Super Final: Κατέρρευσε στο τρίτο οκτάλεπτο η Εθνική – Πάμε για το χάλκινο!

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα ανδρών στο Super Final του World League, καθώς η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε στον ημιτελικό από το Μαυροβούνιο.

ΕΛΛΑΔΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 4-8

Η Ελλάδα κατέρρευσε και παράλληλα ήταν άτυχη σε ορισμένα σουτ στο τρίτο οκτάλεπτο και δέχθηκε σερί 0-4 από το Μαυροβούνιο, χαλώντας την αμυντική της εικόνα μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ στη συνέχεια η Εθνική ήταν ιδιαίτερα στατική στην επίθεση, με την κούραση να βγαίνει στους διεθνείς από την σκληρή προετοιμασία κάτι που εν μέρει είναι λογικό. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν είχαν την ενέργεια να γυρίσουν το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκαν με 8-4 από το Μαυροβούνιο που θα παίξει στον τελικό με τον νικητή του ζευγαριού, Ιταλία – ΗΠΑ.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε θετικά καθώς ο Μάριος Καπότσης με δυνατό σουτ από την περιφέρεια νίκησε τη ζώνη ανάμεσα των αντιπάλων, ενώ ακολούθησε επέμβαση του Ζερδεβά σε λιγότερο που χρεώθηκε ο Σκουμπάκης. Τα επόμενα λεπτά ήταν στείρα για τις δύο ομάδες και το συνεχόμενο πάνω-κάτω κούρασε τους αθλητές, ενώ η Ελλάδα έχασε σε αυτό το διάστημα παίκτη παραπάνω, με σουτ που βρήκε στο δοκάρι.

Την αναποτελεσματικότητα του Μαυροβουνίου έλυσε σε παίκτη παραπάνω ο Ντράσκο Μπργκούλιαν στο 1:32 του πρώτου οκταλέπτου, όμως στη συνέχεια ο Αργυρόπουλος κέρδισε ποινή και ο Γιώργος Δερβίσης με ωραίο σουτ στο παραπάνω έγραψε το 2-1 για την Ελλάδα. Εν τούτοις, σε παίκτη παραπάνω εκ νέου, το Μαυροβούνιο ισοφάρισε σε 2-2 με σκόρερ τον Μάτκοβιτς. Στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα ο Μουρίκης κέρδισε ποινή, όμως η Εθνική έχασε ευκαιρία καθώς έγινε λανθασμένη πάσα. Στη φάση της αποβολής ο προπονητής του Μαυροβουνίου πήρε κίτρινη για διαμαρτυρία, παρότι είχε δίκιο για την αυστηρότητα της ποινής.

Εν συνεχεία, στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ελλάδα ξεκίνησε με δύο καλές προσωπικές άμυνες του Σκουμπάκη στα 2μ., ωστόσο η Εθνική παρότι κέρδισε ποινή στο 5:40 η μπάλα κατέληξε εύκολα στους αντιπάλους. Τα λάθη, ωστόσο, διαδέχονταν το ένα το άλλο και για τις δύο ομάδες που έδειχναν σημάδια κούρασης. Παράλληλα, ο Τεσάνοβιτς στο τέρμα των Μαυροβούνιων ήταν εξαιρετικά σταθερός, αλλά αντίστοχα και ο Ζερδεβάς στην ελληνική εστία. Τον… γόρδιο δεσμό του αγώνα έλυσε με ένα τρομερό σουτ από την περιφέρεια ο Ντίνος Γενηδουνιάς, με την Εθνική να παίρνει το προβάδισμα με 3-2 στο ημίχρονο!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να έχει χαμηλό ρυθμό, ωστόσο στα μέσα της περιόδου ο Πέρκοβιτς ισοφάρισε με ωραία κίνηση από το φουνταριστό και στη συνέχεια το Μαυροβούνιο πέρασε μπροστά με τον Μάτκοβιτς να σκοράρει σε παραπάνω για το 3-4. Μάλιστα, στα 53 δευτερόλεπτα, το Μαυροβούνιο βρήκε και πάλι τρόπο να μπει στα ελληνικά δίχτυα με τον Σπάιτς να σκοράρει από το πρώτο δοκάρι σε παραπάνω και σαν να μην έφθανε αυτό για την Εθνική, ο Ουκρόπινα σε παραπάνω πέτυχε γκολ, με τη μπάλα να περνάει οριακά από τον κεντρικό και το 3-6 ήταν γεγονός, με την Ελλάδα να δέχεται σερί 0-4 στο τρίτο οκτάλεπτο!

Στην τελευταία περίοδο, το Μαυροβούνιο σκόραρε δύο γκολ για το 3-8 για να μειώσει ο Γκιουβέτσης σε 4-8 στο 2:15.