Τελικός… ποδοσφαίρου μέχρι την τελευταία περίοδο και επέστρεψε στο θρόνο η Προ Ρέκο!

Πρωταθλήτρια Ιταλίας για 34η φορά στην ιστορία της είναι η Προ Ρέκο, επικρατώντας της περσινής πρωταθλήτριας Μπρέσια με 5-2 στον τρίτο κατά σειρά τελικό και κάνοντας το 2-1 στη σειρά των νικών.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική και όσον αφορά τα γκολ, ο συνολικός αριθμός τους (7) πρέπει να έσπασε ρεκόρ τα τελευταία χρόνια στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Το σκορ μέχρι και την λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 2-0, με τον Ίβοβιτς να ευστοχεί σε πέναλτι στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης και να ανοίγει το σκορ και τον Ετσενίκε να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου το δεύτερο γκολ του αγώνα. Η Ρέκο προηγήθηκε έως 3-0 με γκολ του Ζαλάνκι στην τελευταία περίοδο, πριν ο Ρεντζούτο μειώσει σε 3-1, ενώ τα γκολ των Ντι Φούλβιο και Νίκολας Πρεσιούτι έφεραν το 5-1 στη μέση της περιόδου. Το τελικό 5-2 γράφτηκε από τον Ντι Σόμα σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη.

Ο μικρός αυτός αριθμός των γκολ οφείλεται στις εξαιρετικές επιδόσεις των Μάρκο Ντελ Λούνγκο και Πέταρ Τεσάνοβιτς στο τέρμα, ενώ μέχρι το ημίχρονο η Μπρέσια είχε εννιά χαμένα παραπάνω και η Ρέκο πέντε!

Χρόνος για ξεκούραση δεν υπάρχει για τις δύο ομάδες, καθώς σε πέντε μέρες αγωνίζονται στο Φάιναλ 8 του Βελιγραδίου, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να συναντούν την Μπαρτσελονέτα και τα «λιοντάρια» το Αννόβερο στα προημιτελικά.

Την τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ κέρδισε η Σαβόνα, η οποία επικράτησε στο τρίτο παιχνίδι με 15-14 της Τριέστε. Την πέμπτη θέση κατέλαβε η Ορτίτζια, νικώντας την Τέλιμαρ των Άντριγια Μπάσιτς και Μαξ Ίρβινγκ με 10-6 και θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Γιούρο Καπ μαζί με την Τριέστε, ενώ η φετινή φιναλίστ της διοργάνωσης έμεινε εκτός Ευρώπης.