Συγκλονιστικός Κολόμβος και αγκαλιά με το πρωτάθλημα η ΕΝΚΑ! (PICS+VID)

Τι άλλο να κάνει πια; Ο Χριστόδουλος Κολόμβος έκανε πάρτι στον δεύτερο τελικό της ΕΝΚΑ με τη Γαλατασαράι, με την ομάδα του να κάνει το 2-0 στη σειρά και να βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο στην Τουρκία.

Η νίκη, παρόλα αυτά, ήρθε μέσα από μια μυθική ανατροπή στην κανονική διάρκεια και ολοκληρώθηκε στη διαδικασία των πέναλτι!

Η Γαλατά ανέτρεψε το προβάδισμα με δύο γκολ της ΕΝΚΑ και μπήκε στο τέταρτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 11-8, το οποίο έκανε 12-9 με την αναμέτρηση να θέλει ακόμη τρία λεπτά για να λήξει!

Παρόλα αυτά, οι συμπαίκτες του Κολόμβου αξιοποίησαν τις… 21 (!) ποινές (Οι τρεις πέναλτι, τα δύο τελευταία έφεραν την ισοφάριση) που κέρδισε στα 32 λεπτά αγώνα και ισοφάρισαν σε 12-12, ενώ ο Έλληνας διεθνής με την Εθνική ανδρών σκόραρε και τέσσερα γκολ.

Στα πέναλτι η ΕΝΚΑ ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν 4-3 (Συνολικό σκορ 15-16).

Την Κυριακή είναι προγραμματισμένο το τρίτο παιχνίδι, με τον Κολόμβο και την ομάδα του να θέλουν μόλις μια νίκη για να στεφθούν ξανά πρωταθλητές Τουρκίας, καθώς μεταφέρονται και τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος και η ΕΝΚΑ μπήκε στη σειρά των τελικών με 1-0 νίκες.

Στο τελευταίο βίντεο βλέπεται γκολ της ΕΝΚΑ που δεν μέτρησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.