Τελικό και Ολυμπιακούς Αγώνες η Ισπανία!

Όταν φορτσάρει… δεν σταματάει εύκολα!

Η Εθνική Ισπανίας κέρδισε από νωρίς την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020 εκεί όπου θα κάνει την 3η συμμετοχή της σε Ολυμπιάδα (2012, 2016) και θα επιχειρήσει επίτευγμα ανάλογο του Λονδίνου όταν οι Ισπανίδες είχαν κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο.

Η ομάδα του Μίκι Όκα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη κόντρα στην Ουγγαρία, στον ημιτελικό και εν τέλει επικράτησε με σκορ 16-10, κάνοντας την αναμέτρηση παράσταση για έναν ρόλο μετά το ημίχρονο. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης μαζί με τον Μπόρις Μαργκέτα.

Οι Ισπανίδες είχαν αυτό που λείπει από την εθνική Ελλάδος, μεγάλα σουτ και κινητικότητα. Αφού εκπλήρωσαν δύο στόχους, την πρόκριση στους Ολυμπιακούς και την είσοδο στον τελικό, τώρα θέλουν να δείξουν ότι υπάρχει αντίπαλο δέος για τις ΗΠΑ, που στον ημιτελικό διέλυσαν με σκορ 7-2 την Αυστραλία, ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 5-0…

Πέρυσι, η Ελλάδα είχε αποκλείσει την Ισπανία από τον τελικό του Πανευρωπαϊκού της Βαρκελώνης και στο ισπανικό στρατόπεδο διάβασαν τι πήγε λάθος, ο Μίκι Όκα άφησε σημαντικές παίκτριες εκτός αποστολής και φέτος πέτυχαν τον μεγάλο τους στόχο.