Τελικός ντέρμπι με τροπαιούχο τον ΠΑΟΚ στο 28ο «Ι. Χατζηθεοδώρου»! (PICS+VIDs)

Με γεμάτη κερκίδα, εξαιρετική οργάνωση και συναρπαστικό φινάλε ολοκληρώθηκε το μακροβιότερο τουρνουά μικρών ηλικιών στην Ελλάδα, το 28ο «Ι. Χατζηθεοδώρου» που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης.

Σε έναν υπέροχο τελικό, ΠΑΟΚ και ΝΟ Χανίων έδωσαν μεγάλη μάχη, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά το τρόπαιο με τελικό σκορ 14-13!

Ο ΠΑΟΚ του Λάμπρου Βογιατζόγλου μπήκε καλύτερα στον αγώνα, ωστόσο ο ΝΟΧ του Μάνθου Βουλγαράκη ισοφάριζε συνεχώς. Στα τελευταία λεπτά οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 13-11, ωστόσο οι Κρητικοί ισοφάρισαν και στο τελευταίο λεπτό ο «Δικέφαλος» βρήκε το «χρυσό» γκολ που του έδωσε το κύπελλο!

Στον μικρό τελικό, ο ΝΟ Πατρών επιβλήθηκε του Ολυμπιακού και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Σημειώνεται ότι ο τελικός πραγματοποιήθηκε πριν τον αγώνα για την 5η-6η θέση ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΝΟ Βουλιαγμένης, ύστερα από αίτημα των Χανίων για να προλάβουν το πλοίο.

Μετά και το τέλος όλων των αγώνων η τελική κατάταξη για το 28ο τουρνουά υδατοσφαίρισης Παίδων Ι.Χατζηθεοδωρου είναι η εξής: