Τα… χάλασε στην Γιαντράν η Γιουγκ του Κώστα Κάκαρη – Σε 5ο ματς οι τελικοί της Κροατικής Λίγκας!

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Γιουγκ του Κώστα Κάκαρη στο 4ο και ιδιαίτερα κρίσιμο ματς των τελικών της Κροατικής Λίγκας! Με ένα σκορ… δήλωση ότι η Γιαντράν Σπλιτ δεν θα πάρει έτσι εύκολα τον πρώτο της τίτλο ως Πρωταθλήτρια Κροατίας, η ομάδα του Βιέκοσλαβ Κόμπετσακ ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά και με το ηχηρό 13-6 στέλνει την υπόθεση της «στέψης» στο Σπλιτ στις 17 Μαΐου!

Τα τρία προηγούμενα παιχνίδια του τελικού ήταν πολύ ισορροπημένα. Η Γιαντράν κέρδισε τον πρώτο και τον τρίτο αγώνα με μόλις ένα γκολ διαφορά (14-13 και 8-7). Στο δεύτερο παιχνίδι η Γιουγκ αντίστοιχα υπερτέρησε με 11-9 και ως εκ τούτου, λίγοι θα περίμεναν ότι επτά γκολ θα ήταν η τελική διαφορά των δύο αντιπάλων σήμερα. Η ομάδα του Έλληνα φουνταριστού έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2!

Το παιχνίδι στην πισίνα του Γκρουζ διεξήχθη σε εξαιρετική ατμόσφαιρα με περισσότερους από 1.000 θεατές να δίνουν το «παρών» στις κερκίδες.

Η Γιουγκ πέτυχε πέντε συνεχόμενα γκολ από το 10ο έως το 17ο λεπτό, τα οποία άνοιξαν το δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων.

Η Γιάντραν κατάφερε να ισοφαρίσει μόνο στην αρχή του αγώνα για το 1-1 με την Γιουγκ να μπαίνει στο δεύτερο μέρος προηγούμενη με 2-1. Ο Μάρο Γιόκοβιτς έκανε το 3-1 στην πρώτη επίθεση της Γιουγκ στο οκτάλεπτο, με τον Ντούζεβιτς να απαντά άμεσα για το 2-3. Ωστόσο, λίγο αργότερα η Γιουγκ άρχισε να κυριαρχεί στο ματς, ξεκινώντας από τον εξαιρετικό Τόνι Πόπαντιτς (12 αποκρούσεις), ενώ η άμυνα των γηπεδούχων αποδείχθηκε εξίσου καλή στον παίκτη λιγότερω. Παράλληλα, η Γιουγκ δεν έχασε τις επιθετικές ευκαιρίες της, καθώς ήδη στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 6-2. Δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από την ανάπαυλα, ο Τόνι Μοζάρα σκόραρε πανηγυρικά για το 7-2, με τον Κώστα Κάκαρη να διευρύνει τη διαφορά στο 8-2 στην πρώτη επίθεση της Γιουγκ στο δεύτερο ημίχρονο!

Στην τρίτη περίοδο, η Γιαντράν έδειξε περισσότερη αντίσταση στην άμυνά της. Ο Λούκα Μπούκιτς έβαλε τέλος στην ανομβρία της Γιαντράν που διήρκεσε 10 ολόκληρα λεπτά, μειώνοντας σε 3-8 σε παραπάνω. Η Γιουγκ άρχισε να χάνει τις ευκαιρίες της, και ο Ζβόνιμιρ Μπούτιτς μείωσε την διαφορά στους τέσσερις με το 4-8. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, η τελευταία ελπίδα της Γιαντράν για την όποια ανατροπή… εξαφανίστηκε. Η Γιουγκ πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 44 δευτερόλεπτα, αφού ο Φράνκο Λάζιτς σκόραρε σε παίκτη παραπάνω και ο Μάρο Γιόκοβιτς πρόσθεσε το 10-4 μαζί με ένα… κερασάκι στην τούρτα των τελικών! Σε ανάλογο ρυθμό κινήθηκε και το τελευταίο οκτάλεπτο με την Γιουγκ να επιβάλλει τον ρυθμό της έως την νίκη.

Jug – Jadran S 13-6

(2-1, 5-1, 3-2, 3-2) – σκορ σειράς: 2-2

Jug: Popadic, Burdjelez, Fatovic, Zvono, Jokovic 3, Vukojevic, BIljaka 1, Lazic 2, Krzic 2, Kakaris 2, Grgurevic, Zuvela 1, Jurisic, Mozara 2.

Jadran Split: Marcelic, Buric, Marinic Kragic 1, Cagalj, Butic 2, Pejkovic, Bukic 1, Tomasovic, Delic, Dobud 1, Setka, Duzevic 1, Anic, Zovic.