Θετικές εντυπώσεις, πολύ καλή άμυνα για την Εθνική στο πρώτο φιλικό με ΗΠΑ (FULL MATCH VIDEO)

Θετικές εντυπώσεις άφησε το πρώτο παιχνίδι της Εθνικής ομάδας γυναικών κόντρα στις ΗΠΑ, στο πλαίσιο επίσημης φιλικής αναμέτρησης στην Καλιφόρνια, με τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου να παίζουν εξαιρετική άμυνα, να έχουν ωραίο ρυθμό και να παλεύουν έως το φινάλε για την ισοφάριση.

Ωστόσο, η πρώτη νίκη σε αυτή τη σειρά των τριών φιλικών, πήγε στις ΗΠΑ του Άνταμ Κρικόριαν, με σκορ 9-8.

Στις αρχές του πρώτου οκταλέπτου, η Έλενα Ξενάκη σκόραρε για να βάλει την Ελλάδα πρώτη στο παιχνίδι, ενώ ακολούθησαν περίπου έξι λεπτά σπουδαίας άμυνας από τη «γαλανόλευκη», πριν η Ryann Neushul κερδίσει πέναλτι και η Maddie Musselman το αξιοποίησε για να ισοφαρίσει σε 1-1 μετά το πρώτο λεπτό.

Οι δύο πλευρές σημείωσαν γκολ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, πρώτα από την Ειρήνη Νίνου για την Ελλάδα και στη συνέχεια από την Tara Prentice για τις Ηνωμένες Πολιτείες. Από εκεί και πέρα, η Roemer πήρε την κατάσταση στα χέρια της με back-to-back γκολ για την Team USA. Η Musselman διεύρυνε το προβάδισμα πριν απαντήσει η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη για να κάνει το σκορ 5-3 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ελευθερία Πλευρίτου σκόραρε απέναντι από την Λονγκάν με πέναλτι και στη συνέχεια η Νίνου ισοφάρισε με 3:31 να απομένουν. Η ομάδα των ΗΠΑ ανέκτησε το πλεονέκτημα στις επόμενες κατοχές, όταν η Jenna Flynn και η Roemer ευστόχησαν σε δύο πέναλτι. Η Μυριοκεφαλιτάκη πέτυχε το δεύτερο της στην αναμέτρηση για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, πριν η Neushul κλείσει το δεκάλεπτο με μια όμορφη λόμπα που έσπρωξε τις ΗΠΑ μπροστά με 8-6.

Η Ελευθερία Πλευρίτου μείωσε το σκορ στο μισό για να ξεκινήσει η τελευταία περίοδος και λίγα λεπτά αργότερα η Νικόλ Ελευθεριάδου βρήκε τα δίχτυα με πέναλτι για να ισοφαρίσει το σκορ!

Με 5:42 να απομένουν για τη λήξη, η Prentice… κατέθεσε το δεύτερο γκολ της στο παιχνίδι που ήταν και το νικητήριο. Με ένα γκολ προβάδισμα στο τέλος του παιχνιδιού, η Longan έκανε μια μεγάλη απόκρουση για να διατηρήσει τη νίκη της Team USA με 9-8, με την Εθνική ομάδα να παρουσιάζει εξαιρετική άμυνα, αλλά και ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό στο κολύμπι της, παρότι είχε να προσαρμοστεί σε ένα μεγάλο ταξίδι.

Το εντυπωσιακό της αναμέτρησης ήταν το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει σε παίκτη παραπάνω, με τις ΗΠΑ να έχουν 0/10 και την Εθνική 0/5.

Παράλληλα, διοργανώθηκε τιμητική εκδήλωση για την σπουδαία Κόραλι Σίμονς που αγωνίσθηκε και στη χώρα μας (ΑΝΟ Γλυφάδας 2002, 2003, 2004 και ΝΟ Βουλιαγμένης 2005). Μάλιστα το 2002 αναδείχθηκε κορυφαία σκόρερ του πρωταθλήματος (ΑΝΟ Γλυφάδας) σημειώνοντας 40 τέρματα. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2000 και κατάγεται από την Καλιφόρνια. Στην Σίμονς έδωσε μια μπάλα η Αλεξία Καμένου.

ΗΠΑ 9 (1, 4, 3, 1) J. Roemer 3, M. Musselman 2, T. Prentice 2, R. Neushul 1, J. Flynn 1
ΕΛΛΑΔΑ 8 (1, 2, 3, 2) Ε. Πλευρίτου 2, Ε. Νίνου 2, Μ. Μυριοκεφαλιτάκη 2, Ν. Ελευθεριάδου 1, Ε. Ξενάκη 1

Παίκτης παραπάνω: ΗΠΑ 0/10, ΕΛΛΑΔΑ 0/5
Πέναλτι: ΗΠΑ 3/3, ΕΛΛΑΔΑ 3/3
Αποκρούσεις: Α. Λόνγκαν 8, Χ. Διαμαντοπούλου 4, Ι. Σταματοπούλου 2.

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου 2, Ελληνιάδη, Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Φουντωτού, Τριχά.

ΗΠΑ: Άσλεϊ Τζόνσον, Μούσελμαν 2, Πρέντις 2, Φατάλ, Άβα Τζόνσον, Στέφενς, Άουσμους, Ρέμερ 3, Νέουσουλ 1, Μαμολίτο, Γούντχεντ, Βέμπερ, Ράνεϊ, Λόγκαν, Φλιν 1.