Συναρπαστικό ντέρμπι στη Νέα Σμύρνη!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Λάρισας στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 10-9, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου στην Α’ φάση του πρωταθλήματος της Α’ Γυναικών, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον όμιλο της Β’ φάσης.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό από το πρώτο σφύριγμα, με τον Πανιώνιο να παίρνει το προβάδισμα (3-2), όμως ο ΝΟΛ κατάφερε να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με 6-3, χάρη σε ένα φοβερό δεύτερο οκτάλεπτο με σερί 0-4!

Η τρίτη περίοδος άνηκε και πάλι στη γηπεδούχο ομάδα, η οποία ισοφάρισε σε 8-8 και όλα έδειχναν ότι τα δύο σωματεία θα μοιραστούν από ένα βαθμό, όμως το γκολ της Ιωάννας Τουλουμτζίδου, 3:20 πριν τη λήξη του αγώνα, έγραψε το τελικό 10-9 υπέρ του ΝΟ Λάρισας που είχε στον πάγκο της τον Κώστα Γαβριά ο οποίος ανήκει στο τεχνικό επιτελείο του συλλόγου. Από την άλλη, ο Πανιώνιος του Σταμάτη Χέλμη έκανε ακόμη μια καλή εμφάνιση, ωστόσο ξανά το φινάλε δεν κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει, κάτι το οποίο τον κυνηγά τη φετινή σεζόν.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “Στο 2:13 της 3ης περιόδου, απεβλήθη με κόκκινη κάρτα ο έφορος του ΝΟ Λάρισας, κ. Τουλουμτζίδης, για έντονη διαμαρτυρία. Στο 1:28 της 4ης περιόδου, απεβλήθη με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή του Πανιωνίου, κ. Δημακόπουλος, για έντονη διαμαρτυρία”.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μελίνα Καριπίδου με 4 γκολ και ακολούθησε η Τόνια Σολανάκη με 3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ  9-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2 , 0-4 , 5-2 , 1-2

Πανιώνιος (Σταμάτης Χέλμης): Τζούρκα, Σαφέτη, Δουρέκα Αδ., Καλογεροπούλου, Αποστολίδου 1, Τούρου, Κούβδου Ν. 2, Παπαφιλίππου, Μαλλιαρού, Λιαπάκη, Μπινιάρη 1, Σολανάκη 3,  Ζερβού, Χέλμη 2, Μήτσου

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Παπαϊωάννου Στ., Τουλουμτζίδου 2, Πουστινίκοβα 2, Καριπίδου Μ. 4, Καλογιάννη, Κολτσίδα 1, Λαμπρονίκου, Τερζή 1, Χασιώτη, Πατούνα, Πετάση, Καριπίδου Η., ΜακΓκι, Τσιάρα

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Χατζηγούλας

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός