθερά σε τροχιά τετράδας και Πλέι Οφ, έχοντας συγκομιδή 24 βαθμών, έναντι 13 των Θεσσαλονικιών.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και του Απόλλωνα ήταν για ακόμη μια φορά ο Αλέξανδρος Γούνας με πέντε τέρματα, ενώ ακολούθησε ο Μπόουεν με τρία.

Το πρώτο οκτάλεπτο είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά και τον Απόλλωνα του Νίκου Δεληγιάννη να προηγείται με 3-4, ενώ στο δεύτερο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την αμυντική τους αποτελεσματικότητα, δέχθηκαν μόλις ένα τέρμα, σκοράροντας τέσσερα για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 4-8.

Στη συνέχεια, με εκ νέου εξαιρετική άμυνα και τον Γαλανίδη στο τέρμα σταθερότατο, ο Απόλλωνας ξέφυγε στο σκορ και έχτισε σαφή διαφορά νίκης, καθώς προηγήθηκε με 5-13 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, λίγα πράγματα άλλαξαν με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με σκορ 16-6.

ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 6-16 (3-4, 1-4, 1-5, 1-3)

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Σιορδίλης, Νάνος, Ραντόγεβιτς 1, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης 2, Κεχαλάρης 1, Γιαννόπουλος, Σγουρίδης, Παπάκος Ι. 1, Προσινικλής Π., Ράντονιτς, Λαλιάς, Μανθογιάννης, Κουγιούνης, Νικολαΐδης

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιαννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 2, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Χατζηκυριακάκης 1, Τοράκης, Βιτέλλας 1, Μπόουεν 3, Γούνας 5, Γωνιωτάκης 1, Σολανάκης 2, Δραγώνας