Τεράστιο παιχνίδι στη Γλυφάδα! – «Εφτάψυχο» το Π.Φάληρο που γύρισε από την «κόλαση»!

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι στη Γλυφάδα ανάμεσα σε ΑΝΟΓ και Εθνικό Πειραιώς, η ομάδα του Δημήτρη Μάζη βρήκε τον τρόπο στο φινάλε της αναμέτρησης και κατέκτησε μια νίκη με μεγάλη βαθμολογική αλλά και ψυχολογική σημασία κόντρα στον «Αυτοκράτορα».

Η Γλυφάδα έτσι έφθασε τους 6 βαθμούς και επανήλθε στις νίκες, ενώ η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τις δικές της μετά την επικράτηση εντός έδρας επί του Πανιωνίου.

ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός Πειραιώς 7-5

Η Γλυφάδα του Δημήτρη Μάζη ήθελε τη νίκη και είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Θωμά Γαβαλά ο οποίος στο ξεκίνημα του αγώνα απέκρουσε πέναλτι. Στη συνέχεια ο ΑΝΟΓ ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο δεύτερο οκτάλεπτο με 3-1 χάρη σε γκολ από Παπούκα, Περόπουλο και Χατζηγούλα, ενώ ο Εθνικός του Φάνη Κουντουδιού κατάφερε να μειώσει στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Χονδροκούκη.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με τον Λιαπάκη, σε έναν αγώνα με πρωταγωνίστριες της άμυνες και τους δύο τερματοφύλακες, ενώ ο Κουτσιαλής ισοφάρισε σε 3-3 μέσα στην τρίτη περίοδο και ο «Αυτοκράτορας» επέστρεψε στον αγώνα, ωστόσο ο ΑΝΟΓ με τον Τρας κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου. Εν τούτοις, ο Εθνικός ξανά απάντησε αυτή τη φορά με τέρμα του Τεσάνοβιτς, με τη Γλυφάδα να… κλέβει το προβάδισμα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου (5-4) με τον Μπραΐμη να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα με λόμπα από πολύ μακριά, απέναντι από τον Φίλιππο Καραμπέτσο!

Στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 με τον Λιαπάκη, όμως ο ΑΝΟΓ βρήκε λύση σε παίκτη παραπάνω περίπου δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε με σκόρερ τον Χατζηγούλα, ενώ ο Μπραΐμης με πέναλτι έκανε το 7-5 και ουσιαστικά κλείδωσε τη μεγάλη νίκη για τον ΑΝΟΓ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 7-5

Οκτάλεπτα: 0-0, 3-1, 2-3, 2-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 1, Μαυρωτάς Λ., Τρας Κ., Περόπουλος 1, Μπραΐμης 2, Τρας Τζ. 1, Χατζηγούλας 2, Φωτόπουλος, Μανιουδάκης, Αλβέρτης, Κουβουβάνης Δ., Γαλάνης, Λεμπέσης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλούκας, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Κουτσιαλής 1, Τοράκης, Παπαδόγκωνας,  Χονδροκούκης 1, Πρωτοψάλτης, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Βαλλιανάτος, Κατσαγούνος, Μπελέσης.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Πολίτης

ΝΟ Χανίων – ΑΟΠ Φαλήρου 8-10

Στην έτερη αναμέτρηση που ξεκίνησε στις 16:00 το Σάββατο, τα Χανιά υποδέχθηκαν τον ανεβασμένο ΑΟΠ Φαλήρου και το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, όντας ντέρμπι όπως αρκετοί περίμεναν!

Με ανεπανάληπτη ανατροπή, το Π.Φάληρο του Τεό Λοράντου παρότι βρισκόταν πίσω για τα 3,5/4 της αναμέτρησης, κατόρθωσε στο τέλος να πάρει μια τεράστια νίκη με ανατροπή και να συνεχίσει απτόητο την πορεία του!

Ειδική μνεία στους δύο τερματοφύλακες, τον έμπειρο Λεβεντάκη και τον νεαρό Μητράκη για την απόδοση τους στον αγώνα, αλλά και την απόκρουση περισσότερων από ενός πέναλτι έκαστος!

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν συναρπαστικό καθώς περιείχε αρκετά τέρματα, δύο αποκρούσεις πέναλτι από Λεβεντάκη και Μητράκη, αλλά και μια αποβολή με αντικατάσταση έναν παίκτη από κάθε ομάδα, ενώ το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 4-2 υπέρ των παικτών του Ηλία Μαχαίρια.

Εν συνεχεία, στη δεύτερη περίοδο αποβλήθηκε ο Χαριτάκης με κίτρινη,  κάτι που μαρτυρούσε ότι αγώνας ήταν για γερά νεύρα, ενώ έπειτα ο Νάστραν έκανε το 5-2, με τον Γωνιωτάκη να μειώνει σε 5-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Λεβεντάκης απέκρουσε ξανά πέναλτι, ωστόσο σε νέο πέναλτι που έδωσαν τα Χανιά, το Π.Φάληρο κατάφερε να μειώσει σε 5-4 με τον Αλαφραγκή. Εν τούτοις, ο έμπειρος Μπατάκης σκόραρε για το 6-4 στη συνέχεια, με τον ΑΟΠΦ να μειώνει, όμως οι παίκτες του Μαχαίρα είχαν απάντηση εις διπλούν και έως τη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 8-6.

Στην τέταρτη περίοδο, o Μητράκης έπιασε και αυτός δεύτερο πέναλτι, ενώ ο Γωνιωτάκης εκ νέου μείωσε σε 8-7 για την ομάδα του Τεό Λοράντου, ενώ ο ίδιος αθλητής ισοφάρισε για τον ΑΟΠΦ λίγο αργότερα!

Μάλιστα, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον ΑΟΠΦ φέτος, ο Ντε Σόουζα έδωσε λίγο πριν το φινάλε για πρώτη φορά προβάδισμα στο Π.Φάληρο για το 8-9!

Και σαν να μην έφθανε αυτό, η ομάδα του Λοράντου σκόραρε ξανά για το 8-10 με τον Νίκο Κοπελιάδη, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται!

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 1-1, 3-3, 0-4

Ν.Ο. Χανίων ΑΝΕΚ LINES (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης 1, Σαρτζετάκης 3, Νάστραν 2, Φωκάς, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης, Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης

Παλαιό Φάληρο (Τεό Λοράντος): Χαϊδόπουλος, Γωνιωτάκης 5, Γαρδίκας, Αλαφραγκής 2, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος, Τσολακούδης, Ρομπόπουλος, Κοπελιάδης 1, Τρούλος 1, Ντε Σόουζα 1, Γαβαλάς Ι., Μητράκης