Θριαμβευτική και «ερυθρόλευκη» πρόκριση στο Φάιναλ 4!

Και ο Ολυμπιακός στο φετινό Φάιναλ 4 του κυπέλλου γυναικών!

Πανηγυρικά «σφράγισε» την πρόκρισή του και ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμα Φάιναλ 4 κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, επικρατώντας του ΝΟ Βουλιαγμένης στον δεύτερο προημιτελικό με 15-6 και με συνολικό σκορ 30-14 θα υπερασπιστεί τον τίτλο της κυπελλούχου Ελλάδος, ο οποίος θα είναι ο δεύτερος, μετά από αυτόν του πρωταθλητή Ευρώπης, που θα διεκδικήσει φέτος.

Οι παίκτριες του Αλεκσάνταρ Τσίριτς πήραν από νωρίς προβάδισμα, 5-2 στο ημίχρονο και είχαν σε απόλυτο έλεγχο την Βουλιαγμένη, η οποία παρουσιάστηκε εμφανώς κουρασμένη από το ντέρμπι της Τρίτης με την Γλυφάδα. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης είναι η τρίτη ομάδα, μετά τον Εθνικό και την Γλυφάδα που προκρίνεται στο Φάιναλ 4 του φετινού κυπέλλου, το οποίο δείχνει… πιο ανταγωνιστικό από ποτέ! Στο σημερινό παιχνίδι πρωταγωνίστησε η Έλενα Ξενάκη με τέσσερα γκολ.

Να σημειωθεί επίσης ότι αυτή είναι η δεύτερη πρόκριση σε Φάιναλ 4 των «ερυθρόλευκων» κοριτσιών μέσα σε τέσσερις μέρες, μετά και το 2/2 στις νίκες επί της Ντουναϊσβάρος το Σάββατο (26/02) και την επίσης πανηγυρική πρόκριση στο Φάιναλ 4 της Ευρωλίγκας για την υπεράσπιση ακόμα ενός τίτλου!

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Ξενάκη άνοιξε το σκορ με το 1-0 για τον Ολυμπιακό μετά από σχεδόν δυόμισι λεπτά παιχνιδιού, με την Χυδηριώτη να μειώνει σε 1-1, το μοναδικό γκολ της Βουλιαγμένης στην πρώτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός μπήκε απευθείας μπροστά με 4-1 πριν τη λήξη της περιόδου, με γκολ των Βάσω Πλευρίτου, Ξενάκη και Τριχά. Πέρασε αρκετός χρόνος στην δεύτερη περίοδο μέχρι να σημειωθεί κάποιο γκολ, και συγκεκριμένα ήταν στο 4:40 όταν και η Χαλδαίου με το 5-1 έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στις φιλοξενούμενες. Η αρχηγός Χυδηριώτη μείωσε ξανά σε 5-2, το οποίο κατέληξε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Το 6-2 υπέρ του Ολυμπιακού έγινε στην τρίτη περίοδο από την Μυριοκεφαλιτάκη, με την Βάσω Πλευρίτου να «γράφει» το 7-2 και την Κρίστμας στη συνέχεια το 8-2, με την Ξενάκη να προσθέτει άλλο ένα γκολ για το 9-2 των «ερυθρόλευκων». Τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, η Βουλιαγμένη κατάφερε να μειώσει σε 9-3 με την Αθηνά Γιαννοπούλου, ενώ στην εκπνοή του χρόνου η Βάσω Πλευρίτου σημείωσε το 10-3 για την ομάδα της.

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Μαργαρίτα Πλευρίτου, άνοιξε την τελευταία περίοδο με γκολ για το 11-3, με την έτερη αρχηγό Ιωάννα Χυδηριώτη να μειώνει ξανά, αυτή τη φορά σε 11-4 για τον ΝΟΒ. Η Μυριοκεφαλιτάκη, γράφοντας εις διπλούν το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ, σημείωσε το 12-4 και στη συνέχεια Κρίστμας και Ξενάκη έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 14-4, πριν η Αγγελίδη μειώσει στο 14-5 των γηπεδούχων. Με ένα γκολ της Τριχά ο Ολυμπιακός «έχτισε» προβάδισμα δέκα γκολ σχεδόν στο τελευταίο λεπτό, προηγούμενος με 15-5, ενώ η Καλαϊτζή μείωσε μία τελευταία φορά για την οικοδέσποινα σε 15-6, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-15

Οκτάλεπτα: 1-4, 1-1, 1-5, 3-5

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 3, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ, Τανκέεβα, Πάτρα, Καλαϊτζή 1, Διαμαντοπούλου, Σάντα, Αγγελίδη 1, Μαυρωτά, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη

Ολυμπιακός (Αλεκσάνταρ Τσίριτς): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε., Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 4, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Χαλδαίου 1, Πλευρίτου Β. 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Τριχά 2, Δρακωτού