ΘΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΤΟΥΣ «4» ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Μεγάλη ημέρα, ιστορική στιγμή για τον σύλλογο του Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς το βράδυ του Σαββάτου η «ελαφρά ταξιαρχία» προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» της Ευρώπης στον θεσμό του LEN Challenger Cup!

Είναι μια στιγμή της ιστορίας με ξεχωριστά συναισθήματα για όλα τα μέλη της ομάδας, με τον Απόλλωνα να επικρατεί και στην Κωνσταντινούπολη της Γαλατασαράι με σκορ 16-8, μετά το 9-5 του πρώτου αγώνα στο «Σεράφειο» και να πηγαίνει στους «4» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη.

Πέραν του αγωνιστικού σκέλους, ρίγος προκάλεσε το πανό των φίλων της τουρκικής ομάδας στα ελληνικά με το «Ευχαριστώ φίλοι» να αναφέρεται στην ανθρωπιστική βοήθεια της Ελλάδας προς τη γειτονική χώρα αυτό το διάστημα, λόγω των φονικών σεισμών που πλήττουν την Τουρκία. Ο αθλητισμός ενώνει!

Τα βήματα της «ελαφράς ταξιαρχίας», στην 4η σερί ευρωπαϊκή της παρουσία, εξακολουθούν να είναι ανοδικά και τα μεγαλύτερα, ακόμη όνειρα για την ομάδα του Νικόλα Δεληγιάννη συνεχίζονται. Την 1η Μαρτίου ο Απόλλων θα αντιμετωπίσει στον 1ο Ημιτελικό την Τενερίφη Εντσέιντε εκτός έδρας και στις 22 του ίδιου μήνα θα την υποδεχτεί στο Σεράφειο με στόχο την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Απριλίου!

Στην πρώτη περίοδο αφού ο αρχηγός Μανώλης Σολανάκης άνοιξε το σκορ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ανέλαβε δράση ο Γαρδίκας, που με τρία γκολ διαμόρφωσε το 1-4 της 1ης περιόδου, με όλους τους παίκτες του Απόλλωνα να δίνουν και την… ψυχή τους στην άμυνα και τον Γαλανόπουλο να φωνάζει πανταχού «παρών».

Ίδια εικόνα και στη 2η περίοδο με τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει δύο γκολ (το ένα από πέναλτι που κέρδισε ο Σολανάκης) και την «ελαφρά ταξιαρχία» να κλείνει το ημίχρονο στο 6-3!

Στην 3η περίοδο ο Απόλλων συνέχισε να αποδίδει όμορφο πόλο, να… μασά σίδερα στην άμυνα και με φοβερές συνεργασίες επιθετικά (και πλουραλισμό στο σκοράρισμα) ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς, κλείνοντας με επιμέρους σκορ 5-1 αυτό το οκτάλεπτο και συνολικό 4-11.

Στην 4η, κι ενώ όλα είχαν προ πολλού κριθεί, οι «κυανόλευκοι» πήραν και πάλι το επί μέρους σκορ υπέρ τους με 5-4 φτάνοντας στο τελικό 16-7!

Ο Νίκος Δεληγιάννης, που στο φινάλε του αγώνα χειροκρότησε τους Τούρκους φιλάθλους για το πολύ συγκινητικό πανό που ανέβασαν (δείτε τη σχετική ανάρτηση) χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του. Όλοι προσέφεραν τα μέγιστα και απέδειξαν για ακόμη μία φορά τι μπορεί να κάνει μια ομάδα «οικογένεια» μέσα στο νερό.

Γαλατασαράι – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 8-16 (1-4, 2-2, 1-5, 4-5)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Δίπλαρος, Μπραϊμης 1, Χονδροκούκης 3, Βίσκοβιτς, Γαρδίκας 3, Μυρίλος, Σολανάκης 2, Καβουσανός.

Γαλατασαράι (Μίγιατ Μιγιάτοβιτς): Κιλ, Ατσάρ 3, Ναϊπόγκλου, Τσολάκ 1, Κανέρ 1, Γκιουλέντς 1,Ντεμιρέλ, Ντεστιτσί 2, Σενέμογλου, Κρίστιτς, Τουράν, Ακάια, Ερκαπλάν.